Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Borbena obuka u helikopterskim jedinicama Vojske Srbije

Vojska Srbije
Foto: mod.gov.rs
Srpska ekonomija

U okviru redovne borbene obuke u vazduhoplovnim jedinicama Vojske Srbije, realizovano je taktičko uvežbavanje 119. mešovite helikopterske eskadrile uz prebaziranje sa matičnog aerodroma u Nišu na aerodrom kod Leskovca. 

Tokom uvežbavanja proveravani su osposobljenost i uigranost pripadnika helikopterske eskadrile i njihova koordinacija sa pripadnicima 161. bataljona za obezbeđenje aerodroma iz sastava 98. vazduhoplovne brigade. Realizovano je i raketiranje iz borbenih helikoptera po zemaljskim ciljevima na poligonu „Pasuljanske livade“, dok je deo jedinice uvežbavao helikopterski desant.

Komandant eskadrile potpukovnik Aleksandar Aksentijević je pojasnio da je ovo deo šire obuke koja se u jedinici sprovodi svakodnevno.

— Poseban akcenat stavljen je na koordinaciju između letačkog i tehničkog sastava eskadrile, kao i na njihovo sinhronizovano delovanje sa jedinicama za obezbeđenje aerodroma. Zajednički su potvrdili sposobnost da hitro sprovedu razmeštanje, prebaziranje i odmah nastave sa realizacijom letačkih borbenih aktivnosti — istakao je potpukovnik Aksentijević. 

U vežbama raketiranja učestvovali su gotovo svi pripadnici eskadrile, ali i tehničkog sastava svih specijalnosti. 

Kako je objasnio zamenik komandanta eskadrile potpukovnik Aleksandar Živković, na obuci su njegove mlađe kolege verifikovale svoja teorijska i praktična znanja, usvojena u prethodnom periodu.

— Ovaj deo obuke predstavlja krunu obučavanja na helikopteru H-145M, da bi oni zaokružili svoja teorijska i praktična znanja i da bi bili u potpunosti osposobljeni da mogu ovaj vazduhoplov da koriste u njegovoj osnovnoj, ali i pomoćnoj nameni. Ovo je jedno nadasve neobično zanimanje, zanimanje koje zahteva dosta požrtvovanja, znanja, ličnog ulaganja i na kraju donosi zadovoljstvo da se bavite poslom kojim ne može svako da se bavi — naglasio je potpukovnik Živković.

Pilot helikoptera H-145 kapetan Saša Stojmenović je istako da poziv vojnog pilota nudi mogućnost rada u odabranom i profesionalnom kolektivu.

— Ovo je posao koji je ispunjen svakodnevnim izazovima i daje mogućnost usavršavanja i u vojnom i u stručnom pogledu — rekao je kapetan Stojmenović.

Mešovita helikopterska eskadrila „Zmajevi“ u sastavu je 98. vazduhoplovne brigade i bazira na vojnom aerodromu „Narednik-pilot Mihajlo Petrović“ u Nišu.  Namenjena je za realizaciju širokog spektra zadataka, od traganja i spasavanja, preko medicinske evakuacije i transporta vazdušnim putem do pružanja vazduhoplovne vatrene podrške snagama Vojske Srbije u izvođenju operacija. 

Ostali naslovi

Bečki klimatski bijenale 2026.
Srpska ekonomija
Od 9. aprila do 10. maja 2026. godine u glavnom gradu Austrije održava se drugi po redu Bijenale posvećen klimatskim promenama, koji će okupiti umetnost, nauku i civilno društvo. Uz moto „Unspeakable Worlds“ fokus će biti na formatima koji čine vidljivim složene stvarnosti koje izmiču jeziku. Poseban akcenat biće na javnom prostoru, naročito na Karlsplacu
Nova fišing kampanja zloupotrebljava Google Tasks
Srpska ekonomija
Kaspersky je otkrio novu fišing šemu koja zloupotrebljava legitimna Google Tasks obaveštenja kako bi navela korporativne korisnike da otkriju svoje podatke za prijavu na poslovne naloge. Iskorišćavanjem pouzdanog Google imejl domena @google.com i sistema obaveštenja, napadači zaobilaze tradicionalne bezbednosne filtere za imejl i koriste poverenje korisnika u poznate servise
Muzej Beča otvorio vrata na 25 jezika
Srpska ekonomija
Povodom Dana maternjeg jezika, koji je obeležen 21. februara, Muzej Beča (Wien Museum) organizovao je besplatnu posetu uz vodiče na 25 jezika. Program odražava jezičku raznolikost bečkog stanovništva
Potrebno rešiti pravni status više od 50.000 državnih nepokretnosti  
Srpska ekonomija
Više od 50.000 nepokretnosti koje su u vlasništvu države i dalje imaju nerešen pravni status, a njihovo evidentiranje u skladu sa Zakonom o javnoj imovini omogućilo bi značajne budžetske prihode kroz prodaju, zakup i naplatu poreza na imovinu, kao i pokretanje novih investicionih projekata širom zemlje, pokazuje nova analiza NALED-a o upisu javne svojine u katastar nepokretnosti
Muzej Beča otvara vrata na 25 jezika
Srpska ekonomija
Povodom Dana maternjeg jezika, koji se obeležava 21. februara, Muzej Beča (Wien Museum) poziva na besplatnu posetu uz vodiče na 25 jezika. Program odražava jezičku raznolikost bečkog stanovništva
Zeleniji put do posla – novi program za bečke kompanije
Srpska ekonomija
Privredna komora Beča pokreće novi program za podsticanje održive mobilnosti zaposlenih „Upravljanje mobilnošću u preduzećima 2026+“. Cilj je da se bečkim kompanijama sa oko 100 i više zaposlenih pruži podrška u razvoju prilagođenih mera mobilnosti. Tako firme mogu da poboljšaju svoju privlačnost kao poslodavci i istovremeno doprinesu ostvarenju ciljeva održivosti
Oklopne jedinice potvrdile visoku vatrenu obučenost
Srpska ekonomija
Pripadnici tenkovskih i mehanizovanih bataljona iz sastava Treće brigade kopnene vojske realizovali su ove nedelje obuku u terenskim uslovima na poligonu „Orešac“ kod Vršca
Uplata prvog kvartala godišnjeg poreza na imovinu za 2026. godinu
Srpska ekonomija
Sekretarijat za javne prihode Grada Beograda obavestio je poreske obveznike – fizička lica, preduzetnike i pravna lica da je 18. februar rok za uplatu obaveze za prvi kvartal poreza na imovinu za 2026. godinu
Kobre učestvovale na UAE SWAT CHALLENGE 2026
Srpska ekonomija
Ekipa Odreda vojne policije specijalne  namene „Kobre“ i ove godine je učestvovala na prestižnom međunarodnom takmičenju specijalnih policijskih jedinica UAE SWAT CHALLENGE 2026, koje je od 7. do 11. februara održano u Dubaiju
POWERADE® postaje naslovni sponzor Beogradskog maratona
Srpska ekonomija
Coca-Cola sistem u Srbiji i Beogradski maraton ozvaničili su nastavak saradnje i potpisivanje novog ugovora o sponzorstvu, po kome će najmasovnija prolećna trka od ove godine nositi zvanični naziv “POWERADE® Beogradski maraton”