Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je danas da je država stvorila sve uslove da se gradi legalno i da se dobiju sve potrebne dozvole u kratkom roku.
Mihajlović je, učestvujući na konferenciji za novinare povodom početka primene Zakona o izmenama i dopunama Zakona o ozakonjenju, uputila poziv građanima da ne grade nelegalno i da kupuju samo legalne stanove.
Izmenama pomenutog zakona ne samo da će se nelegalni objekti rušiti odmah po donošenju prvostepenog rešenja, već neće biti prometa takvih nekretnina, a u njima neće moći da se obavljaju uslužne delatnosti, istakla je potpredsednica Vlade, saopštilo je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Ona je navela podatak da je u prethodne tri godine doneto više od 183.000 rešenja o ozakonjenju, što je mnogo više nego u prethodnih 30 godina ukupno, ali da je zakon pooštren kako bi se konačno stalo na put divljoj i kriminalnoj gradnji.
Pooštrili smo postojeći zakon jer smo u praksi videli određene nedostatke i prepreke. Sada smo ovu oblast u potpunosti uredili zakonskim rešenjima i imamo sve neophodne kapacitete, rekla je Mihajlović.
Prema njenim rečima, nema nijednog razloga da se nelegalna gradnja ne spreči, a Ministarstvo je tu da pruži neophodnu podršku i pomogne u primeni tog zakona na lokalu.
Potpredsednica Vlade je objasnila da je Grad Beograd bio inicijator izmena, s punim pravom, s obzirom na to da je bespravna gradnja najprisutnija u glavnom gradu.
Naš cilj je da za pet godina, zahvaljujući primeni ovog zakona, možemo da kažemo da se država izborila sa problemom nelegalne gradnje. Izmenama zakona delujemo i preventivno jer nelegalni objekti neće moći da se priključe na potrebnu infrastrukturu, niti će biti dozvoljen promet, poručila je Mihajlović.
Ona je upozorila građane na to da ne kupuju nelegalne objekte jer neće moći da raspolažu njima, i navela podatak da je od taksi za ozakonjenje ostvaren prihod od 3,9 milijardi dinara, od toga 2,7 milijardi u budžete lokalnih samouprava.
Mihajlović je navela da se očekuje da se u narednih pet godina ostvari prihod od 40 milijardi dinara.
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić izrazio je zahvalnost potpredsednici Vlade na hrabrom koraku da izmeni pomenuti zakon, što će doprineti tome da se konačno spreči divlja gradnja.
Nelegalne objekte ćemo rušiti odmah po prvostepenom rešenju i to se posebno odnosi na javne i zelene površine i vodovodne trase, rekao je Vesić i dodao da će već tokom novembra svi opštinski inspektori biti na raspolaganju Gradu Beogradu.
Prema njegovim rečima, proces ozakonjenja biće vraćen opštinama na odlučivanje, čime će građani mnogo brže rešavati postupke.
Direktor Republičkog geodetskog zavoda Borko Drašković naveo je da će se pomenutim zakonskim izmenama i dopunama povećati transparentnost i pouzdanost podataka iz katastra, kako građani ne bi bili dovedeni u zabludu zbog onih koji nelegalno grade.
Nelegalno građeni objekti dobiće zabranu prometa, koja će u roku od tri dana biti uklonjena ukoliko se proces ozakonjenja završi pozitivno. Cilj nam je da zaštitimo građane, rekao je Drašković.
Zakon o izmenama i dopunama Zakona o ozakonjenju stupiće na snagu 6. novembra, navodi se u saopštenju Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.