Očuvanje kulturnog nasleđa oko termomineralnih izvora, razvoj velnes turizma zasnovanog na banjskom kulturnom nasleđu i tradiciji u zemljama članicama centralne i jugoistočne Evrope, glavna je tema 10. CEI Regionalnog foruma zdravstvenog, velnes i spa turizma, koji se održava danas u beogradskom hotelu Holiday Inn.
Učesnike Foruma iz 10 zemalja u ime organizatora pozdravila je predsednik Velnes klastera Srbija Nataša Ranitović, koja je ukazala na značaj povezivanja banjskog, velnes i spa turizma sa kulturnim nasledjem. Najavila je da će učesnicima Foruma biti predstavljena Vrnjačka banja kao primer dobre prakse u banjskom turizmu.
Nataša Ranitović zahvalila je Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, Ministarstvu kulture i informisanja i Centralno Evropskoj Inicijativi na podršci za održavanje Foruma.
Forum je otvorio dr Miroslav Knežević, državni sekretar za turizam u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Republike Srbije.
Dr Knežević je, govoreći o naporima koje Ministarstvo ulaže u razvoj turizma naglasio, izmedju ostalog, da je Strategijom razvoja turizma do 2020. godine banjski turizam prioritet.
"Današnji turisti ne dolaze u banje samo zbog lekovitog blata ili vode, već i zbog izuzetnog doživljaja, te je kulturno nasledje veoma bitno. Srbija je bogata manastirima, tvrdjavama, spomen obeležjima, a ima i odličnu gastronomsku ponudu i brojne manifestacije", rekao je dr Knežević.
Kao primere dobre prakse naveo je zamak Belimarković u Vrnjačkoj banji, Medianu u blizini Niške banje, hamam u Soko banji.
Kulturno nasledje, kako je rekao, može da bude važan element turističke ponude svih banja u Srbiji, a turisti ne treba da dolaze samo radi lečenja, nego i zbog spomenika kulture.
Naveo je i podatak da je u devet meseci ove godine za devet odsto povećan broj turista koji su boravili u srpskim banjama.
Odredjene banje imaju kvalitetan turistički proizvod i mogu da se takmiče sa stranim, zaključio je dr Knežević.