Pomoćnik ministra rudarstva i energetike u Vladi Srbije Miloš Banjac ukazao je danas na to da se potrošači u Srbiji sve češće opredeljuju za proizvode koji štede energiju i istovremeno čuvaju životnu sredinu od zagađenja, saopštila je Vlada Srbije.
Banjac je u debati, povodom početka kampanje o potrebi energetskog označavanja proizvoda, objasnio da Evropska unija sa približno 1,5 miliona evra finansira projekat čiji je cilj da pomogne da se označe energetski efikasni i ekološki prihvatljivi proizvodi.
On je dodao da EU kroz projekat "Uspostavljanje i jačanje kapaciteta tela za ocenu usaglašenosti proizvoda sa direktivom o energetskom označavanju i eko-dizajn direktivom" pruža pomoć Ministarstvu rudarstva i energetike Srbije da unapredi sprovođenje tehničkih propisa koji se odnose na proizvode koji troše energiju.
Prema njegovim rečima, to se odnosi na jačanje inspekcija, unapređenje ocenjivanja usaglašenosti i podizanje svesti o prednostima energetski efikasnih proizvoda.
Pomoćnik ministra je podsetio na to da Srbija od 2005. godine, kada je pristupila Energetskoj zajednici, pokušava da sledi energetske tekovine EU vezano za efikasnu potrošnju energije.
Srbija je 2013. godine usvojila Zakon o efikasnom korišćenju energije, a od septembra prošle godine uvedena je obaveza stavljanja oznaka na proizvode koji su energetski efikasni, istakao je on, napomenuvši da je formirano i telo za verifikaciju efikasnosti proizvoda.
To će, kako je naglasio, pomoći da se sa tržišta povuku energetski neefikasni proizvodi kao što su kvarcne peći, sijalice sa užarenim vlaknom i drugi proizvodi, što će doprineti smanjenju zagađenja životne sredine.
Banjac je naveo da se, prema procenama EU, kupovinom energetski efikasnih proizvoda može ostvariti ušteda energije od približno pet odsto, istakavši da je njihovo označavanje u Srbiji imalo i psihološki efekat jer građani sve više kupuju te proizvode.
Predstavnik Delegacije EU u Srbiji Boris Ilijevski objasnio je da projekat treba da doprinese da potrošači budu ekološki svesniji, da kupuju energetski efikasnije proizvode i smanjuju potrošnju struje i emisiju ugljen-dioksida, a time i zagađenje okoline.
Ilijevski je ukazao na to da se u Razvojnoj strategiji Evropske komisije predviđa da se do 2030. godine smanji emisija ugljen-dioksida za 50 odsto, a da se do 2050. godine svede na nulu.
On je naglasio da će EU na tom putu odrediti značajna sredstva za Zapadni Balkan, pri čemu je naveo podatak da sektor energetike emituje 75 odsto gasova sa efektom staklene bašte.
Prema rečima Ilijevskog, u Srbiji se sada sprovode projekti koji se odnose na energetsku efikasnost i smanjenje zagađenja u vrednosti 13 miliona evra, koje finansira EU.