Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Siniša Mali izjavio je danas da će predloženi budžet za narednu godinu i set reformskih zakona poboljšati životni standard građana i omogućiti privredni rast i ekonomski napredak.
Mali je, predstavljajući Predlog zakona o budžetu za 2019. godinu na sednici skupštinskog Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava, rekao da taj dokument ima socijalni aspekt jer predviđa rast penzija i plata u javnom sektoru.
Ministar je istakao da je predloženi budžet i razvojni jer je planiran rekordan rast kapitalnih investicija od 30 odsto u poređenju sa ovogodišnjim budžetom, saopštila je Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije.
On je dodao da će, prema predlogu budžeta, koji je na dnevnom redu sutrašnje sednice parlamenta, prihodi iznositi 1.246,2 milijarde dinara, a rashodi 1.269,1 milijardu.
Deficit će biti 22,9 milijardi, što je 0,4 odsto očekivanog bruto domaćeg proizvoda (BDP), istakao je ministar i dodao da je budžet projektovan na osnovu procene da će rast BDP-a sledeće godine biti 3,5 odsto, a da će inflacija iznositi 2,3 odsto.
Prema njegovim rečima, nizom predloženih finansijskih zakona predviđeni su poreski podsticaji i rasterećenje privrede kako bi se povećala konkurentnost domaće privrede.
On je najavio da će biti stvoreni uslovi za to da se udeo javnog duga u BDP-u sledeće godine smanji na približno 51 odsto, i dodao da će plate u javnom sektoru biti povećane u rasponu od sedam od 12 odsto, tako da će izdvajanja za te namene iz budžeta biti veća za 33 milijarde dinara nego u ovoj godini.
Prema njegovim rečima, za kapitalne investicije biće izdvojeno 165,5 milijardi dinara, a najviše sredstava biće opredeljeno za izgradnju putne i železničke infrastrukture, kao i za ulaganja u tehnološke parkove i zdravstvene ustanove.
Ministar je naveo da će poresko opterećenje zarada sledeće godine biti smanjeno sa 63 na 62 odsto, i dodao da će biti objedinjene i smanjene naknade koje plaćaju privrednici, a četiri naknade će biti ukinute.