Posle pet godina implementacije projekta „Reforma srednjeg stručnog obrazovanja u Srbiji“ koji pod pokroviteljstvom Vlade Savezne Republike Nemačke sprovodi GIZ u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u Srbiji je dualnim obrazovanjem obuhvaćeno 4.500 učenika u više od 80 škola i oko 60 gradova.
Ambasador Savezne Republike Nemačke u Srbiji Tomas Šib naglasio je da njegova zemlja pomaže dualno obrazovanje u našoj zemlji. Govoreći o dugom i bogatom Nemačkom iskustvu u ovoj oblasti, rekao je da je dualnim obrazivanjem obuhv aćeno 1,32 miliona mladih koji se kroz školovanje usavršavaju za jedno od 326 zanimanja, koji lako dolaze do posla.
-Potrebna je tesna saradnbja između škola i preduzeća i da pritom obe strane profitiraju. Dualno obrazovanje je naš izvozni brend i Nemačka svoja iskustva prenosi i Srbiji. Od 2013. godine uložili smo 6,4 miliona evra za podršku reformi dualnog obrazovanja-rekao je ambasador Šib.
Jelena Stojanović Đikić, viša menađerka na projektu, rekla je, između ostalog, da je pre pet godina dualno obrazovanje bilo veliki izazov. Počelo se u osam škola, sa 150 učenika koji su se obrazovali za tri profila zanimanja,a uključeno je bilo 25 kompanija. Danas, kako je istakla, u Srbiji je dulanim obrazovanjem obuhvaćeno 2.700 učenika u 52 škole, koji se obrazuju za jedan od šest obrazovnih profila, a uključeno je 200 kompanija.
O značaju dualnog obrazovanja za zaustavljanje odliva mozgova govorila je Gabrijela Grujić, pomoćnik ministra u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Rekla je da je dualnost danas način razmišljanja, te da je za ovaj vid obrazovanja zainteresovano pet puta više mladih nego u početku. Ukazala je i na značaj Zakona o dualnom obrazovanju, kao i uvođenje ove vrste obrazivanja u visoko školstvo.
-Nema dualnog obrazovanja bez privrede-naglasila je Mirjana Kovačević iz Privredne komore Srbije i dopdala da je lane oko 2.000 kompanija želelo da se uključi u dualno obrazivanje, ali je svega 600 uispunjavalo uslove.
Prema njenim rečima, i plan upisa u škole treba da bude u skladu sa potrebama privrede.
U svakom slučaju, dualno obrazovanje polako pušta korenje u Srbiji, u kojoj smanjuje broj nezasposlenih nladih ljudi, koji posle završetka školovanja lakše dolaze do posla, uglavnom u firmama u kojima su bili tokom školovanja.