Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Devet srpskih vinarija na sajmu vina u Dizeldorfu

Beograd
Srpska ekonomija

Privredna komora Srbije (PKS) i Razvojna agencija Srbije (RAS), organizuju nastup devet domaćih kompanija na međunarodnom sajmu vina i alkoholnih pića „PROWEIN 2019“ koji će se održati u Dizeldorfu od 17. do 19. marta 2019. godine. Foto ProWein

U okviru nacionalnog štanda Srbije predstaviće se: JIT-INŽENjERING AGRO, Erdevik, VINARIJA ALEKSANDROVIĆ, Topola, VINARIJA LASTAR, Rekovac, VINARIJA ZVONKO BOGDAN,  Subotica, VINO BUDIMIR, Aleksandrovac, PP ERDEVIK, Erdevik, VINARIJA ALEKSIĆ, Vranje, VINARIJA TEMET, Lozovik i VINARIJA VIRTUS, Žabari. Na sajmu „PROWEIN“ 2019 kompanije iz Srbije predstaviće svoje proizvode u Paviljonu 15, na nacionalnom štandu površine 42,5 m².

Nastup na međunarodnom sajmu omogućava izlagačima da predstave svoje proizvode i organizuju plasman na nova tržišta, kao i da unaprede postojeće i ostvare nove poslovne kontakte. Učešće srpskih vinarija na jednoj od najuglednijih i najznačajnijih međunarodnih izložbi vina i alkoholnih pića u Evropi i svetu, direktno doprinosi kvalitetnijem pozicioniranju srpskih brendova i ukupnom izvozu, saopštila je PKS.

„PROWEIN“ (www.prowein.com) je jedna od najvećih i najznačajnijih specijalizovanih izložbi vina i alkoholnih pića u Evropi, na kojoj se susreću distributeri i predstavnici vodećih maloprodajnih lanaca. Sajam godišnje poseti preko 60 hiljada posetilaca iz 133 zemalja, od čega su 94% stučni posetioci, koji imaju priliku da se upoznaju sa proizvodnim programom više od 6.870 izlagača iz 64 zemalja.

PKS i RAS drugu godinu za redom organizuju nastup domaćih kompanija. Na prošlogodišnjem  sajmu, bilo je prisutno 6.870 izlagača iz 64 zemlje, i preko 60.000 posetilaca. Na sajmu su izlagale glavne vinorodne zemlje poput Italije (1.700 izlagača), Francuske (1.550 izlagača), Nemačke (990 izlagača) kao i izlagači iz SAD, Južne Afrike, Argentine, Čilea, Australije i Novog Zelanda. Nacionalni štand Srbije bio je lociran u hali broj 15 među evropskim izlagačima.

Savezna Republika Nemačka je jedan od vodećih partnera Republike Srbije u spoljnotrgovinskoj saradnji i jedan od najvećih investitora. Privredna saradnja se odvija se kroz robnu razmenu, bankarsko-finansijsku saradnju, ulaganje stranih partnera, oplemenjavanje, kompenzacione poslove, saradnju u oblasti saobraćaja, turizma, prenos visoke tehnologije, promet u slobodnim zonama, edukaciju srpskih stručnjaka, donacije i slično.

Iz Srbije je u Nemačku, u 2018. godini izvezeno je robe u vrednosti od oko 1.942,2 miliona evra (rast od 2,8 odsto)čime je Nemačka, sa učešćem od 11,9 odsto u ukupnom izvozu Srbije, dospela na 2. mesto liste zemalja u koje Srbija izvozi.

Uvoz iz Nemačke iznosio je 2.942,2 miliona evra (rast od 19,9 odsto), prema čemu je Nemačka, sa učešćem od 13,4 odsto u ukupnom uvozu, na 1. mestu liste zemalja iz kojih Srbija uvozi. Najveći uvozni proizvodi Srbije iz Nemačke u 2017. godini su motorna vozila, lekovi, aluminijum i legure aluminijuma, žice od bakra, električni motori snage do 37,5 W, motorna vozila za prevoz robe.           

Ostali naslovi

Stejt department ukida turističke vize za Kubance
Srpska ekonomija
Američki Stejt department saopštio je da ukida petogodišnje turističke veze Kubancima
Kinesko-evropski teretni vozovi završili 14.000 putovanja
Srpska ekonomija
Kinesko-evropska teretna železnička mreža, kao važan deo Inicijative "Pojas i put", brzo se proširila i dostigla 14.000 putovanja do kraja februara
Kineski investitori preuzeli čak 28.000 kompanija u EU
Srpska ekonomija
Kineski investitori su 2007. godine imali većinsko vlasništvo u oko 5.000 kompanija u Evropskoj uniji, a za 10 godina taj broj je premašio 28.000
Vučić počeo posetu Borskom okrugu obilaskom topionice Ziđin
Srpska ekonomija
Predsednik Aleksandar Vučić počeo je danas posetu Borskom okrugu, u okviru kampanje "Budućnost Srbije", obilaskom pogona topionice bakra "Zijin Bor Cooper"
 Sporazum sa EAU omogućava pristup ogromnom tržištu
Srpska ekonomija
Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je danas da sporazum o slobodnoj trgovini koji je pre nekoliko dana potpisan sa Evroazijskom unijom, omogućava pristup tržištu od 180 miliona ljudi, kao i da su u njega uključene dve nove zemlje - Jermenija i Kirgizija
Trivan izabran za potpredsednika UNEA-5
Srpska ekonomija
Ministar zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Goran Trivan izabran je juče, na sednici zatvaranja 4. Skupštine UN za životnu sredinu u Najrobiju, za jednog od potpredsednika 5. zasedanja UNEA-5, koje će biti održano 2021 godine
Do 50 evra državne subvencije za dovođenje stranih turista
Srpska ekonomija
Ministarstvo trgovine, telekomunikacija i turizma ponudilo je turističkim agencijama i do 50 evra subvencija po turisti koga u grupi od najmanje 15 organizovano dovedu u Srbiju, a on tokom boravka ovde prenoći pet i više puta
Beč  najpametniji grad na svetu
Srpska ekonomija
Beč je „najpametniji grada na svetu“. To potvrđuje aktuelni „Smart City indeks“ - studija koja upoređuje 153 grada i ocenjuje koji grad koristi najpametnija rešenja za izazove, kao što je sve veći broj stanovnika, saobraćaj i zaštita klime kao i digitalna rešenja koja građanima koriste
Pala prodaja turističkih aranžmana za Tursku
Srpska ekonomija
Prodaja turističkih aranžmana za odmor uTurskoj pala je nakon što je turski ministar unutrašnjih poslova prošle nedelje najavio provere putnika koji dolaze u tu zemlju, a Nemačka ažurirala putne savete za svoje državljane
Istra dostigla nivo BDP-a iz pretkrizne 2008.
Srpska ekonomija
Istra je prva u Hrvatskoj dostigla i prešla nivo bruto domaćeg prozivoda (BDP) iz pretkrizne 2008. godine, kaže istarski župan Valter Flego, dodajući da je uz Istru, još jedino Međimurska županija dostigla BDP iz perioda pre 2008.