Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Udruženje banaka Srbije obeležilo 98 godina od osnivanja

Srbija
Srpska ekonomija

Malo je institucija na ovim prostorima koje traju gotovo jedan vek i to je posebna odgovornost za sve nas koji u Udruženju radimo, rekao je generalni sekretar Udruženja banaka Srbije, Vladimir Vasić, povodom Dana UBS.

Govoreći o rezultatima ostvarenim ove godine, Vasić je, na proslavi u sredu, istakao da je u saradnji sa državom i bankama, rešeno pitanje kredita indeksiranih u švajcarskim francima koji je godinama opterećivao i bankarski sistem i građane Srbije. Danas je makroekonomska situacija u Srbiji stabilna, kao i kurs dinara prema evru, što poslovanje čini predvidljivim, a planiranje preciznim.

U bankarskom sektoru raste poverenje građana u dinar, smanjen je broj i udeo rizičnih plasmana.

„Udruženje banaka Srbije odlučilo se za važna unapređenja u svom radu. Ta modernizacija uključuje ubrzanu digitalizaciju, otvaranje ka javnosti i rad na podizanju finansijske pismenosti najšireg kruga korisnika bankarskih usluga. Svoj doprinos elektronskom poslovanju Udruženje daje i aktiviranjem projekta Platimatik, koji omogućava najefikasnije i najjednostavnije izmirivanje redovnih mesečnih obaveza građana. Ovo rešenje predstavlja dobitnu kombinaciju i za građane, i za banke, i za izdavaoce računa, i mi očekujemo veliku ekspanziju Platimatika u narednom periodu“, najavio je Vasić.

Posebno će se raditi na unapređenju rada Fondacije za studije nauka i umetnosti,  osnovane u saradnji sa Srpskom akademijom nauka i umetnosti i Narodnom bankom Srbije.

Cilj Fondacije, koja je do sada odobrila više od 100 stipendija, jeste stipendiranje izuzetno talentovanih i uspešnih učenika srednjih škola, studenata osnovnih i postdiplomskih studija, koji će svoja znanja primeniti u Srbiji, preneo je Bankar.rs.

 

Ostali naslovi

Kompanije donirale 635 miliona dinara za lokalni razvoj
Srpska ekonomija
U 2019. godini, privredni sektor donirao je više od 635 miliona dinara za razvoj lokalnih zajednica. Prema istraživanju „Bolji biznis za bolje društvo“, kompanije su se fokusirale na lokalni privredni razvoj osnaživanjem lokalnih preduzetnika i investiranjem u njihove inicijative, posebno u oblastima poljoprivrede, preduzetništva mladih kao i ženskog preduzetništva
Digitalna transformacija ključna za razvoj zemalja regiona
Srpska ekonomija
Direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Vlade Srbije Mihailo Jovanović učestvovao je danas na konferenciji "Forward" u Banjaluci, gde je bio govornik na panelu "Digitalna transformacija – značenje i strateško opredeljenje"
Ušteđeno 1,1 milijardu dinara zahvaljujući PIS-u
Srpska ekonomija
Ministarstvo pravde Srbije saopštilo je danas da je od početka rada Pravosudno-informacionog sistema (PIS), odnosno platforme za elektronsku razmenu podataka u pravosuđu, razmenjeno više od četiri miliona elektronskih upita, čime je ušteđeno gotovo 1,1 milijardu dinara
Vlada usvojila komercijalni ugovor za izgradnju Moravskog koridora
Srpska ekonomija
Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici Komercijalni ugovor za izgradnju auto-puta E-761, deonica Pojate–Preljina (“Moravski koridor”)
Osnivači Gugla se povlače s najviših funkcija
Srpska ekonomija
Osnivači "Gugla" Leri Pejdž i Sergej Brin objavili su da se povlače sa najviših funkcija i svakodnevnog vođenja poslova u matičnoj kompaniji internet giganta
Završena kampanja Vredne vredi podržati
Srpska ekonomija
Sberbank Srbija uspešno je završila tradicionalnu kampanju "Vredne vredi podržati", a svi klijenti banke koji su u periodu od početka maja do kraja oktobra učestvovali u ovoj kampanji ušli su u konkurenciju za vredne poklone
Rad RTGS sistema, kliring i sistema međubankarskog i međunarodnog kliringa plaćanja u devizama
Srpska ekonomija
U RTGS sistemu i kliring sistemu Narodne banke Srbije u novembru, za 20 radnih dana, realizovano je ukupno 19,6 miliona plaćanja
Rad IPS NBS sistema u novembru
Srpska ekonomija
U IPS NBS sistemu, koji radi u režimu 24/7/365, za 30 dana u novembru realizovano je 736.666 plaćanja
UniCredit u naredne tri godine gasi 8.000 radnih mesta
Srpska ekonomija
Italijanska UniCredit banka objavila je da će ugasiti 8.000 radnih mesta u okviru trogodišnjeg plana koji ima za cilj znatno povećanje vrednosti za akcionare
Otvoren samit privrednih lidera regiona
Srpska ekonomija
Fiskalni savet ne vidi značajnije rizike u narednoj godini po pitanju fiskalne stabilnosti, osim što imamo manjak reformi u javnim preduzećima, ocenio je jutros Vladimir Vučković, član Fiskalnog saveta na otvaranju Samita privrednih lidera u regionu