Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Fiskalni savet: Rebalansom za 2019. predviđena potrošnja sveg ostvarenog viška u budžetu Srbije

Beograd
Srpska ekonomija

Rebalansom budžeta za 2019. godinu predviđeno je da se do kraja godine potroši sav višak sredstava koji je tokom 2019. ostvaren u budžetu, a jedan od glavnih problema je to što je samo četvrtina sredstava predviđena za infrastrukturu, saopštio je danas Fiskalni savet svoju ocenu o rebalansa budžeta.

U saopštenju se navodi da je Vlada Srbije prvi put od 2014. godine predložila Narodnoj skupštini za usvajanje rebalans budžeta Republike, kojim se dodatno povećavaju rashodi budžetskih korisnika.

Fiskalni savet će sutra, u Narodnoj skupštini, na sednici Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava predstaviti taj dokument, a istovremeno je pripremio i analizu "Fiskalna i ekonomska kretanja u 2019. i strateške preporuke za budžet 2020. godine", koju će prezentovati, zajedno sa ocenom rebalansa, na konferenciji za novinare u četvrtak, 3. oktobra, preneo je Bankar.rs pozivajući se na Danas.

U oceni rebalansa Fiskalni savet je naveo da je tokom 2019. naplata javnih prihoda bila bolja od očekivanja, pa bi to bez rebalansa rezultiralo blagim fiskalnim suficitom umesto planiranog deficita.

"Imajući to u vidu, Vlada je predložila rebalans kojim povećava budžetske rashode toliko da se godina ipak završi onako kako je prvobitno bilo planirano – s malim deficitom od 0,5 odsto BDP-a", navodi se u saopštenju.

Istaknuto je da to "jeste važna promena ekonomske politike u odnosu na prethodne četiri godine, kada su se bolji fiskalni rezultati uglavnom čuvali i koristili za otplatu i dodatno smanjivanje previsokog javnog duga, a ne za potrošnju – zbog čega su se sve godine od 2015. do 2018. završavale sa suficitom ili s manjim deficitom od plana i sa snažnijim smanjivanjem javnog duga od prognoza".

Fiskalni savet u Oceni predloženog rebalansa odgovora na dva pitanja – da li je opravdano da se rebalansom budžeta dodatno povećaju javni rashodi i pređe iz fiskalnog suficita, koji bi se desio bez novih rashoda, u mali deficit, kao i da li su nova sredstva iskorišćena za ekonomski opravdane namene.

Analize Fiskalnog saveta pokazuju da je pod određenim uslovima prihvatljivo da se višak sredstava u budžetu ove godine potroši.

Kako je objašnjeno, javni dug Srbije smanjen je na nešto iznad 50 odsto BDP-a i zemlji ne preti više neposredna opasnost od izbijanja krize javnog duga, ali zato privredni rast u 2019. podbacuje.

Zbog toga bi, kako je navedeno, bilo u redu da se raspoloživa budžetska sredstva potroše, pre svega, za efikasan podsticaj privrednom rastu.

Kao glavni problem predloženog rebalansa Fiskalni savet vidi to što samo četvrtina novih sredstava ide na takve mere, tj. na izgradnju infrastrukture, a pitanje je da li će se i to potrošiti, a novi rashodi Republike najvećim delom odlaze na neproduktivne namene.

Od predviđenih novih mera, ekonomski i fiskalno najneodgovornije je preterano povećanje zarada u opštoj državi koje će u proseku premašiti 9,5 odsto i biti znatno veće od ostvarenog privrednog rasta.

Rebalansom budžeta predviđeno je da se rashodi budžeta povećaju za 50 milijardidinara.

Iz Fiskalnog saveta navode da dosadašnji fiskalni trendovi pokazuju da bi u 2019. izvršeni nivo rashoda bio u skladu sa inicijalnim Zakonom o budžetu, mada uz nešto izmenjenu strukturu od prvobitno planirane.

S druge strane, naplata budžetskih prihoda biće za oko 50 milijardi dinara veća od plana.

Oko 60 odsto ovog povećanja prihoda je trajne, strukturne, prirode, a preostali deo povećanja došao je usled nekih jednokratnih uplata u budžet, poput poreza od koncesione naknade za Aerodrom "Nikola Tesla" i drugog.

Rebalansom budžeta predlaže se da se veći budžetski prihodi u potpunosti iskoriste za rast rashoda i time se budžetski rezultat, umesto mogućeg suficita od oko 25 milijardi dinara, vraća u zonu deficita od 23 milijarde dinara.

Najznačajnije nove politike i mere koje podižu nivo rashoda jesu: devet milijardi dinara rashoda za rešavanje problema kredita u švajcarskim francima, isto toliko za isplatu jednokratne pomoći penzionerima od 5.000 dinara, 10 milijardi dinara za dodatnu nabavku opreme u sektoru bezbednosti, 13 milijardi dinara dodatnih investicija za izgradnju puta Pojate-Preljina, sedam milijardi dinara dodatnih rashoda za kamate usled prevremene otplate kredita i dve milijarde dinara za povećanja plata u državnom sektoru.

Fiskalni savet je ocenio i da se rebalansom predviđa prihvatljiv nivo budžetskog deficita od približno 0,5 odsto BDP-a, ali su mere koje uvećavaju budžetske rashode, prema oceni te institucije, uglavnom problematične.

Ukazali su da je predloženi deficit od 23 milijarde dinara zapravo planiran i prvobitnim Zakonom o budžetu.

