Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić poručila je da vlada nizom mera radi na zaustavljanju odlaska mladih kadrova iz zemlje, ističući da ovaj demografski fenomen nije problem samo Srbije, već i država u regionu i šire.
Brnabić je sinoć, gostujući na RTS, podsetila na to da je prošle godine u decembru održala prvu konferenciju sa mladima iz dijaspore.
Tom prilikom je, kako je navela, sa mladima koji studiraju na 50 najbolje rangiranih univerziteta u svetu i onima koji imaju svoje kompanije u inostranstvu razgovarano o tome šta bi država mogla da uradi da se oni vrate u zemlju.
Prema njenim rečima, pojedini učesnici konferencije su napomenuli da je jedan od problema u tome što u slučaju da odluče da se vrate u Srbiju mogu da unesu imovinu do 5.000 evra, a na sve ostalo moraju da plate carinu.
Međutim, to se promenilo i sada ukoliko je neko bio u inostranstvu 10 godina u zemlju može da unese 20.000 evra, precizirala je premijerka i dodala da su mladi izneli predlog o osnivanju agencije koja će im pružati informacije o tome gde mogu da uzmu ličnu kartu, kakvo je zdravstveno osiguranje i kako da nostrifikuju diplome.
Brnabić je najavila da će u petak održati sledeću godišnju konferenciju, kojoj će prisustvovati 400 mladih ljudi, a na kojoj će biti predstavljen program ''Tačka povratka''.
Ona je napomenula da je vlada usvojila i predlog zakona kojim se ubrzava nostrifikacija diploma, kako bi se taj proces skratio sa 90 na 60 dana.
Prema njenim rečima, za prvih 500 najbolje rangiranih fakulteta na svetu biće uvedeno automatsko priznavanje diploma za osam dana, pri čemu ćemo od 1. januara uvesti eNostrifikaciju, koja će omogućiti elektronsku prijavu, praćenje statusa i kontrolu da li Agencija za akreditaciju daje nostrifikaciju na vreme.
Takođe, od 1. januara, kompanija koja zaposli našeg građanina koji se vratio iz inostranstva i obezbedi mu primanja u visini tri prosečne plate, u prvih pet godina je oslobođena plaćanja 70 odsto poreza na zarade i doprinosa za PIO, objasnila je Brnabić.
Na ovaj način, kako je podvukla, šaljemo jasnu poruku i dajemo motivaciju kompanijama da traže naše ljude u dijaspori i da ih vraćaju u Srbiju.
Istovremeno, ona je ocenila da su plate u Srbiji mnogo bolje u poređenju sa ranijim godinama, navodeći da je, na primer, zarada doktora specijaliste 2012. godine iznosila 67.540 dinara, a danas je 96.270 dinara, što je uvećanje od 42,5 odsto.
Brnabić je podsetila na to da su 2012. godine medicinske sestre i tehničari imali platu od 32.454 dinara, a danas 49.242 dinara, što je povećanje od 51,7 odsto.
Prema njenim rečima, plate će kontinuirano rasti u 2020. i 2021. godini jer imamo realan rast na zdravim osnovama.
Ona se osvrnula i na minimalnu cenu rada, ističući da je ona kontinuirano rasla od 2016. godine i danas iznosi više od 30.000 dinara.
Takođe, kako je podsetila, minimalna plata 2008. godine je bila 159 evra, 2013. godine 177 evra, između 2008. i 2013. godine se povećala 11 odsto, dok je od 2013. do sada povećana 44 odsto.