Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Zadrugari brzo i lako do povoljnog kredita

Beograd
Foto: Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije
Srpska ekonomija

Ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužen za regionalni razvoj i koordinaciju rada javnih preduzeća Milan Krkobabić razgovarao je danas sa predsednikom Izvršnog odbora banke Poštanska štedionica Bojanom Kekićem o međusobnoj saradnji u vidu podrške te poslovne banke Projektu revitalizacije zadrugarstva.

Krkobabić, čiji Kabinet već treću godinu sprovodi pomenuti projekat, rekao je nakon sastanka da se preduzimaju sve mere u cilju povlačenja pravih konkretnih poteza u korist domaćina Srbije.

Današnji susret je otvaranje novog poglavlja i rešavanje za njih jednog veoma važnog pitanja, a to je kako da brzo, lako i povoljno dođu do obrtnih sredstava za svoje poslovanje, ukazao je ministar.

Saglasni u uverenju da je moderan koncept zadrugarstva jedan od načina da se pomogne ostanak stanovništva u malim sredinama, danas smo razmatrali najefikasnije načine za konkretnu finansijsku pomoć novoosnovanim i starim zadrugama, koju bi im zajedno pružile republička i lokalna vlast, kao i ova poslovna banka, naveo je Krkobabić.

Konkretna ideja, kako je objasnio, jeste da zadruge dobijaju kredite za potrebna obrtna sredstva kod ove državne banke po povoljnim uslovima, a da trošak kamate snose lokalne samouprave iz dela budžeta koji će biti za to namenjen.

Kekić je naveo da podržava ovu ideju, uz ocenu da Poštanska štedionica ovaj zajednički nastup vidi kao pravi put korišćenja svih institucionalnih i ljudskih resursa, kao i budžetskih sredstava namenjenih podršci zadrugama i zadrugarima, saopštila je Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije.

Smatramo da na ovaj način možemo postići dugoročan i održiv razvoj podržanih zadruga i tako pokazati primere dobre prakse i budućim korisnicima sličnih vidova podrške, poručio je on.

Kekić je najavio da će u saradnji sa Kabinetom ministra zaduženog za regionalni razvoj, za kredite podržanim zadrugama, raditi na daljem sniženju kamatnih stopa uz budžetska sredstva namenjena subvencionisanju kamatnih stopa na nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou.

Na sastanku je postignut dogovor o tome da će ova banka, pored konkurentnih kamata za zadruge kao pravna lica, ponuditi i kratkoročne gotovinske kredite namenjene zadrugarima i njihovim kooperantima, za koje kamata ne prelazi 4,5 odsto i koji će po pitanju otplate biti prilagođeni sezonskim potrebama, zavisno od vida proizvodnje i sa grejs-periodom.

Najavljeno je da će dugoročni krediti za zadrugare imati iste povoljnosti kao i oni za same zadruge – kako po visini iznosa, tako i po kamatnim stopama i periodima otplate.

Ostali naslovi

Plaćanje DinaCard karticom na šalterima Uprave za trezor
Srpska ekonomija
DinaCard kartica je jedina kartica u Srbiji kojom je na šalterima Uprave za trezor Ministarstva finansija moguće bez provizije izmiriti obaveze po više osnova
Završen Koridor 10
Srpska ekonomija
„Grdеlička klisura potpuno jе savladana, južni krak Koridora 10 ka Sеvеrnoj Makеdoniji i Grčkoj komplеtno jе gotov i u zavisnosti od vrеmеnskih uslova u narеdnih dеsеtak dana bićе svеčano otvorеn za saobraćaj“, izjavila jе jutros potprеdsеdnica Vladе Srbijе i ministarka građеvinarstva, saobraćaja i infrastrukturе, prof. dr Zorana Mihajlović
Jedinstveni kongres o energetici 8-11. maja u Hrvatskoj
Srpska ekonomija
U Šibeniku će od 8. do 11. maja biti održan jedinstveni kongres o obnovljivim izvorima energije i energetskoj efikasnosti koji će istovremeno biti i jedriličarski kup
Brnabić na panelu o Zapadnom Balkanu u Sarajevu
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić boravi u jednodnevnoj poseti Sarajevu, gde će učestvovati na godišnjem sastanku Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD)
Za evro 117,9918 dinara
Srpska ekonomija
Dinar će danas ostati gotovo nepromenjene vrednosti prema evru i zvanični srednji kurs biće 117,9918 dinara za jedan evro, objavila je Narodna banka Srbije
Stupio na snagu leks specijalis o švajcarcima
Srpska ekonomija
Bankama od 7. maja počeo je da teče rok od 30 dana tokom kojih dužnicima treba da dostave predlog konverzije kredita iz franaka u evre, uz otpis glavnice od 38 odsto i novu kamatnu stopu, važeću na dan 31. marta ove godine
Jačanje partnerstva sa EU u oblasti srednjeg stručnog obrazovanja
Srpska ekonomija
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Vlade Republike Srbije saopštilo je danas da je rok za podnošenje predloga projekata podrške mobilnosti u oblasti srednjeg stručnog obrazovanja i obuke produžen do 28. maja
Broj nezaposlenih u Sloveniji pao ispod 74.000 u aprilu
Srpska ekonomija
Pozitivan trend na slovenačkom tržištu rada nastavljen je i u aprilu 2019, budući da je ukupan broj nezaposlenih pao za 5,8 odsto na godišnjem nivou i za 3,4 procenta u odnosu na mart, na 73.965 osoba
EK predviđa rast Srbije od 3,1% ove godine
Srpska ekonomija
Evropska komisija (EK) je smanjila prognozu rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije za ovu godinu na 3,1 odsto, zbog usporavanja privreda koje su najvećih trgovinski partneri naše zemlje, dok je projekciju rasta za 2020. godinu zadržala na 3,8 procenata
Efikasnije poslovanje preduzeća u putnoj privredi
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović predsedavala je danas sednici Radne grupe za upravljanje procesom reforme putnog sektora u Republici Srbiji, na kojoj su razmatrani dalji koraci u sprovođenju te reforme