Državni sekretar Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Vlade Republike Srbije Viktor Nedović izjavio je danas da je Srbija prva zemlja van EU koja je samostalno ušla u proces pametne specijalizacije, odnosno u kreiranje strategije koja će doneti ekonomiju zasnovanu na znanju i inovacijama.
Nedović je na tribini posvećenoj Strategiji istraživanja i inovacija za pametne specijalizacije, održanoj u Naučno-tehnološkom parku Beograd, rekao da je resorno ministarstvo pokrenulo ovaj proces u saradnji sa Ministarstvom privrede i Privrednom komorom Srbije.
On je naglasio da je važno prepoznati gde Srbija može da ostvari konkurentsku prednost.
Iako Srbija nije članica EU, ipak imamo društvenu potrebu i obavezu da razvijamo ono što nas može voditi napred i zarad nas samih želimo ovaj iskorak. Naravno, ovo što sada radimo biće kasnije i obaveza u pregovorima sa EU, objasnio je državni sekretar.
Strategija koja će biti izrađena, kako je rekao, treba da bude živi dokument i da se prilagođava promenama kako ne bi ostala mrtvo slovo na papiru.
Generalni direktor Zajedničkog istraživačkog centra Evropske komisije Vladimir Šuha naglasio je da je ceo proces u koji je Srbija ušla važan, jer inovacije pomažu smanjenju nejednakosti, ojačavaju ekonomiju i doprinose povoljnijem poslovnom okruženju.
On je objasnio da je važno sprovesti istraživanje i u regionima i u centrima, kako bi se rešenja mogla primeniti na zemlju u celini, ocenivši da početna pozicija Srbije nije loša i da se nalazi na istom nivou kao neke zemlje članice EU.
Prema njegovim rečima, Srbija ima dobru bazu na kojoj treba da kreira pametnu specijalizaciju, a Evropska komisija je uvek tu da podeli znanje i iskustva, s tim što svaka zemlja prolazi svoj specifičan put kada je ovaj proces u pitanju.
Šuha je podvukao da je važno utvrditi dugoročne prioritete koji se moraju sprovoditi bez obzira na promene u vlasti.
Pomoćnik ministra privrede Katarina Obradović Jovanović napomenula je da je kreiranje nove industrijske politike uslov za ulazak u EU, što je formalan razlog za izradu strategije, ali da je suštinska potreba za njenom izradom želja da Srbija poveća BDP i ekonomski razvoj.
Hoćemo da se pomerimo sa razvoja zasnovanog na jeftinoj radnoj snazi i da se fokusiramo na razvoj koji počiva na inovacijama, predočila je ona i dodala da je cilj da kroz ovaj proces saznamo gde to da uložimo novac, a da na kraju zaradimo više.
Prema njenim rečima, danas nema puno velikih sistema u Srbiji koji sprovode svoja istraživanja i sarađuju sa naukom u oblasti inovacija.
Učesnici skupa su postigli saglasnost o tome da je važno ići u korak sa tehnologijom, te da pametna specijalizacija predstavlja strateški pristup ekonomskom razvoju i investicije zasnovane na znanju i potrebama tržišta.