Evropska unija je, kao najveći donator finansijske pomoći, obezbedila Srbiji od 2007. godine do sada 2,8 milijarde evra bespovratno.
Unija je ujedno i najveći zajmodavac i trgovinski partner Srbije. U Evropskoj komisiji su rekli i da kroz novi EU buyet za period od 2021. do 2027. godine Zapadni Balkan vide kao prioritet.
“Kada je u pitanju Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA), EU je od 2007. godine do danas za Srbiju izdvojila 2,79 milijarde evra”, rekla je portparolka Komisije Ana Pisonero za Tanjug, preneo je Bankar.rs.
Istovremeno, Evropska investiciona banka je od 1999. godine bezbedila 5,5 milijardi evra povoljnih kredita.
Osim bespovratnih sredstava i povoljnih zajmova namenjenih transformaciji i ispunjavanju uslova neophodnih za buduće članstvo u EU, Srbija je od 2009. godine kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan kao zajednički instrument Evropske komisije, finansijskih institucija i bilateralnih donatora dobila 210,2 miliona evra grantova.
„Najviše EU novca u Srbiji odlazi na podršku reformama u sektorima koji se bave demokratijom i upravljanjem, zaštitom životne sredine i energetikom, na poljoporivredni i ruralni razvoj zemlje, kao i na oblast vladavine prava, obrazovanje i transport”, navode u Evropskoj komisiji. Kao neke od značajnijih EU investicija u transportnu infrastrukturu u Srbiji navode se mostovi, kao što su Most slobode, „Gazela” i „Žeželjev” most, potom putevi i granični prelazi.
EU investicije se mogu naći u oblasti prečišćavnja vazduha i voda u Srbiji, odlaganja čvrstog otpada (Subotica, Sremska Mitrovica, Užice), medicinskoj opremi, kao i finasiranju programa za studente Erazmus i reformi javne administracije.
U Briselu navode da je samo u 2018. godini trgovinska razmena EU i Srbije iznosila 24 milijarde evra, a da je u istom periodu u Srbiju iz EU stiglo više od dve milijarde direktnih investicija.