Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić boravila je juče, zajedno sa ministrom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladenom Šarčevićem, u poseti Evropskoj organizaciji za nuklearna istraživanja (CERN) u Ženevi.
CERN je najveća laboratorija za fiziku čestica na svetu, a naša delegacija imala je priliku da obiđe dva glavna eksperimenta ATLAS i CMS, u kojima se vrši analiza sudaranja čestica.
Brnabić se sastala sa generalnom direktorkom Fabiolom Đanoti, sa kojom je razgovarala o jačanju saradnje institucija i naučnika iz Srbije sa CERN-om.
Ona je istakla da je naša zemlja od 2012. godine pridruženi član CERN-a, trenutno jedina u regionu, i da od tada pretenduje na stalno članstvo.
Nadamo se da će prijem Srbije u stalno članstvo CERN biti potvrđen do kraja godine, istakla je premijerka i dodala da spremnost Srbije da bude punopravna članica potvrđuju uspesi naših fakulteta i instituta koji su i danas značajan činilac u ovoj važnoj organizaciji.
Predsednica Vlade naglasila je da su ovakve posete institucijama poput CERN-a, veoma važne i za popularizaciju nauke u Srbiji, podsetivši na to da je obrazovanje jedan od ključnih prioriteta Vlade Srbije i da Vlada sada više ulaže u obrazovanje i nauku.
U naredne tri godine planirano je ulaganje više od 60 miliona evra u infrastrukturu i projekte kojima podstičemo primenjenu upotrebu savremene tehnologije i inovacija, napomenula je ona i dodala da će se osnivanjem Fonda za nauku omogućiti konkurentno finansiranje nauke.
Tokom posete CERN-u, Šarčević je potpisao Memorandum o saradnji u edukaciji nastavnika iz Srbije.
Poseta premijerke Ane Brnabić Evropskoj organizaciji za nuklearna istraživanja - CERN u Ženevi
Brnabić i Šarčević sastali su se sa naučnicima iz Srbije koji rade u CERN-u, kao i sa srpskim nastavnicima koji su na obuci u ovoj organizaciji.
Tom prilikom je ocenjeno da će punopravno članstvo Srbije u CERN-u biti od ključnog značaja za dalji razvoj nauke i obrazovanja, povezivanje nauke i privrede i da će pozicionirati Srbiju kao zemlju koja ravnopravno odlučuje o najvažnijim svetskim pitanjima iz nauke, tehnologije i inovacija.
Brnabić je podvukla da je saradnja sa CERN-om važna za dalji razvoj nauke u Srbiji, pre svega zbog mogućnosti koju pruža naučnicima i studentima master i doktorskih studija sa fakulteta u Srbiji.
Očekujemo da će "Verokio" projekat, na kojem radimo sa Institutom za fiziku, kao i podrška drugim institutima, poput "Vinče", značiti bolje prilike za naše naučnike, naglasila je Brnabić.
U radu CERN-a učestvuje i 85 istraživača sa Univerziteta u Beogradu, Univerziteta u Novom Sadu, Nišu i u Kragujevcu, a o značaju članstva u CERN-u za razvoj nauke, govori i podatak da su zahtev za članstvo podnele i SAD i Rusija.
Brnabić je rekla da država želi da poveća saradnju srpske privrede i CERN-a, kako bi unapredila njenu konkurentnost.
Kompanije iz Srbije nedovoljno konkurišu na tendere koje raspisuje CERN. Naš plan je da u saradnji sa Privrednom komorom Srbije ohrabrimo našu privredu da više koristi potencijale i mogućnosti ove saradnje, a posebno kada postanemo stalna članica, navela je ona.
U CERN-u se nalazi nekoliko akceleratora čestica, od kojih je najveći kružni LHC (Veliki hardonski sudarač) dugačak 27 kilometara i koji se prostire ispod francusko-švajcarske granice u Ženevi, saoopštila je Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije.
CERN je osnovan 1954. godine, a među potpisnicama 12 evropskih država osnivača nalazila se i bivša Federativna Narodna Republika Jugoslavija. Danas CERN ima 22 stalne članice iz Evrope, a u njemu je zaposleno 2.500 naučnika, dok širom sveta ima 12.000 saradnika.