Otvaranje industrijske zone iz Istanbula u blizini Beograda daće potpuno novi impuls ekonomskim odnosima Srbije i Turske ocenili su, otvarajući poslovni forum, predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež i predsednik Odbora za ekonomske odnose sa inostranstvom Nail Olpak, saopštila je PKS.
Predsednici Srbije i Turske Aleksandar Vučić i Redžep Tajip Erdogan poručili su u ponedeljak privrednicima da ulažu i sklapaju nove poslove, kao i da dve zemlje imaju snažnu volju da unaprede odnose i prošire saradnju na više oblasti.
"Radimo na dovođenju velike industrijske zone iz Istanbula sa 16 fabrika u blizini Beograda. Nadam se da ćemo to veoma brzo ostvariti, preduslovi su tu, postoji politička volja i to je nešto što će dati potpuno novi impuls našim ekonomskim odnosima", kazao je Čadež.
Predsednik PKS, koji je domaćin foruma u Beogradu, ocenio je da je prisustvo 400 učesnika, od čega 250 privrednika, novi dokaz da je saradnja Srbije i Turske na visokom nivou.
Kako je naveo, u poslednje dve godine, od prošle posete predsednika Erdogana Srbiji, potpisani su brojni bilateralni sporazumi, početi zajednički projekti, među kojima je jedan od, kako kaže, najznačajnijih autoput Beograd - Sarajevo.
"Realizacija tog velikog državnog projekta - autoputa Beograd - Sarajevo za nas je nije samo ekonomski, već iz perspektive biznisa mirovni projekat", istakao je Čadež.
Dodao je da je pre dve godine robna razmena između dve zemlje iznosila 847 miliona evra, a da će ove godine, ukoliko sve bude išlo po planu, biti 1,2 milijarde evra.
Čadež je naveo da je potpisani Protokol koji se odnosi na bescarinski izvoz poljoprivrednih proizvoda, koji je stupio na snagu 1. juna, velika šansa za sve privrednike. Istakao je i da je za prethodne dve godine u Srbiji registrovano 213 novih turskih kompanija.
"Bez obzira na postignute rezultate, daleko smo od potencijala koje možemo i moramo da pretvorimo u konkretniji rezultat", kazao je Čadež i dodao da Srbija i srpska privreda ima šta da ponudi, u šta su i turski partneri sami mogli da se uvere.
Predsednik Aleksandar Vučić pozvao je turske investitore da dodatno ulažu u Srbiji, a srpske privrednike da investiraju u Turskoj i istakao da je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan tokom njegove posete 2017. godine doneo velike promene u našu zemlju i region i nagovestio mnogo toga.
Ukazao je da u Srbiji ima mnogo mesta koja su gotovo zaboravljena navodeći kao primer Lebane, koje je 1991. imalo 29.000 stanovnika, a danas svega 17.000.
"To mesto bi potpuno umrlo da tamo nije bilo turskog investitora. Isti slučaj je sa Vladičinim Hanom, Krupnjom, Malim Zvornikom, i mnogim drugim mestima u koje je malo ko želeo da investira", rekao je Vučić.
Predsednik Srbije pozvao je turske investitore da ulažu u srpske banje i ponovio da se uskoro završava istočni krak Koridora 10 i da će prema Bugarskoj i Grčkoj sve biti autoput. Ukazao je da je moguća jača saradnja u oblasti odbrambenih tehnologija, ali i inovacionih tehnologija, veštačke inteligencije, robotike...
"Srbija ima velike mogućnosti za naše investitore, jer se nalazi u centru Balkana, ima dobro poslovno okruženje, kvalitetnu radnu snagu i podsticaje", rekao je turski predsednik Erdogan.
Ističe da je kratkoročni cilj da trgovinska razmena dve zemlje dostigne dve milijarde dolara, a dugoročni da se ta cifra popne na pet milijardi.
Predsednik Turske je rekao da je trgovinska razmena od 2010. godine, kada je potpisan Sporazum o slobodnoj trgivini, porasla za 200 odsto.
Erdogan je poručio da je Srbija za Tursku prijatelj i da je ključna zemlja za mir i stabilnost u regionu. Zajednička vizija koju imaju Turska i Srbija predstavlja veliku priliku za region, naglasio je turski predsednik i pozvao je poslovne ljude iz obe zemlje da i dalje zajedno jačaju ekonomsku dimenziju odnosa.
Predsednik Odbora za ekonomske odnose sa inostranstvom Nail Olpak istakao je da Srbija i Turska moraju da zajedno uspostave industrijsku zonu.
"Kao biznismeni jačaćemo naše veze brzo i efikasno u harmoniji koja će se odraziti na naš trgovinski obim koji raste poslednjih godina, dugoročno gledano iznosiće pet milijardi, a kratkoročno dve milijarde. Potrebni su nam odvažni i hrabri korci i tražimo od predsednika da nam olakšaju taj put", poručio je Olpak.
Podsetio je da turski poslovni savet ima predstavnike u 146 zemalja širom sveta, da je to dobrovoljna organizacija, koja radi pod sloganom “Trgovina i diplomatija”, kao i da ih predvodi turski predsednik Erdogan, navedeno je u saopštenju.