Udruženje za trgovinu PKS organizovalo je skup koji je okupio predstavnike najznačajnijih trgovinskih kompanija u građevinskoj oblasti u Srbiji. U radnom delu održane su sesije na kojima su predstavnici republičkih tela upoznali zainteresovane privrednike sa mogućnostima izmena Zakona o carinskim tarifama, sa posebnim osvrtom na mogućnosti snižavanja carinskih stopa prilikom uvoza građevinskih mašina izvan EU, saopštila je PKS.
U radnom delu skupa održane su sesije na kojima su predstavnici Ministarstva finansija, Ministarstva privrede, Instituta za standardizaciju Srbije, Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija i Agencije za bezbednost saobraćaja upoznali zainteresovane privrednike sa mogućnostima izmena Zakona o carinskim tarifama, sa posebnim osvrtom na mogućnosti snižavanja carinskih stopa prilikom uvoza građevinskih mašina izvan zemalja Evropske unije, pravnom regulativom i neophodnošću primene podzakonskih akata prilikom trgovine građevinskim mašinama na tržištu Republike Srbije, iskustvima u obezbeđivanju harmonizacije i standardizacije srpskih sa evropskim standardima u oblasti građevinskih mašina, aktivnostima u inspekcijskom nadzoru i sa procedurama prilikom uvoza novih i upotrebljavanih građevinskih mašina.
Predstavnike kompanije naročito su zanimale mogućnosti snižavanja carinskih stopa prilikom uvoza građevinskih mašina izvan EU (SAD, Južna Koreja, Japan, Kina). Izmena Zakona o carinskim tarifama moguća je jedino od strane Narodne skupštine Republike Srbije i to nakon ulaska Srbije u Svetsku trgovinsku organizaciju. Nivo carinskih stopa u Zakonu o carinskoj tarifi ne može ići ispod nivoa stopa propisanih u EU jer je Republika Srbija zemlja kandidat za pristupanje EU. Autonomne mere koje Vlada Republike Srbije donosi na godišnjem nivou se odnose samo na uvoz repromaterijala, sirovina i komponenti koje se koriste u sopstvenoj proizvodnji, a ne odnose se na gotove proizvode.
Trenutno postoji 767 srpskih standarda iz oblasti mašina koje je donelo ministarstvo privrede u skladu sa Zakonom o tehničkim zahtevima za proizvode i ocenjivanju usaglašenosti i Pravilnikom o bezbednosti mašina. Prema podacima Komisije M 127-mašine za zemljane radove iz Instituta za standardizaciju Srbije koja se bavi standardizacijom u oblasti mašina za zemljane radove i ostalih mašina koje su u vezi sa njima, sa stanovišta terminologije, klasifikacije, parametara, tehničkih zahteva i metoda ispitivanja, zahteva za bezbednost i ergonomiju, rukovanja i održavanja, iz oblasti građevinskih mašina postoji 134 srpska standarda.
Da bi se omogućila trgovina građevinskim mašinama na tržištu Republike Srbije neophodna je primena podzakonskih akata (Pravilnika o bezbednosti mašina, Pravilnika o elektromagnetskoj kompatibilnosti, Pravilnika o buci koji emituje oprema koja se upotrebljava na otvorenom prostoru). Građevinske mašine moraju biti u skladu sa svim bitnim zahtevima za zdravlje i bezbednost propisanim u pravilnicima, sa odgovarajućom tehničkom dokumentacijom na engleskom i srpskom jeziku, uputstvom za korišćenjem mašine na srpskom i engleskom jeziku, sprovedenom procedurom ocenjivanja usaglašenosti i izdatom deklaracijom o usaglašenosti na srpskom jeziku i postavljenim srpskim znakom usaglašenosti kako bi se prodavale na tržištu Srbije. Značajan aspekt odnosi se i na pravnu proceduru koja se odnosi na uvoz novih i upotrebljavanih građevinskih mašina.
Nakon toga je usledila diskusija predstavnika kompanija i nadležnih institucija tokom koje su detaljno objašnjene pojedinosti i mogućnosti izmena Zakona o carinskim tarifama, problemi sive ekonomije u ovoj oblasti i neophodnosti usaglavašanja regulative između različitih institucija i organizacija.