Većina zemalja centralne i jugoistočne Evrope nema izlaz na more, ali leži na basenima termomineralnih voda. To je šansa za razvoj banjskog, velnes i spa turizma. Potencijal je bogat, ali da bi se iskoristio neophodno je povezati prirodno, kulturno i istorijsko nasleđe turističke destinacije u velnes i spa turistički proizvod. Kako kreirati autentičnu banjsku ponudu zasnovanu na kulturnom i istorijskom nasleđu u regionu, sa fokusom na spa kulturu bila je tema Devetog CEI regionalnog foruma velnes i spa industrije koji je održan danas u Vrnjačkoj banji.
"Reputacija velnes turističke destinacije zavisi od prirodnog i kulturnog nasleđa, autentičnosti ponude i kvaliteta usluge. To su resursi koji čine osnovu konkurentnosti velnes turističke destinacije i kreiranja autentičnog velnes turističkog proizvoda. Primer dobre prakse koji Srbija treba da sledi bi postala razvijena destinacija velnes turizma je evropska inicijativa „Rimske banje Evrope”. Vrnjačka banja, u kojoj se održava Forum, jedna je od devet Rimskih banja Evrope", rekla je Nataša Ranitović, član UO ESPA, predsednik Velnes klastera Srbije, ambasador Svetskog dana velnesa u Srbiji i ekspert i konsultant Evropske spa-asocijacije u Srbiji za standarde kvaliteta u velnesu.
Deveti CEI regionalni forum velnes i spa industrije organizovao je Velnes klaster Srbije, uz podršku Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija i TIKA. Forum je u hotelu "Solaris" u Vrnjačkoj banji okupio eminentne stručnjake iz oblasti banjskog, zdravstvenig i velnes turizma iz zemlje i regiona.