U poslednjoj deceniji beleži se impozantan rast sredstava opredeljenih za kinematografiju, što za snimanje filmova, što za podsticaje investitorima da u Srbiji proizvode audio-vizuelna dela, što je omogućilo da se Srbija nametne kao jedna od najprivlačnijih destinacija u region, stoji u saopštenju Ministarstva kulture povodom učestalih političkih istupanja pojedinih glumaca i ocena u vezi sa stanjem u srpskoj kinematografiji, Ministarstvo navodi da su ulaganja u ovu oblast na najvišem nivou u poslednjih 20 godina, kao i da je ona upravo zahvaljujući podršci Vlade Srbije dostigla veliki nivo razvoja koji je prethodne decenije bio nazamisliv.
To je doprinelo ukupnom razvoju ovog sektora, povećanju broja zaposlenih, pre svega u kulturi, i napretku u celini.
U 2008. godini Filmski centar Srbije imao je budžet od 36,8 miliona dinara, a 2012. godine još manji – 24,8 miliona dinara.
Koliki je napredak ostvaren u toj oblasti govori konstantan rast izdvajanja za film od 2013. godine.
Od 2018. godine do danas godišnji budžet ove ustanove redovno iznosi preko milijardu dinara, odnosno čak 44 puta više nego 2012. godine, ne računajući novac koji se izdvaja iz drugih javnih izvora finansiranja.
U okviru programa jačanja kulturne produkcije i umetničkog stvaralaštva, programske aktivnosti Podrška filmskoj umetnosti i ostalom audio-vizuelnom stvaralaštvu u 2023. godini, za podsticaje investitorima da u Srbiji proizvode audio-vizuelno delo u budžetu Ministarstva kulture izdvojena su sredstva u iznosu od 1,8 milijardi dinara.
Pored postojećih konkursa Filmskog centra Srbije, 2019. godine uveden je i poseban konkurs za podršku debitantskim igranim filmovima, što ranije nikada nije postojalo, a za proteklih 10 godina digitalizovano je ukupno 28 bioskopskih sala širom Srbije.
Takođe, Vlada Srbije usvojila je Zakon o filmskom i ostalom audio-vizuelnom nasleđu, kojim se uređuje obavljanje, struktura i organizacija delatnosti zaštite i očuvanja filmskog i ostalog audio-vizuelnog kulturnog nasleđa, kao vrste pokretnih kulturnih dobara.
Ministarstvo kulture podseća i na to da nakon dužeg vremenskog perioda, ove godine imamo i predstavnika na filmskom festivalu u Kanu, koji je uvršten u zvaničan takmičarski program, što je upravo rezultat podrške filmskoj umetnosti i planskog ulaganja resornog ministarstva i Vlade Republike Srbije u domaću kinematografiju.
Ove činjenice govore da je politika Vlade Republike Srbije od 2012. godine do danas dovela do veoma dinamičnog razvoja audio- vizuelne delatnosti i zapošljavanja filmskih radnika, navodi se u saopštenju.