Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Jorgovanka Tabaković najbolji svetski i evropski guverner po izboru magazina The Banker

Beograd
Foto: NBS
Srpska ekonomija

Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković dobitnik je godišnjih priznanja za najboljeg guvernera na globalnom nivou i za najboljeg evropskog guvernera, koja dodeljuje mesečnik „The Banker“.

Magazin „The Banker“, koji je deo „Financial Times“ grupe, svake godine u januaru dodelom nagrade „Central Banker of the Year“ odaje priznanje čelnicima centralnih banaka koji su sa najvećim uspehom doprineli podsticanju rasta i stabilizaciji ekonomija svojih zemalja.

Priznanje se dodeljuje na osnovu odluke redakcije tog magazina i ankete sprovedene među bankarima i ekonomistima, i dodeljuje je se na globalnom nivou, kao i za Evropu, Severnu i Južnu Ameriku, Aziju-Pacifik, Bliski Istok i Afriku.

Magazin „The Banker“ od 1926. godine piše o dešavanjima u svetu finansija i bankarstva.

U obrazloženju ovog časopisa za dodelu priznanja guverneru Jorgovanki Tabaković navedeno je da se nalazi na čelu Narodne banke Srbije od 2012. godine, i tokom tog perioda radila je na jačanju bankarskog sistema zemlje i sprovodila monetarnu politiku kojom je ublažena inflacija i podržana kako domaća tražnja, tako i rast bankarskih kredita.

„Danas je bankarski sistem Srbije visoko likvidan, profitabilan i dobro kapitalizovan, u velikoj meri zahvaljujući politikama i nadzoru NBS. Prema podacima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), u prvoj polovini 2019. godine, pokazatelj adekvatnosti kapitala ovog sektora bio je iznad 22%, dok su krediti privredi rasli po stopi od 10% godišnje.

Ekspanzivna monetarna politika je u tom pogledu bila od pomoći, kao i sve veće poverenje u srpsku privredu, kao rezultat dobrog upravljanja od strane NBS i Vladinih institucija. Međutim, može se argumentovano tvrditi da je unapređeni kvalitet aktive bankarskog sektora Srbije odigrao važniju ulogu u dostizanju ovog rezultata. U toj oblasti, NBS je, pod vođstvom gospođe Tabaković, ostvarila jedno od svojih najzapaženijih postignuća. Tokom 2019. godine učešće problematičnih kredita se kretalo na nivou od oko 5%, u odnosu na 22% iz 2015. Ovaj nagli preokret u velikoj meri je zasluga rada NBS, koja je, u okviru šire Strategije za rešavanje problematičnih kredita, između ostalih mera, u bankarski sistem uvela unapređenje računovodstvenih standarda i procene kolaterala, sa velikim uspehom.

Uprkos ovom uspehu, NBS je nastavila da unapređuje regulativu i nadzor da bi ojačala prudencijalni okvir u Srbiji. Tu spadaju regulatorne inicijative usvojene u decembru 2018. kojima se ograničava bankarski portfolio dugoročnih gotovinskih i potrošačkih kredita. Usvojena su takođe i ograničenja stepena kreditne zaduženosti fizičkih lica. Pored toga, NBS je pokrenula i anketu o izloženosti srpskih kreditora zajmoprimcima na tržištu koji se ne štite od deviznog rizika. Na taj način, NBS će imati bolji uvid u to kako banke procenjuju zaštitu od deviznog rizika svojih klijenata i kako onda finansijske institucije upravljaju tim zajmovima.

U oktobru 2018, NBS je pokrenula sistem za instant plaćanja koji obuhvata transakcije u vrednosti do 300.000 dinara (2,849 dolara). Prema uslovima koje je NBS uvela u aprilu 2019, kreditori u Srbiji su u obavezi da obezbede instant plaćanja putem svih raspoloživih kanala plaćanja, uključujući, između ostalog, mobilno i internet bankarstvo, transakcije na šalterima, plaćanja računa i transakcije na prodajnim mestima. Pokretanje ove inicijative za instant plaćanja doprinosi još jednom cilju NBS: dinarizaciji.     

Nastojeći da podstakne korišćenje domaće valute i smanji upotrebu evra u privredi, NBS je pokrenula niz inicijativa, uključujući veću obaveznu rezervu za devizne depozite. Instant plaćanja bi takođe trebalo da doprinesu tome kroz veću upotrebu dinarskih plaćanja preko mobilnih telefona. Na osnovu podataka MMF-a, dinarizacija ukupnih depozita bankarskog sektora iznosila je 32% u aprilu 2019, dok je stepen dinarizacije ukupnih kredita privredi i stanovništvu bio 33%. Uz to, udeo državnog duga u dinarima bio je oko 25%. Iako je to skroman rast nakon usvajanja prve državne strategije dinarizacije u 2012, tempo reformi mogao bi da se ubrza nakon revidiranja strategije u 2018.

