Ministar državne uprave i lokalne samouprave u Vladi Republike Srbije Branko Ružić izjavio je danas da je administracija u našoj zemlji prošla kroz velike promene u poslednjih nekoliko godina, posebno u pogledu uprošćavanja i modernizacije postupaka.
Ružić je, na ministarskom sastanku zemalja članica Regionalne škole za javnu administraciju (RESPA), objasnio da je cilj reforme bio da građani budu zadovoljniji u kontaktu sa upravom, i da se utrošak novca i vremena smanji, saopštila je Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije.
Ministar je ocenio da je RESPA značajna za unapređenje administracija u regionu, posebno kao uslov za ulazak u Evropsku uniju, uz napomenu da je ta organizacija izvor informacija, znanja i primera dobre prakse i predstavlja mehanizam za stvaranje jačeg regiona, koji treba još više iskoristiti.
On je ukazao na to da je potrebno nastaviti rad na jačanju kapaciteta uprave, i dodao da je veliki napredak učinjen kroz izmene pojedinih zakona koji se tiču objektivnog i transparentnog zapošljavanja, profesionalnog razvoja, meritornosti rada i stručnog usavršavanja.
Prema njegovim rečima, Srbija je posle više od decenije dobila Nacionalnu akademiju za javnu upravu, koja predstavlja centralno mesto za edukaciju i usavršavanje svih službenika, bilo da je reč o republičkom ili lokalnom nivou.
Ružić je naveo da je ova akademija već ostvarila značajne kontakte sa poznatim školama za javnu administraciju, poput francuske ENA i austrijske Federalne škole.
On je izrazio očekivanje da će se već sledeće godine na hiljade srpskih službenika dodatno edukovati i kroz tradicionalne, ali i najnovije vidove obuka, poput koučinga, navodi se u saopštenju Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave.