Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić ocenila je danas, prilikom otvaranja Četvrte konferencije NR Kine i 17 zemalja Centralne i Istočne Evrope o saradnji u oblasti inovacija, da Kina vidi Srbiju kao jednog od ključnih partnera u razvoju zasnovanom na inovacijama i tehnološkim promenama.
Brnabić je istakla da Srbija želi da podrži širu saradnju u regionu, kao i u čitavoj Centralnoj i Istočnoj Evropi, kada je reč o razvoju veštačke inteligencije i robotike, ali i digitalizacije, koja je, kako je podvukla, put za stvaranje bogatijeg i prosperitetnijeg društva, navedeno je na sajtu Vlade Srbije.
Premijerka je ujedno pozdravila učesnike konferencije, prenevši im dobrodošlicu i od predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je bio sprečen da prisustvuje otvaranju ovog skupa zbog posete predsednika Turske.
Brnabić je ujedno podsetila na to da je predsednik Vučić dao veliku podršku održavanju te konferencije u Beogradu, i dodala da Vlada Srbije gleda kako da iskoristi ogromnu šansu četvrte industrijske revolucije za razvoj ekonomije i društva, kako bismo nadoknadili propušteno vreme i sustigli razvijene zemlje.
Prema njenim rečima, Srbija je od 1. januara ove godine najkonkurentnija zemlja u Evorpi kada je reč o uslovima za investicije u oblasti istraživanja i razvoja.
Premijerka je napomenula da su za našu zemlju veoma važne teme kao što su inovacije, istraživanja i razvoj i obrazovanje, nove tehnologije, digitalizacija, veštačka inteligencija i robotika.
Takođe, predsednica Vlade je podsetila na to da Srbija ima istorijsku privilegiju pošto nama pripadaju dva gorostasa naučne misli – Nikola Tesla i Mihajlo Pupin, ali i Milutin Milanković i Mileva Ajnštajn.
Svako ko koristi mobilni i internet tim gestom odaje počast njima, rekla je ona i dodala da su ti pronalasci smanjili razdaljinu i poboljšali komunikaciju među ljudima.
Brnabić je ukazala na to da su oni trajno zadužili čovečanstvo i bili u zamahu prve industrijske revolucije, kao i da se njihovi patenti koriste kao bitan element četvrte industrijske revolucije.
Iako su Srbi bili pokretači prve industrijske revolucije i tehnološkog napretka, naša zemlja je propustila prethodne tri industrijske revolucije. Danas svi radimo na tome da nam se to ne desi i sa četvrtom. Zato je naš prioritet da iskoristimo kapacitete, znanje i talente kojih Srbija ima mnogo, poručila je premijerka.
Ona je naglasila da je Srbija, prema najnovijem izveštaju "Startap džinoma" jedna od pet najboljih zemalja kada su u pitanju startap preduzeća, kao i među prvih pet po blokčejn tehnologijama i među prvih 10 u gejming industriji.
Ako hoćete da stvarate intelektualnu svojinu, porez na dobit je samo tri odsto, rekla je Brnabić i dodala da taj porez na kraju bude još manji.
Premijerka je istakla da Kina razume promene koje će se desiti na globalnom nivou i da je direktor "Epla" objasnio zašto njegova kompanija i dalje favorizuje Kinu u proizvodnji "ajfona" – zato što ima dobru radnu snagu, vešte majstore i programere.
Brnabić je dodala i da su Srbija i Kina napravile saradnju zasnovanu na WeChat platformi u oblasti ekonomije i turizma.
Takođe, ona je podsetila na to da je Srbija u aprilu bila domaćin Digitalnog samita Zapadnog Balkana i da je sada Beograd ponovo domaćin konferencije u oblasti inovacija.
Učešće ministra za nauku i tehnologiju NR Kine Vang Džiganga na ovom skupu potvrđuje da Kina vidi Srbiju kao ključnog partnera u toj oblasti, zaključila je predsednica srpske vlade.