U međuvremenu, u junu 2019. Srbija je uklonjena sa sive liste FATF-a, što znači da više nije pod monitoringom ove organizacije u sklopu kontinuiranog usklađivanja sa standardima u oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma. Pod rukovodstvom gospođe Tabaković, NBS je odigrala ključnu ulogu u postizanju ovog cilja, kroz svoja osnovna regulatorna i nadzorna ovlašćenja.

Zahvaljujući ovim i drugim merama, gospođi Tabaković dodeljena je globalna nagrada za najboljeg guvernera centralne banke za 2020. godinu. Stabilnost finansijskog sektora Srbije, kao i širi uspeh srpske ekonomije u proteklim godinama, umnogome su rezultat njenog rada. I pored toga, gospođa Tabaković se ne odmara na lovorikama. U toku su aktivnosti na unapređenju nadzora NBS nad bankarskim sektorom i unapređenju kanala komunikacije sa drugim državnim telima. Iz ovih i drugih razloga, Srbiju očekuje svetlija ekonomska budućnost“, navedeno je u obrazloženju za dodelu nagrade.

Povodom dodele priznanja guverner Jorgovanka Tabaković izjavila je da joj, iako mnoga priznanja koja smo kao država dobili za ekonomske uspehe podrazumevaju priznanja rezultata NBS i priznanja njoj lično, ovo prvo personalizovano priznanje mnogo znači.

„Veliko je zadovoljstvo primiti vest o ovakvoj nagradi od tako uglednog i uticajnog časopisa. Ali zadovoljna sam, pre svega, jer zahvaljujući rezultatima našeg rada građani Srbije bolje žive, lakše mogu da planiraju svoj život i poslove, a privrednici imaju predvidive i podsticajne uslove za poslovanje.“

„I bez priznanja i pohvala ja mogu jedino ovako kako sam radila i do sada – u najboljem interesu svih, jer je NBS institucija koja mora da u mozaik složi sve pojedinačne interese. I ubuduće će svi naši napori biti usmereni ka očuvanju postignute stabilnosti, stabilnoj i zdravoj ekonomiji i finansijskom sektoru, i iznad svega daljem unapređenju životnog standarda naših građana“, izjavila je guverner Jorgovanka Tabaković, saopšteno je iz Kabineta guvernera.

Ostali naslovi

Ruski bogataši uvećali imovinu za 53 milijarde dolara
Srpska ekonomija
Ruski bogataši u grupi 500 najbogatijih ljudi na svetu povećali su svoje bogatstvo za ukupno 52,9 milijardi dolara u poslednje četiri godine
Galenika nosilac dozvola za svoje proizvode na teritoriji EU
Srpska ekonomija
Srpska farmaceutska kompanija Galenika A.D. Beograd će od 2020. godine po prvi put biti nosilac dozvola za svoje proizvode na teritoriji Evropske unije, saopšteno je u toj kompaniji
Ogromna tuna prodata za 1,6 miliona evra
Srpska ekonomija
Ogroman primerak tune prodat je danas za preko 1,6 miliona evra na prvoj godišnjoj aukciji ribe u Tokiju
Suficit u budžetu četvrtu godinu zaredom
Srpska ekonomija
Ministar finansija u Vladi Srbije Siniša Mali izjavio je da je budžet u suficitu četvrtu godinu zaredom i ocenio da je 2019. godina bila najuspešnija, od kada se gledaju ekonomski parametri
Britanija pravi novu kovanicu povodom Bregzita
Srpska ekonomija
Britanska vlada naložila je izradu nove kovanice od 50 penija (oko 0,58 evra) povodom istupanja zemlje iz članstva u EU koje je predvidjeno 31. januara
Fondacija: Usmereno 2,1 miliona dolara za opšte dobro
Srpska ekonomija
Fondacija Ana i Vlade Divac je u 2019. godini, uz pomoć partnera, donatora i građana usmerila 2,1 miliona dolara za pomoć građanima
Huavei: U 2020. godini prioritet će nam biti preživljavanje
Srpska ekonomija
Kineski telekomunikacioni gigant Huavei saopštio je da će u 2020. godini rad kompanije biti težak nakon što je Trampova administracija zabranila ovoj kompaniji da posluje u Sjedinjenim Američkim Državama
Konzervatorsko restauratorski radovi na Beogradskoj tvrđavi
Srpska ekonomija
Javno preduzeće "Beogradska tvrđava" nastaviće obimne konverzatorsko restauratorske radove na prostoru Beogradske tvrđave, sa ciljem očuvanja kulturnog dobra i bezbednosti posetilaca
Najbolji biznismen na svetu - Džef Bezos
Srpska ekonomija
Osnivač Amazona, Džef Bezos, verovatno je najbolji biznismen na svetu u protekloj deceniji, pokazala je anketa šefova nadzornih odbora najjačih kompanija
TOS-u priznanje za promociju srpske kreativnosti u inostranstvu
Srpska ekonomija
Predstavnici Udruženja za tržišne komunikacije Srbije (UEPS) dodelili su TOS-u priznanje za digitalnu kampanju #seeserbia #vidisrbiju, u kategoriji- Promocija srpske kreativnosti u inostranstvu