Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Predstavljeni ciljevi održivog razvoja

Srpska ekonomija

Prvi Italijansko-srpski susret na temu Ciljeva održivog razvoja, koji su sadržani u Agendi 2030. Ujedinjenih nacija, završen je okruglim stolom u Rektoratu Univerziteta u Beogradu. Razgovaralo se o prioritetima održivog razvoja i tome kako je moguće doći do novog kulturnog modela i tako poboljšati održivost.

 

«Važna je sientifikacija društva, pre svega političara, koji bi bili spremni da slušaju umne ljude koji su odgovorni prema budućnosti svojih generacija i koji nisu spremni da troše budućnost finansirajući neuspele poduhvate. Mislim da je to jedini put i zato mislim da organizacija kao ova ima veliki značaj u tom moralnom, etičkom smislu zbog toga što treba da probudi savest onih koji donose odluke», istakao je profesor Dragan Đuričin.

 

Fokus susreta zasnovan je na inicijativama Rimskog kluba, osnovanog u Rimu 1968. godine, a to su – nejednakost, klimatske promene, energetski resursi, zaštita mira i globalizacija. Rimski klub čine istaknuti pojedinici iz sveta nauke, privrede i politike koji su iz brige za budućnost čovečanstva spremni da na multidisciplinarni, sistemski i celovit način konkretno doprinesu izgradnji boljeg sveta.

Na okruglom stolu osim profesora Đuričina, govorili su dr Karlos Alvarez Pereira, profesor Ugo Bardi, profesor Jošicugu Hajaši, dr Nebojša Nešković, prof. Radmilo Pešić, prof. Dragan Simeunović, dr David Skalmani i prof. Anđelo Tartalja. Moderatori skupa su bili direktorka Srpske ekonomije Danka Milošević i dr Paolo Batineli, ataše za nauku, Ambasade Italije u Srbiji.

 

Pojedini govornici su istakli da je za porast svesti o održivom razvoju vrlo značajno obrazovanje. Moderatorka skupa i direktorka Srpske ekonomije Danka Milošević je zaključila da bi bilo vrlo važno da Ministarstvo prosvete razmisli o uvođenju održivog razvoja kao izbornog predmeta u školskom sistemu.

 

Do sada je Srpska podružnica organizovala osam predavanja – o radioaktvnom otpadu u Srbiji, migracijama kao bezbedonosnom izazovu za jugoistočnu Evropu, fundamentalnim idejama za novu paradigmu u ekonomiji, hrani i poljoprivrednim resursima u XXI veku, ekonomiji i politici za relizaciju Ciljeva održivog razvoja, sudbini stranaca u evropskoj migrantskoj krizi, astronomskim uzrocima klimatskih promena na Zemlji i misteriji novca.

 

Ostali naslovi

Grad Vršac prodaje nekretnine na dva trga
Srpska ekonomija
Grad Vršac prodaje oko 1.500 kvadratnih metara poslovnog prostora u dve celine koje se nalaze na trgovima Svetog Teodora Vršačkog i Andrije Lukića, navodi se u oglasima koje je danas objavio gradonačelnik.
Srbija među skupljim zemljama po ceni gigabajta
Srpska ekonomija
Srbija se nalazi na 102. mestu sa prosečnom cenom mobilnog interneta od 4,25 evra po gigabajtu, dok među zemljama bivše SFRJ važi za skuplju zemlju, pokazalo je istraživanje britanskog portala cable.co.uk.
54. Međunarodni salon automobila „U RETROVIZORU“
Srpska ekonomija
Na ovogodišnjem salonu automobila koji će trajati od 22. do 31.marta biće predstavljeni svi svetski proizvođači što znači više od 400 izlagača iz tridesetak zemalja. Posetioci će moći da vide 35 automobilskih brednova i 11 brendova proizvođača lakih privrednih vozila. Očekuje se 48 premijera, dok je 15 brendova najavilo 32 noviteta ili redizajna.
RGZ: Podnete prve krivične prijave protiv štrajkača
Srpska ekonomija
Republički geodetski zavod danas je podneo krivične prijave protiv članova Štrajkačkog odbora zbog zloupotrebe štrajka i nasilnog blokiranja rada najveće pisarnice katastra u Srbiji u ulici 27. marta u Beogradu.
Ekonomist: Pariz, Hong Kong i Singapur najskuplji na svetu
Srpska ekonomija
Najskuplji gradovi na svetu su Pariz, Hong Kong i Singapur, koji na listi časopisa Ekomonist dele prvo mesto.
Negre: Trenutne nesuglasice ne smeju da utiču na važnu infrastrukturu
Srpska ekonomija
Direktorka kancelarije Evropske investicione banke (EIB) za Zapadni Balkan Dubravka Negre istakla je da su za prvu deonicu autoputa „Mira“, Beograd-Priština, već odobrena sredstva i da se nada skorijem potpisivanju ugovora.
NYT: Tramp dobio 2,0 mlrd $ kredita od Dojče banke
Srpska ekonomija
Nemačka Dojče banka je pozajmila više od dve milijarde dolara Donaldu Trampu pre nego je postao predsednik SAD, uprkos brojnim signalima koji su ukazivali da je Tramp u problemima, piše "NJujork tajms".
Ljajić: Cefta
Srpska ekonomija
Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić ocenio je da je, objektivno, Centralno-evropski sporazum o slobodnoj trgovini (Cefta) "na infuziji i zahteva oporavak da bi se održao u životu".
Transparentnije upravljanje javnim finansijama
Srpska ekonomija
Državni sekretar Ministarstva finansija Vlade Republike Srbije Gojko Stanivuković učestvovao je danas na trećem sastanku Dijaloga o politici upravljanja javnim finansijama, zajedno sa šefom Delegacije EU Semom Fabricijem i ambasadorom SR Nemačke Tomasom Šibom
Srpska ekonomija ponedeljkom u 18:10 na RTS 2
Srpska ekonomija
Emisija Srpska ekonomija ovog ponedeljka u 18:10 na RTS 2 posvećena je Kopaonik biznis forumu. Više od 1.300 učesnika srpskog Davosa iz zemlje i sveta na Kopaoniku je četiri dana razgovaralo o raznim ekonomskim, političkim i društvenim temama