Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Novi ruski premijer odredio kurs za digitalnu ekonomiju

Rusija
Srpska ekonomija

Premijer Ruske Federacije, Mihail Mišustin, smatra da razvoj digitalne ekonomije treba da bude glavni prioritet zemlje.

Kako je domaći list RIA Novosti objavio, Mihail Mišustin, imenovan na položaju premijera, naveo je neke ključne prioritete svog rada i istakao potrebu institucionalnih reformi u Rusiji, preneo je Bankar.rs.

Mišustin je rekao da bi zemlja trebalo da primenjuje savremene informacione tehnologije, uključujući razvoj nacionalnog programa za digitalnu ekonomiju, dodajući:

“Država bi trebalo da postane digitalna platforma po meri čoveka.”

Vodeće ruske kompanije, uključujući neke u kojima država ima značajan udeo, počinju da testiraju i primenjuju blokčein tehnologiju u raznim aspektima svog poslovanja.

Prošlog decembra, ruski nacionalni operater energetskih mreža Rosetti počeo je testirati blokčein rešenje za plaćanja u maloprodajnom sektoru električne energije kako bi se automatizovale i učinile transakcije transparentnijima između proizvođača energije, dobavljača i potrošača.

U novembru prošle godine najveća ruska banka, Sberbank u većinskom državnom vlasništvu, pokrenula je blokčein rešenje za sporazume o otkupu. Banci je dodeljen patent za rešenje, koji koristi tehnologiju pametnih ugovora za automatizaciju repo transakcija između strana.

Vodeći igrači u kripto i blokčein prostoru takođe su pohvalili ulogu Rusije u razvoju ove industrije. Prošle godine, direktor kompanije za razmenu kriptovaluta Binance, Čangpeng Žao, pohvalio je talenat ruskih programera i Putina je nazvao najuticajnijom osobom u blokčein industriji.

U međuvremenu, digitalne valute i dalje nemaju čvrstu pravnu osnovu u Rusiji. Proteklih godina bilo je brojnih pokušaja da se kriptovalute zakonski definišu. U različitim vremenima, bilo je apela ruskim zakonodavcima da uvedu regulatorni okvir: od strane predsednika Putina (dva puta), lokalnog Vrhovnog arbitražnog suda i Radne grupe za finansijske mere.

U maju 2018. ruski parlament je usvojio kripto-zakon pod nazivom „O digitalnim finansijskim sredstvima“, ali je ubrzo vraćen na prvo čitanje zbog nedostatka definicija za ključne pojmove, kao što su kripto rudarenje, kriptovalute i tokeni.

Štaviše, u novembru 2019. godine pojavila se vest da Rusija navodno priprema zabranu upotrebe kriptovaluta za plaćanje roba i usluga. Odeljenje za štampu ruske centralne banke prokomentarisalo je to pitanje:„Ako se donese odluka o zabrani kriptovaluta kao sredstava plaćanja na nivou zakonodavstva, smatramo da je primereno da podržimo tu poziciju.“

Istog meseca Cointelegraph je izvestio da Rusija navodno planira da stvori zakonske statute koji će omogućiti policiji da postigne nemoguće: konfiskaciju bitkoina (BTC).

Ostali naslovi

Skoro 80 odsto firmi daje službene telefone zaposlenima
Srpska ekonomija
Srbija se po broju preduzeća koja svojim zaposlenima obezbeđuju mobilne uređaje - telefone, tablete i laptopove, za rad van kancelarije, nalazi na visokom 11. mestu liste Evrostata
Banke u evrozoni povećale prihode od kamata
Srpska ekonomija
Banke u evrozoni ostvarile su veće neto kamatne prihode u trećem kvartalu 2019. godine u odnosu na isto razdoblje godine ranije uprkos ponavljanim prigovorima da im negativne kamatne stope u centralnoj banci nagrizaju glavni izvor prihoda, pokazuju podaci Evropske centralne banke (ECB)
Beč: 93 hiljade švercera u 2019. godini
Srpska ekonomija
U protekloj godini je bečko saobraćajno preduzeće „Wiener Linien“ zabeležilo 93 hiljade putnika koji se voze bez vozne karte od ukupno 4,9 miliona kontrolisanih putnika
Minimalna plata u Luksemburgu povećana na 2.140 evra
Srpska ekonomija
Zakonska minimalna plata u Luksemburgu povećana je 1. januara i sada prelazi 2.100 evra mesečno
Pauer Čajna zainteresovana za gradnju koridora Vožd Karađorđe
Srpska ekonomija
Predstavnici Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Vlade Srbije razgovarali su danas sa delegacijom kineske kompanije „Pauer Čajna” o saradnji na infrastrukturnim projektima u Republici Srbiji.
Učiniti sve da Srbija bude lider i u preduzetništvu
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić ocenila je danas da je država učinila mnogo na ohrabrivanju ljudi da započnu sopstveni biznis, poručivši da je Vlada Srbije spremna da u svakom trenutku pruži podršku i pomoć preduzetnicima
NEPI kupio beogradski i podgorički šoping mol Delta siti
Srpska ekonomija
Južnoafrički investicioni fond New Europe Property Investments (NEPI) kupio je podgorički i beogradski šoping mol Delta siti
Bivši farmaceutski gigant traži kupca 10. put
Srpska ekonomija
Stečajni upravnik Jugoremedije oglasio je za danas, 17. januara, prodaju te zrenjaninske fabrike lekova kao pravnog lica metodom neposredne pogodbe
Kurs dinara danas 117,5574
Srpska ekonomija
Dinar je zadržao prema evru približno istu vrednost i zvanični srednji kurs iznosi 117,5574 dinara za evro, objavila je Narodna banka Srbije
Energetske kompanije u Srbiji poštuju mere za smanjenje štetnih gasova
Srpska ekonomija
Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije saopštilo je da EPS i ostale energetske kompanije apsolutno postupaju u skladu sa merama predviđenim Nacionalnim planom za smanjenje emisije štetnih gasova (NERP) i da sprovode projekte koji se odnose na domen iz tog plana