Državna sekretarka Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić istakla je, na svečanom otvaranju Biznis dana konferencije Sinergija 2018, da mere koje se donose na državnom nivou prate globalne trendove i usmerene su na razvoj digitalne ekonomije i na digitalnu konvergenciju.
Matić je poručila da su u procesu digitalizacije prioritet građani, objasnivši da istraživanja o aktivnostima građana koji su na mreži i njihovom razumevanju mogućnosti koje digitalne tehnologije nude pokazuju potrebu za razvijanjem digitalne pismenosti i digitalnih veština.
Građani digitalne tehnologije uglavnom koriste pasivno, čak 68,8 odsto korisnika nikad ne koristi servise za plaćanje preko interneta, a 66,6 odsto ne zna šta je klaud. I u pogledu onlajn zaštite prilično je nizak nivo znanja, na primer, 42,3 odsto korisnika nema lozinku za pristup svom uređaju, navela je ona.
Prema njenim rečima, s obzirom na potrebu za sistemskim razvojem digitalnih veština kod celokupnog stanovništva, Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija priprema strategiju razvoja digitalnih veština.
Mere će biti donete na osnovu potreba tržišta rada, sa ciljem omogućavanja građanima da iskoriste sve benefite digitalizacije i radi suzbijanja pretećeg digitalnog jaza između urbanih i ruralnih područja, objasnila je državna sekretarka.
Ona je napomenula da je digitalizacija obrazovanja ključna za generacije budućnosti, podsetivši na to da Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, u saradnji sa Ministarstvom prosvete, realizuje kapitalni projekat za razvoj IKT infrastrukture „Povezane škole“, saopštilo je Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija.
Kao ključne zakonodavne aktivnosti na planu podsticanja digitalizacije, Matić je navela donošenje Zakona o elektronskoj upravi, Zakona o elektronskoj identifikaciji, elektronskom potpisu i uslugama od poverenja u elektronskom poslovanju, Zakona o informacionoj bezbednosti, Strategije razvoja novih mreža, kao i Predloga novog zakona o elektronskim komunikacijama.