Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Mihajlović čestitala Dan građevinara Srbije

Beograd
Srpska ekonomija

Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović čestitala je danas svim zaposlenima u građevinarstvu Dan građevinara Srbije, poručivši pritom da je građevinarstvo ponovo jedan od pokretača privrednog rasta i razvoja Srbije.

Mihajlović je istakla da će sa novim investicionim ciklusom, koji kreće naredne godine, biti još više posla za naše građevinare, uz napomenu da se, zajedničkim radom sindikata, građevinskih kompanija, javnih preduzeća i ljudi u resornom ministarstvu, grana privrede, koja je godinama bila sinonim za “staru slavu”, vratila u život. 

Ona je podvukla da je Srbija danas zemlja koja završava svoje velike infrastrukturne projekte i počinje nove, deseta je na svetu po izdavanju građevinskih dozvola, ima više od 28.000 aktivnih gradilišta, a građevinarstvo u 2018. godini beleži rast od 25 odsto i daje najveći doprinos rastu BDP-a, saopštilo je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Prema njenim rečima, projekti koji se završavaju nakon nekoliko decenija pokazali su da Srbija i dalje ima kvalitetne firme, dobre radnike, inženjere i sposobne menadžere u građevinarstvu.

Do kraja godine, kako je navela, biće završeni projekti koje je Srbija čekala decenijama, među kojima su najvažniji izgradnja istočnog i južnog kraka drumskog Koridora 10, kao i 103 kilometra auto-puta kroz Šumadiju od Obrenovca do Čačka. 

Obnovljeno je i više od 220 kilometara pruga, a do 2020. godine biće izgrađena i 5.203 stana za pripadnike snaga bezbednosti u šest gradova u Srbiji, ukazala je Mihajlović.

Ona je izrazila zahvalnost građevinarima na tome što nisu odustali onda kada je bilo najteže za srpsko građevinarstvo – kada su projekti stajali, a građevinske firme propadale. 

Danas, kad građevinska industrija ima podršku države, kad imamo moderne zakone i novac da realizujemo projekte, važno je da nastavi da podiže svoje kapacitete u znanju i tehnologijama i da se domaće firme udružuju i rade zajedno, jer nas očekuje novi investicioni ciklus vredan više od pet milijardi evra, istakla je Mihajlović.

Prema njenim rečima, Srbiju u narednih pet godina očekuje gradnja auto-puta od Niša do Merdara, deonice Koridora 11 Preljina–Požega, Moravskog i Fruškogorskog koridora, brze saobraćajnice Ruma–Šabac–Loznica, kružnog auto-puta Beograd–Sarajevo, kao i nastavak rekonstrukcije železničkog Koridora 10 i barske pruge. 

Srbija će nastaviti da gradi i povezuje se sa susedima i potrebni su joj snažna građevinska industrija i reformisana javna preduzeća kako bismo bili mogli da odgovorimo izazovima koji su pred nama, poručila je Mihajlović.

Ostali naslovi

Rusija će sve manje koristiti američki dolar
Srpska ekonomija
Moskva će smanjiti broj američkih hartija od vrednosti koje poseduje, kao odgovor na nove sankcije SAD, izjavio je ministar finansija Rusije Anton Siluanov
Evro 118,0510 dinara
Srpska ekonomija
Evro je danas zadržao približno istu vrednost prema evru kao u petak i zvanični srednji kurs je 118,0510 dinara za jedan evro, objavila je Narodna banka Srbije
SAD duplirala tarife za turski čelik i aluminijum
Srpska ekonomija
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je danas da je odobrio više tarife na uvoz iz Turske, uvodeći 20-procentnu carinu na uvoz aluminijuma i 50-procentu tarifu na čelik
Italiju čeka rast budžetskog deficita
Srpska ekonomija
Italijanski ministar ekonomije Đovani Trija očekuje da će niži privredni rast Italije uticati na povećanje budžetskog deficita naredne godine i na usporavanje tempa obaranja javnog duga, a najavljuje i prodaju državnog udela u banci Monte dei Paski di Sijena
Kafa u Starbaksu i za bitkoine
Srpska ekonomija
Kompanija Starbaks uskoro će, uz saradnju sa Majkrosoftom" uspostaviti platformu putem koje će njeni korisnici moći da svoja pića plaćaju kriptovalutama
Kina pretekla SAD u trci za 5G bežičnu mrežu
Srpska ekonomija
Kina je pretekla SAD u trci za izgradnju nove generacije bežične komunikacije, poznate kao 5G, zbog čega su Sjedinjene Države u opasnosti da pretrpe poraz na frontu potencijalne ekonomske koristi, zaključak je konsultantske kuće Dilojt
Spoljni dug Egipta porastao više od 10 odsto
Srpska ekonomija
Egipatska centralna banka saopštila je danas da je njen spoljni dug porastao za preko 10 odsto u manje od godinu dana, dostigavši 88,2 milijarde dolara u martu
Rast industrijske proizvodnje u Mađarskoj
Srpska ekonomija
Industrijska proizvodnja u Mađarskoj porasla je u junu za 4,2 odsto u odnosu na isti mesec 2017. godine, prema sezonski neprilagođenim podacima
Rusi i benzin kupuju onlajn
Srpska ekonomija
Stanovnici pojedinih gradova u Rusiji sada mogu i benzin da kupuju onlajn, pošto dva startapa nude isporuku goriva direktno do mesta na kojem je parkiran automobil
Epl u Kini
Srpska ekonomija
Američka kompanija Epl je imala koristi od jeftine radne snage i snažnog dobavljačkog lanca u Kini, zbog čega bi trebalo da veći deo svog profita podeli sa kineskim narodom ili će se suočiti s "besom i nacionalističkim raspoloženjem" usled aktuenog trgovinskog rata, upozorava kineski list "Pipls dejli"