Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Siniša Mali boravi u jednodnevnoj poseti Londonu, gde je danas učestvovao na Blumbergovom „Forumu o razvoju novih tržišta i perspektivama u 2019. godini“.
Mali je, nakon panela o izazovima sa kojima se susreću zemlje u razvoju, podsetio na to da smo prošle nedelje imali najuspešniju emisiju obveznica na Londonskoj berzi, gde smo dobili novac koji nikada nije bio jeftiniji, kojim smo vratili stare dolarske dugove.
On je preneo da je upravo na tom primeru pokazao sagovornicima na forumu koliko je naša ekonomija ojačala u poslednjih nekoliko godina, naglasivši da je najveći izazov kako da ona nastavi da raste, navodi se u saopštenju Ministarstva.
U tom smislu, kako je podvukao, veoma je važan veliki investicioni paket, koji je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno najavio.
Prema njegovim rečima, tu će se naći projekti koje će se sprovoditi u naredne tri do četiri godine, a koji će se bazirati na ulaganju u neophodnu infrastrukturu.
Reč je, kako je precizirao, o projektima kao što su vodovod i kanalizacija, fabrike za prečišćavanje otpadnih voda, završetak i asfaltiranje lokalnih i regionalnih puteva, završetak mreže autoputeva, završetak mreže železničkih pruga u Srbiji, kao i izgradnja beogradskog metroa i nacionalnog stadiona.
Za te projekte želimo da obezbedimo finansiranje, a oni treba da budu kičma našeg rasta u narednom periodu, poručio je ministar.
Sa rastom javnih investicija i sa nikada većim prilivom stranih direktnih investicija, pravimo osnovu za dalji rast ekonomije, objasnio je on i dodao da to znači i više novca u budžetu i veće plate i penzije.
To je najzdraviji, najbolji i jedini put razvoja srpske ekonomije u budućnosti, zaključio je Mali.