Ministar rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Aleksandar Antić izjavio je juče da je budžetom za 2019. godinu predviđeno izdvajanje od 70 miliona evra za učešće u razvoju magistralnog gasovoda od granice sa Bugarskom do granice sa Mađarskom.
Antić je, obrazlažući u parlamentu predložene izmene Zakona o utvrđivanju javnog interesa i posebnim postupcima eksproprijacije i pribavljanja dokumentacije radi realizacije izgradnje sistema za transport prirodnog gasa "Južni tok", naveo da su pomenuta sredstva namenjena za dalje domaće učešće, odnosno učešće "Srbijagasa", u razvoju ovog projekta.
On je objasnio da se postojeći zakon menja da bi se realizovao projekat izgradnje magistralnog gasovoda od granice sa Bugarskom do granice sa Mađarskom, koji će ići trasom koja je projektovana za gasovod "Južni tok", saopštila je Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije.
Ovim gasovodom, između ostalog, treba da bude transportovan ruski gas koji će kroz drugu cev "Turskog toka", kroz Crno more, stići u Tursku, a dalje sistemom nacionalnih magistralnih gasovoda preko Bugarske, Srbije i Mađarske do potrošača u Evropi, rekao je ministar.
Prema njegovim rečima, procenjena vrednost tog projekta je 1,08 milijardi evra, a gasovod bi trebalo da bude završen 2020. godine.
U ovom trenutku sve stvari ostavljaju utisak da se ide u dobrom pravcu razvoja tog gasovoda, koji Srbiji treba da obezbedi energetsku bezbednost, sigurno snabdevanje gasom, ali i profit koji donosi sama tranzitna taksa, naveo je Antić.
On je ukazao na to da izmena pomenutog zakona omogućava srpsko-ruskom preduzeću "Gastrans" da koristi benefite onih eksproprijacija i rešenja koja su bila u Zakonu o "Južnom toku", jer je reč o gotovo identičnom pravnom licu, koje je promenilo naziv, i gotovo identičnoj trasi i tehničkim parametrima vezanim za razvoj projekta.
Antić je izrazio uverenje da će predloženi zakon dati podsticaj pomenutom projektu i omogućiti efikasan rad svih nadležnih državnih organa, ali ne na štetu građana, kao korisnika eksproprijacije.
Kada je reč o Predlogu zakona o sticanju prava svojine nad zemljištem, objektima i vodovima RTB-a Bor, on je rekao da se očekuje da proizvodnja bakra iz vlastitog koncentrata u RTB-u bude povećana sa sadašnjih 40.000 na 160.000 tona u periodu od šest godina.
Ministar je podvukao da je cilj tog akta uređenje višedecenijskog problema statusa objekata i zemljišta koje koristi ili čiji je držalac ova kompanija.
On je objasnio da zakonski predlog predviđa da građevinsko zemljište u državnoj svojini, na kojem je RTB upisan kao korisnik, kao i zemljište u vlasništvu Republike, gde je rudnik upisan kao držalac, postane privatno vlasništvo RTB-a Bor.
Prema njegovim rečima, ovim dokumentom je precizirano da društvena svojina upisana na nepokretnostima u RTB-u postane njegova privatna svojina.
Antić je podsetio na to da su gubici RTB-a 2008. godine iznosili 1,3 milijarde dinara, i istakao da je ova vlada nizom mera tog rudarskog giganta "ponovo stavila na noge", kako bi postao atraktivniji za strane investitore.
Ministar je ukazao na to da je Vlada uspela da u RTB dovede jakog strateškog partnera, kinesku kompaniju "Ziđin", nakon četiri neuspešna pokušaja prethodnih vlada da privatizuju ovu domaću kompaniju.
"Ziđin" je, kako je rekao, za 350 miliona dolara dokapitalizacije dobio 63 odsto vlasništva u RTB-u, uz garanciju izmirivanja dugova prema Unapred pripremljenom planu reorganizacije (UPPR), odnosno svih obaveza sa kojima se RTB finansijski još suočava.
On je naveo da se sporazumom o strateškom parnerstvu kineska firma obavezala na očuvanje postojećih 5.000 radnih mesta, uz obezbeđivanje obavezujućeg biznis i investicionog plana u iznosu od 1,26 milijardi dolara u periodu od šest godina, u okviru kojih je i obavezujućih 350 miliona dolara za dokapitalizaciju.
Ministar je ocenio da će ova investicija i povećanje proizvodnje bakra iz sopstvenog koncentrata u velikoj meri pozitivno uticati na srpsku privredu, rast BDP-a, ali i na vrednost same kompanije.