U sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku, održana je osma plenarna sednica ekspertske komisije za globalno upravljanje geoprostornim informacijama – UNGGIM u periodu od 31. jula do 3. avgusta 2018. godine, na kojoj je učestvovao direktor Republičkog geodetskog zavoda Borko Drašković i načelnik Centra za upravljanje geoprostornim podacima Darko Vučetić.
Pored njih, na sastancima je prisustvovalo više od 380 delegata iz 88 zemalja članica Ujedinjenih nacija i 137 predstavnika posmatrača iz 85 različitih nevladinih i međunarodnih profesionalnih organizacija, saopštio je RGZ.
Tokom zasedanja razmatrane su različite teme i usvojeno je niz važnih strateških dokumenata za efikasno korišćenje geoprostornih informacija. Glavne teme ovogodišnjeg zasedanja su bile kako i na koji način se geoprostorne informacije mogu iskoristiti za realizaciju ciljeva održivog razvoja u okviru čega su i definisani ključni setovi podataka neophodnih za njihovo postizanje i praćenje. Takođe, razmatran je i nacrt globalnog geodetskog referentnog okvira i diskutovano o osnovnim setovima geoprostornih podataka. Uspostavljena je jača saradnja sa grupom eksperata Ujedinjenih nacija za geografska imena. Puno pažnje je posvećeno integraciji geoprostornih, statističkih i drugih informacija kao i primeni geoprostornih informacija u efikasnom upravljanju zemljištem, kriznim situacijama, njihovoj standardizaciji i dr. Sva usvojena dokumenta kao i relevantne informacije se nalaze na linku http://ggim.un.org/meetings/GGIM-committee/8th-session/ .
Nakon sednice ekspertske komisije za globalno upravljanje geoprostornim informacijama, direktor Republičkog geodetskog zavoda Borko Drašković i Milan Milanović, ambasador Republike Srbije pri Ujedinjenim nacijama su na radnom sastanku razgovarali o budućoj saradnji i o važnosti geoprostornih podataka i ulozi Republičkog geodetskog zavoda u postizanju i praćenju realizacije ciljeva održivog razvoja.
Komitet eksperata je osnovan kako bi obezbedio forum za koordinaciju i dijalog među državama članica UN kao i država članica i relevantnih međunarodnih organizacija o svim pitanjima vezanim za upravljanje geoprostornim informacijama. Njegov cilj je da promoviše i ojača koordinaciju i koherentnost globalnog upravljanja geoprostornih informacija, postavljanju normi, razvoju kapaciteta i kodeksa globalne prakse, kao i da poboljša interoperabilnost geoprostornih podataka i usluga.