Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Zakon primenjen, problemi u zgradama ostali

Srbija
Srpska ekonomija

Stanje u stambenim zgradama nije znatno poboljšano u protekle tri godine, od stupanja na snagu Zakona o stanovanju, ali se sada u gotovo svim višespratnicama zna ko "vodi glavnu reč".

Od 45.603 registrovana kućna saveta u Srbiji, 28.783 je izabralo komšiju za predsednika, dok se 16.217 opredelilo za profesionalnog upravnika.

Oni koji nisu uspeli ili nisu hteli da se dogovore, dobili su prinudnu upravu - 2.169 zgrada, prenose "Novosti".

U Ministarstvu građevinarstva su svesni manjkavosti pojedinih odredaba, pa ne isključuju mogućnost izmena i dopuna ovog akta u narednom periodu.

Oko 900 stambenih zajednica je registrovano u Kragujevcu, a ovaj grad prednjači po broju prinudnih upravnika, koji su postavljeni u 119 zgrada i ulaza. U 412 objekata su angažovani profesionalni upravnici, dok su u 369 zgrada stanari preuzeli tu obavezu na sebe.

S druge strane, u Novom Sadu, sa 4.547 stambenih zajednica, još nije postavljen nijedan prinudni upravnik. U Gradskoj upravi kažu da imaju deset zahteva za postavljanje prinudne uprave i da su svi u postupku rešavanja.

"Da bi se donelo rešenje neophodno je obaviti prethodne radnje u kojima učestvuje i Gradska uprava za inspekcijske poslove i Odsek komunalne inspekcije", naveli su u Gradskoj upravi.

Bolje je da se vlasnici stanova dogovore i izaberu upravnika među vlasnicima ili profesionalnog upravnika, jer je uvođenje prinudne uprave ionako privremenog karaktera, dodaju u upravi.

Predsednik Udruženja profesionalnih upravnika mr Nebojša Berak kaže da u Novom Sadu ima oko 80 licenciranih profesionalnih upravnika, koji usluge naplaćuju od 250 do čak 1.000 dinara mesečno.

Obnova i uređenje zgrada ne teku tempom koji su stanari očekivali, ali ni upravnici nisu mađioničari, pa godinama osiromašen rezervni fond u koji se slivaju uplate od stanara, ne mogu da napune preko noći. Upravo od tih sredstava bi trebalo da se ulaže u krovove, fasade, liftove, stepenice i ostale popravke.

Iako statistički gledano, jedan upravnik rukovodi u proseku u 16 zgrada, što nije prevelik broj, u praksi se stiče utisak da ne uspevaju da postignu sve i zavire u svaku zgradu barem jednom ili dva puta mesečno.

"Potrebno je uložiti više napora u unapređenje održavanja zgrada, jer još nema dovoljno preduzeća koja se bave ovom delatnošću, a postavlja se i pitanje kvaliteta pružanja usluga u tom sektoru", kažu u Ministarstvu građevinarstva.

"Uvođenje profesionalnog upravljanja u Srbiji se pokazalo potpuno opravdano, jer udeo profesionalnih upravnika konstantno raste. Za potrebe unapređenja održavanja stambenih zgrada, a posebno zgrada sa liftovima, ključan mehanizam je rezervni fond zgrade. Svest građana o njegovoj neophodnosti, nažalost, još ne postoji".

Toplica Đorđević iz Udruženja upravnika jugoistočne Srbije, tvrdi da većina stanara još ne zna šta je tačno obaveza njegovih kolega u skladu sa novim zakonom.

Doživljavaju nas kao hausmajstore, koji su zaduženi za sve popravke, kaže Đorđević.

Kako je rekao, zgradom u suštini upravlja skupština, a upravnik im pomaže da to rade u skladu sa zakonom i izvršava njihove naloge.

Uglavnom je velika nezainteresovanost za probleme zgrade. Zanima ih samo da cena radova bude što manja. Mnogo stanara ne razume da novac odlazi na račun stambene zajednice, a ne kod upravnika i da mogu da ga namenski troše, rekao je Đorđević.

Ostali naslovi

Vozila će uskoro plaćati ulaz u srpski nacionalni park
Srpska ekonomija
U Nacionalnom parku Tara, naplaćuje se jedino ulaz u rezervat Crveni potok, a u toku je izgradnja tri kapije kako bi se naplaćivao ulaz vozilima u park
Fond za vanredne situacije i koji iznos je poželjan
Srpska ekonomija
Finansijski stručnjaci uglavnom savetuju da u fond za vanredne situacije izdvojite iznos koji je potreban da pokrijete svoje troškove za tri do šest meseci života. Neki čak savetuju iznos koji bi pokrio celogodišnje troškove
Gugl ulazi u bankarstvo
Srpska ekonomija
Gugl će iduće godine ponuditi tekuće račune zajedno sa finansijskim institucijama, uključujući Sitigrup, što će predstavljati najsnažniji potez kompanije u potrošačkom bankarstvu
Šta donosi uvođenje platforme za mobilnu i onlajn naplatu Alipej
Srpska ekonomija
Uvođenje vodeće kineske platforme za mobilnu i onlajn naplatu na internetu "Alipej", koju je kreirala "Alibaba grupa", značajna je i dobra vest za sve građane Srbije, jer kada počne da funkcioniše za nekoliko meseci, očekuje se da će potrošači moći da plaćaju robu i usluge na većini prodajnih mesta i objekata koji u ovom trenutku primaju kartice
Hrvatska: Erste banka nagrađena za najbolje privatno bankarstvo
Srpska ekonomija
Erste banka osvojila je nagradu za najbolju uslugu privatnog bankarstva u Hrvatskoj za 2019. godinu u sklopu „Global Private Banking Awards“ koje zajednički organizuju međunarodni finansijski časopisi iz grupe Financial Timesa – The Banker i PWM
Srbija: 2,96 milijardi evra od doznaka iz inostranstva
Srpska ekonomija
Građani Srbije su od svojih rođaka i prijatelja koji žive u inostranstvu tokom 2018. godine primili 2,96 milijardi evra, odnosno blizu 10 odsto svih doznaka koje su dospele u evropske države
Beograd dobio najsavremeniji deo grada
Srpska ekonomija
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je danas otvaranju Beogradskog parka, Bulevara Vudroa Vilsona i Ulice Nikolaja Kravcova
Najki više neće prodavati robu preko Amazona
Srpska ekonomija
Brendovima ne treba Amazon, čija je prednost bila brzina, ali se ta prednost suzila jer je promet preko sopstvenih sajtova profitabilniji i jača i robnu marku, smatraju u Najkiju
I penzioneri idu na posao
Srpska ekonomija
U Srbiji prema grubim procenama trenutno radi oko 34.000 penzionera i to najviše na zanatskim poslovima, ali su najstariji sugrađani angažovani i pri institucijama gde se njihovo znanje i profesionalno iskustvo traži
Srbija nije trošila zajednička sredstva SFRJ
Srpska ekonomija
Navodi da je Srbija trošila zajednička sredstva bivše SFRJ tokom 90-ih godina, za šta je optužuje Hrvatska, nemaju osnova, piše "Politika"