Na dvodnevnoj konferenciji u Tirani, posvećenoj digitalizaciji i podršci komora digitalnoj transformaciji malih i srednjih preduzeća, predstavnici evropskih i privrednih komora regiona Zapadnog Balkana, predstavili su savremene elektronske usluge za članice i prednosti digitalizacije poslovanja.
Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež koji je i predsedavajući Odbora za digitalizaciju Evrokomora i Komorskog investicionog foruma zapadnobalkanske šestorke, istakao je da je cilj skupa da razvijene evropske komore predstave elektronske usluge koje su razvile za svoje članstvo i modele podrške digitalizaciji, kao primere dobre prakse za komore regiona, objavila je PKS.
“Evrokomora je organizovala skup, radi okupljanja stručnjaka iz Evrope, da jedni od drugih naučimo kako se primenjuju određene usluge u oblasti digitalizacije, kao i komorske usluge koje se pružaju onlajn”, kaže Čadež.
Skup je prilika i da se komore regiona bolje upoznaju sa mogućnostima i rezultatima korišćenja elektronskih dokumenata, digitalnih platformi za povezivanje kompanija i privreda, primenom veštačke inteligencije za rešavanje upita privrednika, funkcionisanjem onlajn prodavnica i raznih digitalnih alata (aplikacija) korisnih za privredu.
Komora Srbije je lider među komorama regiona u digitalizaciji usluga i podršci kompanijama – članicama, rekao je Čadež, podsećajući da PKS ima više od 25 aktivnih onlajn servisa i da je formirala Centar za digitalnu transformaciju.
“Najvažniji izazov je kako da digitalna rešenja spojimo sa tradicionalnom privredom. Danas je svaka kompanija digitalna, bilo da je u pitanju pekara ili velika kompanija koja se bavi proizvodnjom alata, mašina ili robotikom”. Ne postoji razlika u digitalnom svetu između tih preduzeća, samo je pitanje na koji način su ove kompanije spremne da primenjuju digitalna rešenja u poslovanju, od načina na koji proizvode i promovišu, do toga kako nabavljaju sirovinu za proizvodnju, ukazao je predsednik PKS.
Čadež je u uvodnom obraćanju ukazao na važnost prelaska na digitalno poslovanje i podsetio da su promene proizvodnih i poslovnih procesa i biznis modela, usled tehnoloških promena u svetu, radikalne i brze, da su digitalna transformacija tradicionalnih industrija i otvaranje novih digitalih biznisa postali pitanje opstanka privrede.
Predsednica Unije privrednih komora Albanije Ines Mućostepa rekla je da je uloga privrednih komora, kako na Balkanu tako i u EU, da osavremene usluge i na taj način efektnije pomognu i svojim članicama. Mućostepa je istakla da bez digitalizacije nema razvoja ekonomije, a da su komore te koje usvajanjem novih veština mogu da pomognu daljem razvoju malih i srednjih preduzeća u regionu u eri brzih promena i transformacije načina poslovanja privrednika.
Učesnici skupa, predstavnici Evropske asocijacije privrednih komora, PK Slovenije, Hrvatske, Belgije, Mađarske, Austrije, Italije, Holandije, Francuske, Albanije i Srbije, predstaviće tokom dva dana konferencije svoja iskustva i trendove u procesu digitalizacije kao i viziju uloge komora u digitalnoj privredi Evrope.
Konferenciju su organizovali Komorski investicioni forum zapadnobalkanske šestorke i Unija privrednih komora Albanije, kao domaćin skupa, uz podršku Evropske komisije EK kroz program TAIEX (Technical Assistance and Information Exchange Instrument of the European Commission).