Udruženje za hemijsku, gumarsku industriju i industriju nemetala PKS, u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine i Švedskom agencijom za hemikalije (Kemi), organizovalo je Javnu raspravu o Nacrtu zakona o biocidnim proizvodima.
Dragan Stevanović, sekretar Udruženje za hemijsku, gumarsku industriju i industriju nemetala, otvorio je skup i naglasio značaj da se nastavi uspešna saradnja Privredne komore Srbije, resornog ministarstva i Švedske agencije za međunarodnu razvojnu saradnju (Sida) kako bi domaća industrija bila blagovremeno upoznata sa svim zahtevima koji su propisani Uredbom o biocidnim proizvodima i imala dovoljno vremena da se pripremi pre uvođenja novih zakonodavnih odredbi. Predstavnik Ministarstva zaštite životne sredine Biljana Milenković detaljno je predstavila Nacrt zakona o biocidnim proizvodima koji je u potpunosti usaglašen sa Uredbom o biocidnim proizvodima (The Biocidal Products Regulation (BPR, Regulation (EU) 528/2012)) za jednu zemlju sa statusom kandidata, saopštila je PKS.
Uredba o biocidnim proizvodima je propis koji uređuje jedinstveno zajedničko tržište i pridruživanje tom sistemu imaće značajan uticaj na industriju biocidnih proizvoda u Srbiji, naročito na mala i srednja preduzeća. S obzirom da implementacija ove uredbe zahteva znatna ulaganja i uslovljava velike troškove industriji biocidnih proizvoda Ministarstvo zaštite životne sredine koje harmonizuje zakon o biocidnim proizvodima sa EU legislativom propisuje duže rokove za primenu oređenih odredbi zakona kako bi se domaćim proizvođačima omogućilo dovoljno vremena da se adekvatno priprene za punu primenu propisa.
U diskusiji je učestvovao veliki broj stručnjaka u ovoj oblasti, a sve primedbe, predloge i sugestije na Nacrt zakona o biocidnim proizvodima dostavljaju se Ministarstvu zaštite životne sredine do 23. novembra 2018. godine.
Uoči javne rasprave održana je sednica Grupacije proizvođača biocidnih proizvoda PKS gde je definisan zajednički stav proizvođača u diskusiji. Glavne primedbe na predloženi Nacrt su se odnosile na razlike u visini takse koja se primenjuje na proizvođače, kao i smanjene kapacitete za izradu tehničkog dosijea za biocidni proizvod.
Na sednici su takođe identifikovane ključne odredbe Nacrta zakona o biocidnim proizvodima, koje će uticati na proizvođače biocidnih proizvoda u Srbiji kako pre članstva tako i kada naša zemlja postane članica EU.