Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Izmene zakona štite autore i korisnike i podstiču stvaralaštvo  

Beograd
Srpska ekonomija

Zakonske novine u oblasti intelektualne svojine, doprineće razvoju kreativne industrije, posebnih oblika industrijske svojine, kao i unapređenju zaštite pronalazaka, što će pozitivno uticati na naučni, tehnološki i ukupan privredni razvoj zemlje, navedeno je u saopštenju Privredne komore Srbije (PKS).

Kako se ističe, krajnji cilj regulisanja prava intelektualne svojine jeste stvaranje stimulativnog ambijenta u kojem su prava i ekonomski interes autora zaštićeni, uz uvažavanje interesa korisnika autorskog dela.

Skupština Srbije usvojila je izmene i dopune tri zakona u oblasti intelektualne svojine - Zakona o autorskom i srodnim pravima, Zakona o patentima i Zakona o zaštiti topografija poluprovodničkih proizvoda.

Najvažniji propis - Zakon o autorskom i srodnim pravima, pozitivno će uticati na razvoj kreativnih industrija koje u Srbiji godišnje stvaraju oko sedam odsto bruto domaćeg proizvoda i zapošljavaju više od 110.000 ljudi, rekao je direktor Zavoda za intelektualnu svojinu Vladimir Marić.

Privredna komora Srbije, na inicijativu svojih članica zalagala se za usaglašavanje prava intelektualne svojine sa zakonodavstvom  EU.  I u narednom periodu nastaviće se sa aktivnostima usmerenim na potpuno usklađivanje propisa u ovoj oblasti, posebno imajući u vidu obaveze koje proističu iz  Pregovaračkog poglavlja 7 u procesu pregovora Srbije za članstvo u EU, rekla je direktor Sektora za pružanje podrške u zastupanju i zaštiti interesa članova, Kristina Đurić.

Ovim Zakonom o autorskim i srodnim pravima, koji štiti ekonomski interes autora i doprinosi ostvarivanju kolektivnih prava interpretatora muzike, glumaca, proizvođača fonograma i svih drugih nosilaca srodnih prava, produžava se trajanje zaštite imovinskih prava interpretatora i proizvođača fonograma sa 50 na 70 godina.

Pozitivni efekti ogledaju se i u uvođenju novog prava na naknadu od emitovanja i reemitovanja u korist glumaca i preciziranju prava autora i korisnika računarskih programa.

Novina je da će pravo na tužbu zbog povrede autorskih i srodnih prava imati i organizacije za kolektivno ostvarivanje ovih prava.

Novina u Zakonu o patentima odnosi se na zaštitu pronalazaka koje zaposleni stvore u radnom odnosu, obavljajući poslove utvrđene ugovorom o radu, kao i na pronalaske koji nastanu korišćenjem resursa poslodavca ili u vezi sa aktivnostima poslodavca.

Pravo na zaštitu pronalaska koji je nastao u radnom odnosu pripada poslodavcu, dok zaposleni ima pravo na naknadu.

Usvojeni zakon omogućava i da se odnosi poslodavca i pronalazača drugačije urede ugovorom ili opštim aktom poslodavca. Ako takav ugovor izostane ili ne postoji opšti akt poslodavca, zakon garantuje zaposlenom njegovo moralno pravo da bude priznat kao tvorac pronalaska, kao i pravo na naknadu.

Izmene i dopune Zakona o zaštiti topografija poluprovodničkih proizvoda uticaće na privredne subjekte koji se bave proizvodnjom poluprovodničkih proizvoda, modelovanjem električnih kola, dizajnom i izradom gotovih štampanih ploča i druge.

U odnosu na dosadašnji, izmenjeni  zakon propisuje preciznije uslove za sticanje i ostvarivanje zaštite topografija poluprovodničkih proizvoda, čime se podstiče razvoj ovog vida industrijske svojine, što ima direktan pozitivan uticaj na naučni, tehnološki i ukupan privredni razvoj.

