U organizaciji Fondacije za kulturu kvaliteta i izvrsnost (FQCE), u kompaniji Energoprojekt-ENTEL, održana tribina na temu izazova domaće privrede u procesu zelene tranzicije. Na skupu je predstavljena Zelena deklaracija PKS čiji je cilj da podstakne i podrži kompanije u procesu prelaska na cirkularni model poslovanja, uz očuvanje konkurentnosti i efikasnosti.
Deklaraciju PKS „Zelena transformacija srpske privrede“, prezentovao je mr Dušan Stokić, rukovodilac Centra za životnu sredinu, tehničke propise, kvalitet i društvenu odgovornost. Govoreći o ovoj deklaraciji, Stokić je naglasio važnost svih 10 tačaka, a posebno se osvrnuo na pitanja klimatske i ugljenične neutralnosti, cirkularnih ih modela, eko-dizajna proizvoda, održive proizvodnje i potrošnje, ali i borbe protiv negativnih pojava na tržištu, kao što je „greenwashing“, objavila je Privredna komora Srbije.
Dekarbonizacija i zelena transformacija treba da budu pravedne, postepene, uz podršku dostupnih instrumenata „zelenih“ finansija, nauke i razvoja obrazovanja za nova „zelena“ zanimanja. Stokić je poseban osvrt dao na primenu međunarodnih standarda, kao podrške zelenoj transformaciji srpske privrede.
U ime domaćina skupa, gostima se obratio Mladen Simović, direktor Energoprojekt-ENTEL-a, a u ime organizatora, Vladimir Trajković, predsednik FQCE.
O radu nacionalne kuće za standarde govorila je Marina Donić, a o odgovornosti za održivu budućnost dr Miloš Jelić, predsednik Stručnog saveta FQCE, dok je o vezi energetike i životne sredine, kroz konkretne projekte Energoprojekt-ENTEL-a, govorio dr Radoslav Raković.
Na ovoj stručnoj tribini bili su prisutni privrednici različitih delatnosti (Metalac, Gornji Milanovac; Peštan, Aranđelovac, GSP, Beograd; Milenijum tim, Beograd; EPS-Kolubara, i dr.), predstavnici Ministarstva privrede, Instituta za standardizaciju Srbije, Privredne komore Srbije, sertifikacionih tela, fakulteta, konsultantskih organizacija i drugih institucija i organizacija.