Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je danas da su razvoj vodnog saobraćaja i investicije koje realizuje država važan podsticaj privrednom rastu i prilika za nove poslove za preduzeća u toj oblasti.
Mihajlović je, otvarajući poslovni forum Republika Srbija–Ruska Federacija, istakla da Vlada Srbije ulaže više od 300 miliona evra u vodni saobraćaj, a ukupne investicije iznose oko 500 miliona evra ako uključimo i ulaganja privatnog sektora.
Prema njenim rečima, gradiće se nove luke u Beogradu, Sremskoj Mitrovici i Bogojevu, rekonstruišu se brodske prevodnice na HE „Đerdap 1“ i HE „Đerdap 2“, radiće se prevodnica i na Tisi, a omogućiće se i da naše reke budu plovne tokom cele godine.
Ona je, govoreći o vodnom saobraćaju, navela da su porazni podaci za one koji su se ranije bavili tom oblašću da je pre 2000. godine bilo devet, odnosno deset brodogradilišta, a danas ih je više nego dvostruko manje.
Nekad je u brodogradnji radilo približno 6.000 ljudi, a danas manje od 900. Tradicija postoji, ali ona nije dovoljna ako nema novih znanja i kapitala, ukazala je potpredsednica Vlade.
Tokom 2015. godine, kako je navela, Dunavom i Savom prevezeno je 7,5 miliona tona robe, do kraja 2019. očekuje se da će biti prevezeno 12 miliona tona, dok je cilj da se narednih godina poveća na 15 miliona tona.
To govori u prilog činjenici da polako vraćamo vodni saobraćaj na mapu evropskih transportnih koridora, poručila je Mihajlović.
Ona je u okviru foruma u Beogradu, na kojem učestvuje približno 50 srpskih i ruskih kompanija, sa zamenikom ministra industrije i trgovine Ruske Federacije Olegom Rjazancevim potpisala Memorandum o uzajamnom razumevanju između dva ministarstva o saradnji u oblasti trgovačke brodogradnje.
Rjazancev je ukazao na to da je robna razmena između dve zemlje u prošloj godini iznosila približno dve milijarde dolara i da postoji veliki potencijal za razvoj privredne saradnje u sferi brodarstva.
Srbija posvećuje veliku pažnju razvoju vodnog saobraćaja, a mi smo spremni da joj pružimo podršku u tome, predstavimo svoje projekte i ponudimo različite oblike saradnje, uključujući lokalizaciju naše proizvodnje u srpskim brodogradilištima, poručio je on.
Potpredsednik Vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić rekao je da bi najveću korist od saradnje u oblasti rečnog saobraćaja i brodogradnje mogao da ima turizam, gde je cilj da se do 2020. godine poveća broj ruskih turista na 100.000, sa očekivanih 70.000 ove godine.
Naš cilj je da proširimo turističku ponudu, uključujući i reku Dunav kao jednu od najatraktivnijih destinacija u Evropi i da dalje razvijamo nautički turizam, rekao je Ljajić.
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež ocenio je da postoje velike mogućnosti za saradnju u oblasti vodnog saobraćaja, posebno imajući u vidu ulaganja Vlade Srbije u razvoj rečne infrastrukture, a posebno luka.
Iz ugla privrede, ovo je sjajna prilika za povezivanje srpskih i ruskih kompanija u rekonstrukciji lučke infrastrukture, kao i modernizaciji flote, ukazao je Čadež.