Očekuje se da će efikasna primena ovih zakona, usmerenih na unapređenje ambijenta za poslovanje, biti podsticaj razvoju kreativne, ali i drugih industrija i motiv autorima da stvaraju, navodi se u saopštenju PKS.

Ostali naslovi

Direktor otpušta između 500 i 700 radnika, a sebi u džep uzima 100 miliona
Srpska ekonomija
Niskobudžetna irska vazduhoplovna kompanija "Rajaner" planira da ukine od 500 do 700 radnih mesta, objavio je izvršni direktor Mihael O'Leri, koji bi istovremeno zahvaljujući zelenom svetlu deoničara u narednih pet godina mogao da računa na 100 miliona evra bonusa
Plaćaju zaposlene da dovedu nove radnike, nagrade od 100 do 200 evra
Srpska ekonomija
Slovenački proizvođač kućnih uređaja Gorenje plaća zaposlenima dovođenje novih radnika, pa ako kandidat kojeg predlože ostane ne poslu mesec dana, nagrada je 100 evra bruto, a za dva meseca dobiće 200 evra
Doznake iz inostranstva čine 15 odsto BDP-a u Srbiji
Srpska ekonomija
U Srbiju godišnje putem novčanih doznaka stiže više od tri milijarde evra iz dijaspore, tako da doznake čine 15 odsto bruto društvenog proizvoda, rekao je poslanik i član skupštinskog Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Aleksandar Čotrić
Turci grade fabriku u Ćupriji
Srpska ekonomija
Turska kompanija "Feka automotiv", kompanija za proizvodnju auto-delova, u Ćupriji gradi fabriku vrednu 11 i po miliona evra, u kojoj bi početkom 2020. godine u prvoj fazi trebalo da se zaposli 130 radnika
Mali: Slovenija među deset najvećih investitora u Srbiji
Srpska ekonomija
Ekonomska i politička saradnja Srbije i Slovenije nikada nije bila bolja, ocenio je ministar finansija Siniša Mali, koji je istakao da je sa milijardu i 100 miliona evra, Slovenija među 10 najvećih investitora u Srbiji
Glavni finansijski centri: Njujork uvećao prednost, ugrožena pozicija Londona
Srpska ekonomija
Njujork je povećao svoju prednost nad Londonom kao glavni finansijski centar u svetu i to za 17 poena, dok su snažne performanse drugih gradova, naročito Pariza, ugrozile drugu poziciju Londona u okviru indeksa Globalni finansijski centri (GFCI) koji izračunava istraživačka grupacija Z/Yen
Pušten u rad do sad najveći vetropark u Srbiji
Srpska ekonomija
U rad je pušten do sada najveći vetropark u Srbiji, "Kovačica", smešten između Debeljače i Crepaje, nadomak Kovačice
Obilićev venac najbolje rekonstruisana garaža u Evropi
Srpska ekonomija
Grad Beograd dobitnik je prve nagrade za garažu "Obilićev venac", u kategoriji najbolje rekonstruisanih garaža u Evropi, na skupštini Evropske parking asocijacije u Malagi
Mihajlovićeva: Doveli smo Miloša Velikog na pet minuta od Beograda
Srpska ekonomija
Potprеdsеdnica Vladе Srbijе i ministarka građеvinarstva, saobraćaja i infrastrukturе, prof. dr Zorana Mihajlović, obišla jе danas radovе na izgradnji auto-puta od Surčina do Obrеnovca, na pеtlji Surčin, koja sе nalazi na obilaznici oko Bеograda
Neophodno veće učešće žena u borbi protiv sajber kriminala
Srpska ekonomija
Državna sekretarka Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Vlade Srbije Tatjana Matić izjavila je danas da žene čine 26 odsto akademaca koji studiraju na IT smerovima fakulteta u Srbiji, što je za sedam odsto više u odnosu na prosek EU