Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Mali šengen jedina šansa za brži rast i razvoj

Berlin
Srpska ekonomija

Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić poručila je danas da je stabilniji i predvidljiviji Balkan, gde postoji slobodno kretanje ljudi, roba, kapitala i usluga, jedina šansa da postanemo konkurentniji i da se razvijamo i rastemo mnogo brže nego do sada.

Brnabić, koja je u Berlinu učestvovala na Privrednom forumu u organizaciji "Zidojče Cajtunga", istakla je da je zbog toga potrebna apsolutna podrška za inicijativu "malog šengena", navodi se u saopštenju vladine Kancelarije za saradnju smedijima.

Ona je naglasila da je saradnja Zapadnog Balkana izuzetno važna, dok je inicijativa ''mini šengena'', koju je pokrenuo predsednik Republike Aleksandar Vučić, najvažnija inicijativa u poslednjih nekoliko decenija.

Ono što se stvara kao veće, slobodnije tržište između Srbije, Severne Makedonije i Albanije, a čemu će se, verovatno, pridružiti i ostale zemlje u regionu, pravi je signal kakav treba da se šalje na sličnim konferencijama, pred investitorima i političarima, navela je premijerka.

Prema njenim rečima, svi treba da budu svesni da ćemo dugo nakon što postanemo predvidljivi i potpuno stabilan region za poslovanje, imati problem percepcije, odnosno to kako drugi vide naš region.

Što pre adresiramo taj problem i pokažemo na ovakvim konferencijama šta radimo za bolji, stabilniji region, imaćemo bolje rezultate, u smislu promene percepcije i dolaska sve više investitora, objasnila je ona.

Predsednica Vlade je izrazila zadovoljstvo što je dobila poziv "Zidojče Cajtunga" drugu godinu za redom da učestvuje na Forumu, jer je to veliko priznanje za reforme u Srbiji.

Ove godine je veće interesovanje za to kako napreduje digitalna transformacija i kakvi su rezultati, uz velike pohvale za ono što radimo, posebno u reformi sistema obrazovanja, kao i za to što se otvaraju istraživački centri u Srbiji, prenela je Brnabić.

Srbija je, kako je podvukla, prepoznata u Evropi po IT uslugama, znanju, mladim talentovanim ljudima, kao konkurentna destinacija za ulaganje u napredne tehnologije, izrazivši nadu da će rezultati doći u narednim godinama.

Premijerka je napomenula da se spremaju posebne poreske olakšice za one koji se vraćaju iz dijaspore, koje podrazumevaju da će kompanije koje zapošljavaju ljude iz dijaspore u narednih pet godina biti oslobođene 70 odsto poreza na zarade.

U Skupštinu je upućen predlog zakona koji se odnosi na posebne poreske olakšice, a ukoliko ga parlament prihvati od sledeće godine ćemo ih imati, najavila je ona.

Brnabić je podsetila na to da je Nemačka jedan od najvažnijih ekonomskih partnera Srbije, čije kompanije zapošljavaju u našoj zemlji više 60.000 ljudi, pri čemu većina njih planira i širenje na našem tržištu i nova zapošljavanja.

Nemačke kompanije sve više otvaraju istraživačke i razvojne centre, za koje se nadamo da će u budućnosti kreirati intelektualnu svojinu u Srbiji i plasirati je iz naše zemlje, istakla je premijerka.

Prema njenim rečima, to će dati potpuno drugačiji imidž našoj zemlji kao investicionoj destinaciji i generalno će uticati na rast plata, penzija i životnog standarda.

Ostali naslovi

Godfri: Saradnja američkih i srpskih kompanija stvara nova radna mesta i donosi prosperitet
Srpska ekonomija
„Mislim da političari mogu mnogo da nauče od poslovne zajednice, naročito kada čuju ove inspirativne priče o saradnji između američkih i srpskih kompanija koja stvara nova radna mesta i donosi prosperitet“, izjavio je američki ambsador Entoni Godfri nakon susreta sa kompanijama članicama Američke privredne komore (AmCham)
Nastavak saradnje sa kompanijom Šandong na velikim projektima
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović razgovarala je danas sa zamenikom predsednika UO korporacije "Šandong hajspid" Meng Jenom o nastavku uspešne saradnje na novim projektima
Mihajlovićeva: Izgrađeno 320 km autoputeva od 2014. godine
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je da je od 2014. godine izgrađeno oko 320 kilometara auto-puteva i da je time Srbija uspela da vrati tranzitni saobraćaj koji je godinama zaobilazio zbog nezavršenih auto-puteva
 Kuga usporila izvoz mesa
Srpska ekonomija
Rezultati prehrambene industrije postaju jedan od hroničnih problema srpske privrede
Vrednost izvoza nameštaja 365 miliona dolara
Srpska ekonomija
Drvoprerađivačka industrija u našoj zemlji poslednjih godina beleži trend rasta, a takva je situacija i u ovoj godini
Neizvesnost oko pregovora SAD i Kine oborila indekse
Srpska ekonomija
Na Volstritu su akcije u padu, jer investitori razmatraju mešovite signale o statusu američko-kineskih trgovinskih pregovora
Dinar miruje, kurs danas 117,4680
Srpska ekonomija
Dinar vredi danas prema evru gotovo isto kao u petak i zvanični srednji kurs iznosi 117,4680 dinara za evro, objavila je Narodna banka Srbije
RGZ nastavio obilazak lokalnih samouprava
Srpska ekonomija
Predstavnici Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) nastavili su, prema planu, obilazak lokalnih samouprava koje su uključene u projekat “Unapređenje poslovne klime u Srbiji”, a stručnjaci Jedinice za implementaciju projekta posetili su Bor i Zrenjanin
Istraživanje: Građani Srbije očekuju platu od 600 evra
Srpska ekonomija
Građani Srbije očekuju platu od 600 evra, a Hrvatske 1.300 evra, pokazalo je istraživanje sajta Poslovi.infostud
Uskoro prvi Centar za autizam u Beču
Srpska ekonomija
Poslednjih godina u glavnom gradu Austrije sve je više potražnje za dijagnostikom i terapijama poremećaja autističnog spektra i poremećaja u komunikaciji. Na proleće 2020. godine u Beču se u blizini glavne železničke stanice otvara prvi Centar za terapiju autizma