Okrugli sto o definisanju mreže marina na Savi i donjem Podunavlju, koji su organizovali Udruženje za turizam PKS - Grupacija za nautičku privredu i turizam, i Agencija za upravljanje lukama, okupio je zainteresovane aktere, predstavnike Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Grada Beograda, JKP "Beograd vode", JP "Srbija vode", Pokrajinskog sekretarijata za turizam i privredu, i drugih relevantnih institucija.
Otvarajući skup, Tijana Maljković, sekretarka Udruženja za turizam, zahvalila se predstavnicima Agencije za upravljanje lukama na inicijativi za održavanje sastanka. Maljković je naglasila da je Grupacija za nautičku privredu i turizam osnovana pre 25 godina i da je u pitanju najstarija grupacija u Privrednoj komori Srbije.
Vuk Perović, v.d. direktora Agencije za upravljanje lukama, rekao je da je izmenama i dopunama Zakona o plovidbi i lukama na unutrašnjim vodama koje su na snagu stupile u junu ove godine, Agencija dobila nadležnost nad marinama kao pristaništima za posebne namene. Objasnio je da će Agencija u narednom periodu utvrđivati područja za marine, izdavati odobrenja za obavljanje delatnosti u marinama i voditi registar operatera koji će obavljati lučku delatnost u marinama.
Prema njegovim rečima, Zakon je napravio jasnu podelu između privezišta za čamce koje su prevashodno namenjeni za prijem i čuvanje plovila, i za koje će biti nadležna lokalna samouprava, od marina koje su karakteristični objekti nautičkog turizma i pored čuvanja podrazumevaju i opremu, odnosno snabdevanje plovila.
Perović je rekao da je u prethodnom periodu zabeležen porast u putničkom i teretnom saobraćaju. Na međunarodnim putničkim pristaništima evidentirano je, do kraja oktobra, 1144 pristajanja kruzera, sa više od 157000 upotreba obale od strane putnika. Kada je reč o teretnom saobraćaju, Perović je izrazio očekivanja da će do kraja 2018. godine biti pretovareno rekordnih 12 miliona tona robe u lukama u Srbiji.
‘’Marine imaju važnu ulogu u razvoju nautičkog turizma. Zato je važno da Privredna komora Srbije donese strateška dokumenta, kojima će se definisati mreža marina na međunarodnim, međudržavnim i državnim plovnim putevima u donjem Podunavlju i na Savi . Želeo bih da napomenem da je Pokrajinska vlada, u skladu sa Zakonom, već započela postupak donošenja krovnog dokumenta za Vojvodinu. Donošenje i usvajanje dokumenta biće osnov za uključenje lokalnih samouprava, u cilju izrade planskih dokumenata i označiće početak druge faze koja se odnosi na definisanje područja marina i izdavanje licenci’’, zaključio je Vuk Perović.
Veljko Kovačević, pomoćnik ministarke građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, objasnio je da su po prvi put od donošenja zakonske regulative za luke i pristaništa, marine u nadležnosti Agencije za upravljanje lukama i da će uređenje ove oblasti biti u fokusu u narednom periodu. Kovačević je rekao da očekuje da će saradnja državnih institucija, resornih ministarstava i Grupacije doprineti uspešnom razvoju marina i nautičkog turizma.
Petar Đorđević, predsednik Grupacije za nautičku privredu i turizam, istakao je da je nautika jedna od okosnica turizma i izrazio zahvalnost Agenciji za uključivanje u zajedničko rešavanje izazova.
‘’Zahvalni smo što imamo priliku da prvi put, nakon 25 godina od osnivanja Grupacije, razgovaramo sa predstavnicima državnih institucija i ministarstva. Smatramo da je zadatak svih nas da se posvetimo uređenju marina i iskoristimo njihov potencijal’’, naglasio je Đorđević.
Na Okruglom stolu je dogovoreno da Privredna komora Srbije izradi studiju o mrežama marina na međudržavnim, međunarodnim i državnim plovnim putevima, kojom će biti određene potencijalne lokacije za razvoj marina kao objekata nautičkog turizma, saopštila je PKS.