Predstavnici Vlade Tunisa, poslovnih asocijacija i privrednici veoma su zainteresovani za unapređenje ekonomske saradnje sa Srbijom, uspostavljanje partnerstva, realizaciju zajedničkih projekata na trećim tržištima i povećanje investicija. Perspektivni sektori za saradnju su turizam, IKT, industrija, trgovina i poljoprivreda, istaknuto je na sastancima u Tunisu održanim u okviru zasedanja Mešovite komisije za ekonomsku saradnju, saopštila je PKS.
U Tunisu je 28. i 29. novembra održano prvo zasedanje Mešovite komisije za ekonomsku saradnju Srbije i Tunisa na kome je razmatrana aktuelna bilateralna ekonomska saradnja dve zemlje i predlozi za unapređenje poslovnih veza i kontakata privrednika. Razgovaralo se o mogućnostima uzajamne promocije izvoza, o saradnji poslovnih udruženja Srbije i Tunisa, investicijama. Kopredsednici Mešovite komisije za saradnju bili su Stevan Nikčević, državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije i Hisem Ben Ahmed, državni sekretar u Ministarstvu trgovine Republike Tunis. U srpskoj delegaciji bili su predstavnici Ministarstva trgovine, Ministarstva privrede, Privredne komore Srbije i Turističke organizacije Srbije. Zasedanju je prisustvovao i Nikola Lukić, ambasador Srbije u Tunisu. Predstavnici PKS održali su prezentaciju o investicionom potencijalu Srbije sa posebnim osvrtom na sektore turizma, IKT, industrije, poljoprivrede.
Drugog dana zasedanja delegacija Srbije sastala se sa Hišemom Elumijem, potpredsednikom Unije za industriju, trgovinu i rukotvorine UTIKA, koji je i direktor grupacije Coficab. Ova grupacija je u Srbiji investirala 18 miliona evra, otvorila fabriku za proizvodnju elektronskih i električnih provodnika za autoindustriju i zaposlila oko 200 radnika, a zainteresovana je i za sektor IKT, poljoprivredu i poljomehanizaciju.
Predstavnici Srbije razgovarali su sa predsednikom Privredne komore Tunisa Munirom Mouakharom. Komora je, istaknuto je na sastanku, veoma zainteresovana za saradnju sa PKS posebno u pogledu pružanja pomoći i podrške kompanijama koje žele da rade na tržištima Tunisa i Srbije. Razgovaralo se o poseti delegaciji Srbiji naredne godine, uspostavljanju kontakata sa srpskim privrednicima u oblasti agromehanizacije i ICT, tehnološkim parkovima, učešću na sajmovima, posebno poljoprivrednom u Novom Sadu
Na sastanku u Ministarstvu za privredu mala i srednja privredna društva ministar Slim Feriansi se interesovao za podsticaje koje Vlada Srbije daje potencijalnim investitorima, za dosadašnja iskustva privlačenja stranih direktnih investicija, našim najvećim izvoznim proizvodima.
Delegacija iz Srbije posetila je i Udruženje tuniskih privrednika Konekt čiji su članovi takođe pokazali veliki interes da uspostave saradnju sa PKS i našim kompanijama.
Sastanke delegacije iz Srbije sa zvaničnicima Tunisa organizovao je ambasador Nikola Lukić.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbije, prošle godine ukupna spoljnotrgovinska razmena sa Tunisom iznosila je 39,4 miliona evra, sa suficitom na srpskoj strani. Tokom 2017. godine, Srbija je u Tunis izvezla robu u vrednosti od 20,6 miliona evra, a uvezla za 18,8 miliona evra.
Na tržištu Tunisa srpsko preduzeće Hidrotehnika-Hidroenergetika prisutno je duže od četiri decenije gde izvodi radove u oblasti izgradnje hidroenergetskih objekata. Do sada su izgradili 11 velikih brana, što čini 80 odsto svih potreba Tunisa u oblasti hidrogradnje.