Izvoz informacionih tehnologija doneo je Srbiji samo u prvoj polovini godine milijardu evra, u poređenju sa oko 900 miliona evra u 2017, čime se IT svrstava u prva tri izvozna sektora, pored automobilske industrije i poljoprivrede. Razvoj IT sektora u Srbiji privukao je pažnju i Rojtersa, koji je nedavno pisao o tome, a članak britanske agencije preuzeo je i ugledni Njujork tajms, prenosi PKS.
Domaća pamet i kreativnost naša su šansa da uhvatimo priključak sa razvijenim ekonomijama, poručila je premijerka Srbije Ana Brnabić povodom teksta o srpskoj IT industriji.
"Odličan tekst @nytimes o IT industriji u Srbiji. Ekonomska i privredna transformacija Srbije, zasnovana je na IT-u i inovativnom preduzetništvu. Izvoz IT u prvih šest meseci ove godine dostigao je milijardu evra, učešće IKT sektora u BDP 10 odsto", navela je premijerka na Tviteru.
Rojters u tekstu piše o ubrzanom razvoju srpskog IT sektora i njegovom doprinosu ubrzanju rasta bruto proizvoda zemlje, navodeći da Srbija, iako mali igrač u svetskim pa i zapadnoevropskim okvirima, sada generiše 10 odsto BDP-a od informacionih tehnologija.
Srbija, zemlja koja smatra pronalazača Nikolu Teslu jednim od svojih najpoznatijih sinova, gleda na tehnologiju kao sredstvo koje će joj pomoći da izađe iz višedecenijske ekonomske stagnacije u koju je upala nakon ratova na Balkanu 90-ih godina, navela je, između ostalog, britanska agencija čiji je članak preuzeo i ugledni Njujork tajms .
Uspeh domaćeg IT sektora ne čudi direktora vladine Kancelarije za IT i elektronsku upravu Mihaila Jovanovića, koji za Tanjug kaže da je očigledno da koncept digitalizacije daje uspešne rezultate i da je prepoznat u svetu.
U IT sektoru u Srbiji trenutno je angažovano oko 45.000 ljudi. Oni rade na softverima za najraznovrsnije sektore, od poljoprivrede do medicine, kao i na aplikacijama raznih kompanija.
Dobar deo je angažovan u razvojnim centrima, koje su vodeće svetske tehnološke firme, uključujući Majkrosoft, IBM i Intel, već osnovale u Srbiji ili su dale licence za autsorsing usluge lokalnim kompanijama.
Za Jovanovića to znači da one time obezbeđuju brži transfer znanja prema domaćem IT sektoru, ali i da imamo dovoljnu stručnost u toj oblasti, kao i da je privredno okruženje u Srbiji takvo da strane kompanije žele da dođu.
Direktor vladine Kancelarije kaže da nam trenutno nedostaje i oko 15.000 IT stručnjaka.
Podseća da su pokrenute aktivnosti uvođenja IT kao obaveznog predmeta u osnovnim školama, da se u srednjim školama formiraju specijalistička IT odeljenja, a da se na fakultete na IT smerovima upiše za 20 odsto više studenata.
I proces prekvalifikacije je pokušaj da se nadoknadi taj nedostatak na tržištu u Srbiji.