Državna sekretarka Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić poručila je da je Vlada Srbije istrajna u sprovođenju aktivnosti u prioritetnim oblastima digitalizacije, sa akcentom na reformi državne uprave, obrazovanja i nastavka uspešnih ekonomskih reformi u skladu sa evropskim demokratskim načelima, saopštila je Vlada Srbije.
Matić je na drugom Solunskom regionalnom forumu, koji je održan od 7. do 9. februara, govoreći na otvaranju sesije na temu „Balkan 4.0: zajednički digitalni razvoj“, istakla da Srbija posvećuje posebnu pažnju balkanskom umrežavanju kao prirodnom i efikasnom putu ka postizanju zajedničkog ekonomskog prosperiteta u regionu i povezivanju sa jedinstvenim tržištem Evropske unije.
Ona je navela da našu zajedničku budućnost – budućnost regije Zapadnog Balkana i Republike Grčke vidimo u digitalnoj umreženosti – jedinstvenom digitalnom tržištu Balkana.
U okviru Digitalne agende za Zapadni Balkan, procesa pridruživanja Evropskoj uniji, kao i u okviru saradnje sa Grčkom, smatramo da upravo tehnologija može da bude sredstvo bržeg rasta na operativnom planu, bez obzira na otvorena politička pitanja, istakla je državna sekretarka.
Matić je ukazala na značajne rezultate koji su postignuti u okviru Digitalne agende za Zapadni Balkan, između ostalog i na potpisivanje sporazuma o sniženju cena rominga na drugom Digitalnom samitu u Beogradu prošle godine, i izrazila optimistička očekivanja od narednog Digitalnog samita Zapadnog Balkana, koji će biti održan u aprilu u Tirani.
Ekonomija ne treba da čeka politička rešenja, i, baš naprotiv, upravo ekonomska saradnja može doprineti bržem rešavanju drugih pitanja. U tom smislu, digitalizacija je za nas sredstvo i umrežavanja i privrednog boljitka, ali i održanja mira i stabilnosti na Balkanu, zaključila je državna sekretarka.
Na sesiji su o podsticanju digitalne povezanosti i jačanja digitalne ekonomije, digitalizacije javnih servisa i industrije i novima modelima „digitalne diplomatije“, govorili i generalni sekretar Ministarstva za digitalnu upravu Republike Grčke Leonidas Hristopulos, zamenica ministra infrastrukture i digitalizacije Albanije Dorina Ćinari, američki generalni konzul u Solinu Gregori Flegerr i šef evropskog odeljenja „Deutsche Welle“ Adelhajd Filke.
Solunski regionalni forum predstavlja regionalnu geopolitičku inicijativu koja podstiče ideje, regionalne strategije i politike koje će značajno doprineti promociji mira i sigurnosti, stabilnosti i održivog razvoja, demokratije i vladavine zakona na Balkanu, navodi se u saopštenju.