Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić poručila je danas u obraćanju na regionalnoj konferenciji "Digitalizacija i intelektualna svojina: Kraj ili novi početak", da je intelektualna svojina izuzetno važna za ekonomski razvoj i da ona predstavlja sve ono na čemu se baziraju ekonomije razvijenih zemalja.
Brnabić je na skupu koji se održava u Banjaluci podsetila na to da je Srbija pre dve godine u pregovorima sa EU otvorila Poglavlje 7 koje se odnosi na pravo intelektualne svojine i da radi na tome da zatvori to poglavlje.
U okviru Poglavlja 7 zemlje Zapadnog Balkana koje žele da se priključe EU moraće da uvedu i poštuju nove standarde, kako bi Unija bila sigurna u to da će njihova intelektualna svojina biti zaštićena od plagijata i piraterije, istakla je Brnabić.
Prema njenim rečima potrebno je da se više radi na tome da se podstiču ulaganja u stvaranje intelektualne svojine.
To je izuzetno važno da bi napravili transformaciju od ekonomije zasnovane na radno intenzivnim investicijama ka ekonomiji zasnovanoj na znanju i inovacijama, koje će nas voditi u društvo koje je mnogo konkurentnije i gde ćemo u 21. veku moći svi zajedno da se brže razvijamo, istakla je Brnabić.
Premijerka je naglasila da je Srbija jedna od najkonkurentnijih zemalja kada je reč o oporezivanju intelektualne svojine, jer je početkom godine uvela poreske olakšice i time napravila hrabar korak.
Za one koji ulažu u znanje, edukaciju, razvoj i istraživanja i stvaraju intelektalnu svojinu u Srbiji, koja je i registrovana u našoj zemlji, porez na prihod od intelektualne svojine je samo 3 odsto, umesto 15 procenata, što je opšta stopa poreza, podvukla je predsednica Vlade.
Ona je podsetila na to da danas imamo interesovanje stranih kompanija da otvaraju patentne biroe, da ulažu u istraživanja i razvoj, da registruju svoja autorska prava i intelektualnu svojinu, jer smo već konkurentni.
Time će Srbija, osnažiti svoje ljude i privredu i to će biti najveća transformacija društva i ekonomije, podvukla je premijerka, ukazavši na to da se temom digitalizacije i intelektualne svojine na Balkanu ne bavimo dovoljno, a trebalo bi, jer je napredak u toj oblasti neophodan ako želimo da napredujemo.
Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da intelektualnu svojinu treba zaštititi zakonima.
Industrijska intelektualna svojina je posebno bitna i moramo se uključiti u rešavanje ovog pitanja. Nema razvoja privrede i ekonomije ako nemamo razvijenu intelektualni svojinu, kazao je Višković.
Prema njegovim rečima, mala i srednja preduzeća iz BiH nemaju šta da traže u Evropi bez rešavanja ovog pitanja.
Konferenciju je organizovala regionalna think-tank organizacija Institut za javnu politiku, a održava se kao deo foruma "Balkan perspectives today", čiji je cilj da pruži stručnu podršku procesu evropskih integracija zemalja Zapadnog Balkana.
"Balkan perspectives today" (BPT) je projekat Instituta za javnu politiku, koji se bavi povezivanjem stručnjaka iz regiona, predstavnika političkog života, akademije i medija, sa ciljem razmene znanja i iskustava i pružanja ekspertske podrške vladama Zapadnog Balkana tokom procesa pridruživanja EU.