Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Srpska hrana na sajmu u Moskvi

Moskva
Foto: PKS
Srpska ekonomija

Srpske kompanije prehrambenog sektora predstaviće proizvodni i izvozni potencijal tokom predstojećeg međunarodnog sajma prehrane WorldFood 2018, koji se održava od 17. do 20. septembra u Moskvi.

Privredna komora Srbije i Razvojna agencija Srbije, uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji organizuju predstavljanje proizvodnih programa trinaest srpskih kompanija iz oblasti proizvodnje i prerade voća i povrća, žitarica, mesne industrije i dijetetskih suplemenata, saopštila je PKS.

U okviru nacionalnog štanda Srbije izlažu: JUGPROM Leskovac, AGROPROM Gornji Tavankut, MIRAKS AGRAR Beograd, ĆIRIĆ AGRO Titel, PIK JUŽNI BANAT Bela Crkva, FLORA INTERNACIONAL Bečej, GENEZA Kanjiža, FIDELINKA SKROB Subotica, EURO FRIGO Požega, ITN GRUPA Beograd, ZLATIBORAC Mačkat, STOJANOVIĆ FARM Novi Sad, PDM AGRO FRUT Pudarci.

Učešće srpskih kompanija privuklo je pažnju eksperata vodećih ruskih trgovinskih lanaca (H5, Magnit, Diksi, Magnolija) i distributera prehrambenih proizvoda, koji su unapred potvrdili posetu i već odredili termin susreta sa predstavnicima srpskih kompanija na nacionalnom štandu Srbije.

Nastup na međunarodnom sajmu omogućava izlagačima da predstave svoje proizvode potencijalnim potrošačima i omoguće plasman na nova tržišta, kao i da unaprede postojeće i steknu nove poslovne kontakte. Tradicionalno učešće srpskih kompanija na jednoj od najuglednijih međunarodnih izložbi prehrambenih proizvoda u Rusiji, regionu Zajednice nezavisnih država i šire, direktno doprinosi kvalitetnijem pozicioniranju srpskih brendova i rastu ukupnog izvoza srpske privrede.

„World Food Moscow“ (www.world-food.ru) jedan je od vodećih međunarodnih sajmova u oblasti prehrambene industrije na tržištu Rusije i zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza. Postoji 27 godina i održava se na preko 56.000 m² u okviru sajamskog izložbenog prostora „Ekspocentar“.

U 2017. godini sajam je posetilo oko 30.000 hiljada posetilaca iz 90 zemalja koji su imali priliku da se upoznaju sa proizvodnim programom više od 1.516 izlagača iz 62 zemlje sveta.

Trgovinska razmena Srbije i Rusije u prvoj polovini 2018. godine beleži pozitivna kretanja. Izvoz u Rusku Federaciju vredeo je 546,6 miliona dolara što je 16,17 odsto više nego u istom periodu prethodne godine. Rusija je treći trgovinski partner Srbiji.

Ostali naslovi

Pad prometa na Produktnoj berzi
Srpska ekonomija
Ovu nedelju na Produktnoj berzi karakteriše neubičajeno mali promet najtrgovanijih berzanskih roba. Pad cena i odsustvo potražnje za većim količinama uticao je na smanjeni obim prometa. Ukupan promet za ovu nedelju iznosi 175 tona robe, čija je finansijska vrednost iznosila 3.465.000,00 dinara
Samit 100 biznis lidera u Beogradu 1. i 2. oktobra
Srpska ekonomija
Učešće na sedmom Samitu 100 biznis lidera, koji će 1. i 2. oktobra okupiti u Beogradu poslovne ljude i predstavnike država i vlada iz regiona, potvrdili su Ana Brnabić, predsednica Vlade Srbije i Zoran Zaev, premijer Makedonije, saopštili su danas organizatori skupa
Minimalna cena rada 155,30 dinara (neto) po radnom času
Srpska ekonomija
Vlada Republike Srbije usvojila je odluku o visini minimalne cene rada za period januar–decembar 2019. godine, koja predviđa da minimalna cena rada, bez poreza i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje, iznosi 155,30 dinara (neto) po radnom času
Filantropi opremaju Petnicu
Srpska ekonomija
Nacionalni dan davanja, 9. oktobar, biće u Srbiji obeležen akcijjom prikupljanja sredstava za opremanje Istraživačke stanice Petnica, najavili su danas Amertička agencija za međunarodnibrazvoj (USAID) i Fondacija Ana i Vlade Divac na prezentaciji četvorogodišnjeg Projekta unapređenja okvira za davanje, vredan 1,9 miliona dolara
Poslovanje od Ljubljane do Beograda
Srpska ekonomija
U okviru međunarodnog sajma privrede u Celju održan je „Međunarodni poslovni forum Srbija – Slovenija – Hrvatska“ i okrugli sto "Poslovanje od Ljubljane do Beograda - sličnosti, razlike i izazovi" na kome su razmotrene mogućnosti saradnje kompanija u strateškim sektorima kao što su trgovina, turizam, IT, logistika, namenska industrija, poljoprivreda, prehrambena industrija
Al Dahra proglašena za kupca PKB-a
Srpska ekonomija
Ministarstvo privrede Vlade Republike Srbije saopštilo je danas da je kompanija "Al Dahra" d.o.o. Irig proglašena kupcem Poljoprivredne korporacije Beograd AD, za koju je ponudila 105,055 miliona evra
Srbija otvorena za saradnju sa vodećim svetskim IT kompanijama
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić sastala se danas sa osnivačem kompanije "Frejm" Nikolom Božinovićem i suosnivačem i generalnim direktorom kompanije "Nutaniks" Diražem Pandejem, koje su lideri u oblasti klaud softvera
Proizvodnja u Kini blago porasla
Srpska ekonomija
Kineska fabrička proizvodnja i maloprodaja održale su trend rasta u avgustu, ali su investicije oslabile, pokazuju danas objavljeni podaci vlade
SAD protiv Severnog toka 2
Srpska ekonomija
Sjedinjene Države zapretile su Rusiji mogućim uvođenjem sankcija protiv gasovoda "Severni tok 2" koji bi trebalo da doprema prirodni gas do Nemačke, javlja agencija "Blumberg"
Pala nezaposlenost u Grčkoj
Srpska ekonomija
Stopa nezaposlenosti u Grčkoj pala je na 19 odsto u drugom ovogodišnjem kvartalu sa 21,2 odsto iz prvog tromesečja, saopštila je danas grčka statistička kancelarija