Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić najavila je danas da će Srbija kroz Savet za filantropiju nastojati da unapredi pravni i poreski okvir radi podsticanja dobročinstva, ocenivši da je to najbolji primer saradnje Vlade, organizacija civilnog društva i privatnih kompanija.
Brnabić je, na otvaranju Festivala filantropije u Beogradu, podsetila na to da je dobročinstvo u tradiciji srpskog naroda i ukazala na primere Mihajla Pupina, Ilije Milosavljevića Kolarca i Đorđa Vajferta.
Ona je navela i primer kompanije Tarket, nekadašnjeg Sintelona, koja je Matici srpskoj donirala tri umetnička dela od posebnog značaja za istoriju i kulturu Srbije, pošto su zaključkom Vlade Srbije oslobođeni plaćanja poreza na dodatu vrednost (PDV).
To za Vladu nije bilo od značaja, jer je novac sa razdela Ministarstva kulture otišao u Ministarstvo finansija, ali je za građane Srbije i generacije koje dolaze to od neverovatne važnosti.
Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Kajl Skot rekao je da su kompanije i građani u SAD prošle godine dali u dobrotvorne svrhe oko 410 milijardi dolara, što je više od BDP zemalja poput Irske, Danske ili Finske.
On je naveo da je u 2017. godini u Srbiji prikupljeno 32 miliona dolara u dobrotvorne svrhe, a kada bi bilo i poreskih podsticaja, taj iznos bi bio i veći.
Direktorka Fondacije "Ana i Vlade Divac" Ana Košel rekla je da je ta fondacija za 11 godina postojanja na direktan ili indirektan način pomogla 700.000 ljudi i prikupila približno 20 miliona dolara za sve aktivnosti.
Predsednica Izvršnog odbora Unikredit banke Feza Tan ocenila je da se svaki dinar investiran u dobročinstvo vrati dvostruko, jer je to ulaganje u društvo i njegovu budućnost.
Brnabić i Skot su, zajedno sa direktorom Istraživačke stanice Petnica Vigorom Majićem, uručili zahvalnice za 15 kompanija koje su podržale kampanju u kojoj je za Petnicu kupljen spektrometar.
Od ove godine se, pod pokroviteljstvom premijerke Brnabić, 9. oktobra obeležava Nacionalni dan davanja.