To su, kako podsećaju, rekli i prilikom usvajanja budžeta, odgovarajući cilj za Srbiju, jer deficit od oko 0,5 odsto BDP-a obezbeđuje smanjenje javnog duga u odnosu na BDP za oko dva procentna poena godišnje (sa oko 54 odsto BDP-a na kraju 2018. na oko 52 odsto BDP-a na kraju 2019. godine).

Iz Fiskalnog saveta su ukazali da bi alternativa ovom rebalansu bila da se 2019. završi sa suficitom od oko 0,5 odsto BDP-a i javni dug smanji za oko tri procentna poena BDP-a.

Fiskalni savet ocenjuje i da je za Srbiju najvažnije da je javni dug na stabilnoj opadajućoj putanji u odnosu na BDP od oko dva procentna poena godišnje, a „dodatno ubrzanje tog pada ostvarenjem budžetskog suficita, iako nesporno pomaže, nije više presudno, kao kad je javni dug bio veći od 70 odsto BDP-a“.

"Zbog toga je načelno prihvatljivo da Vlada rebalansom poveća svoje rashode ukoliko je to opredeljeno za opravdane namene", naveo je Fiskalni savet, ali je podsetio da Srbija ima brojne strukturne probleme u budžetu, lošu i neizgrađenu infrastrukturu, a uz sve to privredni rast u 2019. podbacuje, jer je u prvoj polovini godine rast BDP-a bio svega 2,8 odsto.

Zbog svega toga Fiskalni savet je ocenio da je "ekonomski prioritet trebalo da bude usmeravanje raspoloživih sredstava ka poboljšanju strukture budžeta i u podsticaj privrednom rastu, što je, međutim, u predloženom rebalansu samo u manjoj meri bio slučaj".

Iz te institucije smatraju da je od predviđenih novih mera, ekonomski i fiskalno najneodgovornije preterano povećanje zarada u opštoj državi, koje će u proseku premašiti 9,5 odsto i biti znatno veće od ostvarenog privrednog rasta.

 

Ostali naslovi

Dinarska štednja isplativija od devizne
Srpska ekonomija
Kamatne stope na štednju u evrima trenutno su na minimalnom nivou i u pojedinim bankama se gotovo ne isplati oročavati evre, a najisplativija štednja je u dinarima i to na duže od godinu dana
Uspešna saradnja Ministarstva rudarstva i energetike sa EBRD
Srpska ekonomija
Ministar rudarstva i energetike Srbije Aleksandar Antić sastao se danas sa izvršnom direktorkom Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) zaduženom za Jugoistočnu Evropu i Zapadni Balkan Šarlot Rue i tom prilikom je istaknuto da je saradnja ministarstva sa EBRD veoma uspešna, uz napomenu da će EBRD nastaviti da podržava ministarstvo u naporima da reformiše srpsko energetsko tržište, kao i da promoviše razvoj investicionih uslova za generisanje obnovljivih izvora energije
Svetska trgovinska organizacija više nego prepolovila procenu rasta globalne trgovine
Srpska ekonomija
Svetska trgovinska organizacija (STO) srezala je danas projekciju rasta globalne trgovine za više od polovine, navodeći da bi dalje runde tarifa i odmazdi, usporavanje ekonomije i neadekvatan Bregzit, mogli naneti još jači udarac rastu svetske trgovine
Mihajlovićeva u nenajavljenom obilasku radova na Koridoru 10
Srpska ekonomija
Potprеdsеdnica Vladе Srbijе i ministarka građеvinarstva, saobraćaja i infrastrukturе, prof. dr Zorana Mihajlović, bila jе danas u nеnajavljеnom obilasku radova na Koridoru 10, rеkonstrukciji auto-puta na granici sa Hrvatskom od Kuzmina do Batrovaca
Intenzivirati ekonomsku saradnju sa Egiptom
Srpska ekonomija
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić primio je danas delegaciju egipatskih poslovnih ljudi, članova Poslovnog saveta za saradnju sa Srbijom koju je predvodio kopredsednik Poslovnog saveta, direktor kompanije "Riseinvest" i bivši egipatski ministar investicija, Osama Saleh
Auto-put Beograd–Sarajevo važan za ceo region
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović razgovarala je danas sa ambasadorom Turske u Beogradu Tanžuom Bilgičem o zajedničkim infrastrukturnim projektima i predstojećoj poseti predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana Srbiji
Najnoviji modeli privrednih vozila na sajmu Transtek
Srpska ekonomija
Sajam privrednih vozila TRANSTEK 2019 biće održan u Kragujevcu od 10. do 12. oktobra 2019. godine, u organizaciji Privredne komore Srbije - Regionalna privredna komora Šumadijskog i Pomoravskog upravnog okruga i firme "Politek doo"
Prodaje se Minel
Srpska ekonomija
Stečajna masa firme Minel kontaktne mreže, u kojoj su pokretna i nepokretna imovina procenjena na 136,8 miliona dinara, ponuđena je na prodaju
Vrednost akvizicija pala za 16 odsto
Srpska ekonomija
Vrednost spajanja i preuzimanja kompanija (M&A) na globalnom tržištu pala je u trećem kvartalu ove godine za 16 odsto na godišnjem nivou, na 729 milijardi dolara, prema podacima Refinitiva, kompanije za obradu podataka
Svaki drugi stanovnik Srbije pozajmio novac od komercijalnih banaka
Srpska ekonomija
U Srbiji je prošle godine bilo 48,75 bankomata na 100 hiljada odraslih građana, što je porast u odnosu na 45,78 bankomata koliko ih je bilo 2017. godine