Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

U prvoj polovini 2019. godine vlasnike promenilo 47.000 nepokretnosti

Beograd
Srpska ekonomija

Nove vlasnike u Srbiji ima čak 47.000 nepokretnosti! Toliko je u prvoj polovini 2019. godine sklopljeno kupoprodajnih ugovora, a njihova ukupna novčana vrednost iznosi čak 1,8 milijardi evra, što je 12% više u odnosu na isti period lane kada je to bilo 1,6 milijardi. 

Iako je obim prodaja nešto smanjen u odnosu na isti period prošle godine kada je sklopljeno 48 hiljada kupoprodajnih ugovora, trend pokazuje da je cena samih nepokretnosti porasla, imajući u vidu porast ukupne novčane vrednosti za 0,2 milijarde (200 miliona evra). To je ostvareno zbog rasta prodaje nepokretnosti u novogradnji za 13%. Uobičajeno je da novogradnja ima više cene u odnosu na starogradnju.

Treba napomenuti i da je za prvu polovinu 2019. karakteristično i da su sve prometovane nepokretnosti upisane u katastar nepokretnosti, zahvaljujući primeni Zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti i vodova.

Više od polovine novčanih sredstava obrne se na nekretninama u Beogradu, i to 995 miliona evra, što je značajan rast u odnosu na 830 miliona evra u prvoj polovini 2018. godine.
Po prometu, prvi nakon Beograda je Novi Sad u kome vrednost tržišta iznosi 194 miliona evra. U istom periodu lane vrednost je bila 185 miliona evra. 

Zatim po vrednosti tržišta slede Niš sa 46 miliona evra, Subotica sa 32 miliona evra, Pančevo sa 25 miliona evra i Kragujevac sa 24 miliona evra.

ŠTA SE I GDE NAJVIŠE KUPUJE
 

Od ukupnog trgovanja nepokretnostima čak 27% se odvija u glavnom gradu Beogradu, a 36% u Vojvodini.

Za kupovinu su u Srbiji najtraženiji stanovi (47%), što je znatno više nego u istom periodu prošle godine kada su stanovi u trgovanju imali udeo od 33 %. U trgovini stanovima obrne se skoro polovina ukupnih novčanih sredstava, odnosno 850 miliona evra (u prvoj polovini 2018. to je bilo 775 miliona evra). 

Kuće su u Srbiji manje tražene od stanova i predstavljaju 13% udela na tržištu.

Poljoprivredno zemljište čini 18% ukupnog trgovanja nepokretnostima. Novčana vrednost tržišta poljoprivrednog zemljišta je oko  87.6 miliona evra. U istom periodu lane tržište poljoprivrednog zemljišta imalo je  vrednost oko 72 miliona evra, a udeo u ukupnom tržištu nepokretnosti bio je 20%.

Najviše cene poljoprivredno zemljište postiže u Bačkoj. U Južnobačkom okrugu postignuta je najviša cena i to od 21.800 evra za hektar zemljišta. I u istom periodu prošle godine u Južnobačkom okrugu je bila postignuta najviša cena za poljoprivredno zemljište, a tada je iznosila 20.700 €/ha. Sa druge strane, Severnobački okrug drži najvišu minimalnu cenu po hektaru u Srbiji. Tamo se u prvoj polovini 2019. godine za hektar moralo izdvojiti najmanje 3.400 evra, a u istom periodu 2018. čak 3.650 evra.

Treba primetiti i da je u čitavoj Srbiji, izuzev Beograda, vrednost medijane za poljoprivredno zemljište porasla. I srednja vrednost takođe je porasla u odnosu na prošlu godinu, ponovo izuzimajući Beograd i Južnu i Istočnu Srbiju.

Kada razmišljamo o Beogradu i tržištu nepokretnosti, obično mislimo na trgovanje stanovima, ali u glavnom gradu u ponudi se može naći i poljoprivredno zemljište, a cene su se u prvoj polovini 2019. godine kretale od 1.100 do12.500 evra po hektaru. U istom periodu 2018. raspon cena bio je od 1.000 do 15.400 evra/ha.

Poljoprivredno zemljište čini 20% ukupnog trgovanja nepokretnostima. Novčana vrednost tržišta poljoprivrednog zemljišta je oko 72 miliona evra. To je skoro 11 puta manje od novčane vrednosti tržišta stanova i predstavlja manje od 5% ukupne novčane vrednosti tržišta nepokretnosti u Srbiji. Najskuplje poljoprivredno zemljište kupljeno je u Bečeju po ceni 25.000 €/ha.

