Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Privremena obustava eServisa za registraciju osnivanja privrednih društava

Agencija za privredne registre
Foto: Kancelarija za saradnju s medijima
Srpska ekonomija

Agencija za privredne registre (APR) Republike Srbije saopštila je da elektronski servisi za registraciju osnivanja privrednog društva, preduzetnika i ponuđača neće biti dostupni korisnicima od danas, 12. maja, u 13.30 časova, zbog uspostavljanja novih servisa na portalu APR.

Agencija će blagovremeno obavestiti korisnike kada će servisi ponovo biti dostupni.

Do privremene obustave pružanja servisa došlo je zbog toga što će Agencija na svom portalu pokrenuti novi servis, odnosno elektronsku uslugu za registraciju osnivanja privrednih društava, koja će omogućiti podnošenje prijava putem posebnih aplikacija.

Podnošenje prijava u elektronskoj formi od 17. maja biće isključivi način podnošenja prijava za osnivanje društva s ograničenom odgovornošću (DOO), kao i ortačkog, akcionarskog i komanditnog društva.

Za navedena društva, elektronska registracija osnivanja biće obavezan način podnošenja prijave u skladu sa članom 9 stav 2 Zakona o postupku registracije u Agenciji za privredne registre.

Na osnovu navedenog propisa, APR će primati prijave za registraciju osnivanja ovih društava isključivo u elektronskoj formi, a odbacivati prijave koje budu podnete u papirnoj formi, počevši od 17. maja.

Obavezna elektronska registracija se ne odnosi na osnivanje preduzetnika, zadruge, zadružnog saveza, javnog preduzeća, predstavništva ili ogranka stranog privrednog društva, tako da će podnosioci prijava za osnivanje ovih pravnih formi imati mogućnost izbora između dva načina podnošenja prijave – u papirnoj ili elektronskoj formi.

U cilju boljeg informisanja zainteresovanih strana o (pred)uslovima koje je potrebno da ispune kako bi građani mogli da koriste ovu elektronsku uslugu, Ministarstvo privrede i APR pripremili su vodič „U susret obaveznoj elektronskoj prijavi osnivanja privrednih društava”.

Ovaj vodič poslat je putem elektronske pošte najvažnijim državnim organima i institucijama, kao i pravnim licima koja su registrovana u Agenciji za privredne registre.

Ostali naslovi

Usmena i pisana proročanstva deo kulturne baštine svake zemlje
Srpska ekonomija
Ministarstvo kulture Vlade Republike Srbije saopštilo je da je komisija resornog ministarstva podržala na konkursu u oblasti muzejskog nasleđa projekat „Istraživanje i prezentacija nasleđa i zaostavštine proroka Miloša i Mitra Tarabića” jer doprinosi očuvanju i promociji etnološkog i antropološkog nasleđa užičkog kraja i biće osnov za formiranje buduće stalne muzejske postavke
Međugodišnja inflacija u aprilu usporila je na 15,1%
Srpska ekonomija
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, međugodišnja inflacija u aprilu usporila je na 15,1%, što je u skladu s ranijim procenama Narodne banke Srbije da bi vrhunac inflacije trebalo očekivati u prvom tromesečju. U aprilu je međugodišnja bazna inflacija usporila na 11,1%, tako da je i u ovom slučaju vrhunac dostignut u prvom tromesečju
Uplata drugog kvartala poreza na imovinu do 15. maja
Srpska ekonomija
Sekretarijat za javne prihode Grada Beograda obaveštava poreske obveznike – fizička lica, preduzetnike i pravna lica da je 15. maj rok za uplatu obaveze za drugi kvartal godišnjeg poreza na imovinu za 2023. godinu
Počinje druga faza projekta Čista Srbija
Srpska ekonomija
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u Vladi Republike Srbije Goran Vesić, direktor kineske kompanije „China Road and Bridge Corporation” (CRBC) Du Fei i predstavnici osam lokalnih samouprava potpisali su danas anekse u okviru druge faze projekta „Čista Srbija”
Manifestacija Maj – mesec matematike
Srpska ekonomija
U okviru manifestacije ,,Maj – mesec matematike”, koju organizuje Društvo matematičara Srbije, Matematički institut SANU i Dečji kulturni centar Beograd, a uz podršku NIS kompanije održaće se besplatne kreativne radionice matematike u nedelju, 14. maja, od 10 do 14 časova u Galeriji Dečjeg kulturnog centra Beograd, saopštavaju iz ovog kulturnog centra
Srpsko-kineski industrijski park važan za privredni rast Srbije
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić i predsednik kompanije „China Road and Bridge Corporation” (CRBC) Du Fei razgovarali su danas o projektima koje ova kompanija uspešno sprovodi u Srbiji i o budućim planovima za saradnju
U narednih sedam dana jeftinije gorivo u Srbiji
Srpska ekonomija
Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine Vlade Republike Srbije saopštilo je danas da je, u skladu sa članom 3 stav 4 Uredbe o ograničenju visine cena derivata nafte („Sl. glasnik RS”, br. 15/23 i 25/23), utvrđena najviša maloprodajna cena derivata nafte za period od danas, 12. maja, u 15 časova, do 19. maja, takođe u 15 časova
Bruto devizne rezerve NBS 21.556,8 miliona evra
Srpska ekonomija
Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije na kraju aprila 2023. godine iznosile su 21.556,8 miliona evra, što je najviši nivo bruto deviznih rezervi krajem meseca od kada se prate podaci na ovaj način (od 2000. godine). U toku aprila bruto devizne rezerve povećane su za 176,2 miliona evra
Gornji Milanovac zainteresovan za organizaciju letnjih kampova za decu iz dijaspore
Srpska ekonomija
Ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužen za koordinaciju aktivnosti sa dijasporom Đorđe Milićević predstavio je danas predsedniku Opštine Gornji Milanovac Dejanu Kovačeviću i predsedniku Skupštine opštine Lazaru Nikoliću projekat organizacije letnjih kampova za decu iz dijaspore
Završetak rekonstrukcije graničnog prelaza Preševo–Tabanovce pre početka leta
Srpska ekonomija
Vlada Republike Srbije saopštila je danas da će radovi na poboljšanju saobraćajnog pristupa na graničnom prelazu Preševo–Tabanovce, koji podrazumevaju proširenje pristupnih saobraćajnica sa srpske i makedonske strane, biti gotovi pre početka leta