CENE KVADRATA STANOVA, GARAŽA, POSLOVNOG PROSTORA
 

Najskuplji kvadrat u Srbiji i u 2019. godini je na ekskluzivnoj lokaciji Beograda na vodi i koštao je 7.918 evra, a ukupna cena stana bila je 973.888 evra. U staroj gradnji najviša cena po kvadratu plaćena je 3.600 evra za stan u ulici Kralja Petra, dok je najviše novca za stan u starogradnji, 870.000 evra, izdvojeno za nepokretnost površine 343 m² u blizini opštine Novi Beograd.
Najviše plaćena kuća, prodata sa okućnicom, u prvoj polovini 2019. godine, dostigla je cenu od 1.140.00 evra, a nalazi se u elitnom beogradskom naselju Dedinje, na teritoriji opštine Savski venac.

Cenu od 2.680.000 postigao je poslovni prostor od 1.600  m ² na centralnoj gradskoj lokaciji, u blizini zgrade Narodne skupštine.

Interesantno je da je cena jedne garaže na Dorćolu dostigla cenu od 30.000 evra, što je gotovo kao cena garsonjere u nekom manje atraktivnom delu grada.

Ostali naslovi

Gugl seli proizvodnju piksela u Vijetnam iz Kine
Srpska ekonomija
Kompanija Gugl će ove godine prebaciti proizvodnju svog smartfona "piksel" (pixel) u Vijetnam iz Kine, jer formira jeftini lanac snabdevanja u jugoistočnoj Aziji
Od nedelje putarina na auto putu Miloš Veliki
Srpska ekonomija
Putarina na novom autoputu "Miloš Veliki" počeće da se naplaćuje u neđelju ujutru i od Obrenovca do Preljine za automobile iznosiće 420 dinara, a od Obrenovca do Ljiga 240 dinara, najavili su Putevi Srbije
Hrvatska će ove godine za penzije potrošiti 40 mlrd kuna
Srpska ekonomija
Hrvatska će ove godine za isplatu penzija potrošiti rekordnih 40,1 milijardi kuna, preneo je Jutarnji list pozivajući se na podatke Ministarstva finansija i Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje
U julu 5,6 odsto više turista nego prošle godine
Srpska ekonomija
Broj dolazaka turista u Srbiju je u julu 2019. godine bio veći za 5,6 odsto nego u istom mesecu prošle godine, a broj noćenja za 5,3 odsto
Industrijska proizvodnja u julu veća 3,7 % međugodišnje
Srpska ekonomija
Industrijska proizvodnja u Srbiji porasla je u julu 2019. godine za 3,7 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine, a u odnosu na prosek 2018. za 1,7 odsto, saopštio je Republički zavod za statistiku
Nemačka privreda pada zbog slabog izvoza
Srpska ekonomija
Nemačka ekonomija je u drugom kvartalu pala zbog slabijeg izvoza, pokazali su danas objavljeni detaljniji podaci
Kina planira da lansira sopstvenu kriptovalutu
Srpska ekonomija
Kineska centralna banka planira da sopstvenu kriptovalutu izda već 11. novembra, na najprometniji dan za onlajn šoping u toj zemlji, objavio je američki finansijski magazin Forbs, pozivajući se na dva izvora upoznata sa situacijom
Povećano kreditiranje domaćinstava u evrozoni
Srpska ekonomija
Kreditiranje u evrozoni ubrzalo je u julu, dok je pokazatelj novčane mase porastao daleko više nego što se očekivalo, pokazali su podaci Evropske centralne banke
Održana konferencija Susret privrednika Beograda i Beča
Srpska ekonomija
Veze Beograda i Beča su veoma dugotrajne i nadam se da ćemo bogato iskustvo saradnje iskoristiti u budućnosti, te da će nam odnosi buti još bolji i kvalitetniji, rekao je pomoćnik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović danas na konferenciji pod nazivom „Susret privrednika Beograda i Beča”
Kroz program Srbija digitalizuje do savremene uprave i u Republici Srbiji
Srpska ekonomija
Direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Vlade Republike Srbije Mihailo Jovanović posetio je danas Banjaluku, na poziv ministra za naučno-tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Srđana Rajčevića