Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Nova Strategija za sprečavanje pranja novca podstrek za ekonomiju

Srbija
Sajt Vlade Srbije
Srpska ekonomija

Ministar finansija Srbije Siniša Mali izjavio je danas da je Vlada Srbije usvojila Stragegiju za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma za period 2020-2024., ocenivši da je to još jedan važan korak u borbi za osnaživanje ekonomskog sistema Srbije, saopštila je Vlada Srbije.

Mali je istakao da je to važna stanica na našem putu ka zdravoj i očuvanoj ekonomiji, pravno-regulativnoj bazi koja čuva privredu od nelegalnih tokova novca.

Neregulisani tokovi novca svaki finansijski sistem i privredu čine ranjivim i otežavaju da se lakše nađe odgovor na ekonomske izazove kojih je sve više u eri globalizacije i digitalizacije, ocenio je Mali.

Prema njegovim rečima pranje novca izaziva niz negativnih posledica po društvo, koje se ogledaju u smanjenju legalnog privrednog sektora, uticaju na novčanu masu i devizni kurs, kao i na poreski sistem.

Strategija predstavlja izraz koordinisanog pristupa problemima pranja novca i finansiranja terorizma u državi. Ona je i dokaz postojanja značajnog opredeljenja na visokom političkom nivou za njihovo rešavanje, što se i u međunarodnom kontekstu očekuje od država posvećenih globalnoj borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma, naglasio je ministar.

On je dodao da je izazova mnogo,  počev od toga da je sve više u upotrebi elektronski novac koji je još teže pratiti, nego stvarnu gotovinu.

Novac postaje, kako je ukazao, virtuelno sredstvo, broj na ekranu računara ili telefona, zbog čega su važne procedure i regulativa, hvatanje u korak sa razvijenim svetom.

Prema njegovim rečima, Strategija za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma deo je jedne opšte platforme propisa koju Vlada priprema.

Nema te finansijske institucije ali i regulatora u svetskim okvirima koja nam neće meriti korake u tom sprintu koji smo sebi zacrtali da istrčimo. Na nama je da sebi merimo prolazno vreme i vidimo da li ćemo sustići druge. Za taj sprint jedan od važnih aktera je svakako i naš bankarski sistem, koji je stabilan i siguran, ali će ovo što sada radimo da obezbedi dodatnu sigurnost ulaganja i transakcija preko banaka, poručio je Mali.

Ministar je podsetio na to da već sada priznanja stižu iz sveta ali i od domaće stručne i ekonomske javnosti.

Nedavna ocena MANIVALA da se Srbija našla u grupi zemalja koje su u najvećoj meri usklađene sa preporukama FATF, dodatno nam je dala vetar u leđa i pokazala da je intenzivna zakonodavna aktivnost daje rezultate. Sada ostaje da to sve primenimo u praksi i merimo efektivnost, što će i biti deo daljeg ocenjivanja MANIVALA, za dve godine, naglasio je Mali.

Vlada Republike Srbije je 13. februara 2020. godine usvojila Strategiju za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma za period 2020-2024 i prateći Akcioni plan za period 2020-2022.

Strategiju je izradio Stručni tim Koordinacionog tela za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma koji su činila 42 člana koji su predstavljali 23 institucije.

U izradu Strategije bili su uključeni i predstavnici nevladinog sektora, a podršku izradi Strategije pružio je Projekat podrške EU sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma u Srbiji.

Opšti cilj Strategije  je i aktivna saradnja javnog i privatnog sektora i pristup zasnovan na analizi i proceni rizika.

Strategija ima četiri posebna cilja: smanjivati rizike od pranja novca, finansiranja terorizma i širenja oružja za masovno uništenje kroz kontinuirano unapređenje strateškog, zakonodavnog i institucionalnog okvira, sprečiti unošenje u finansijski i nefinansijski sistem imovine za koju se sumnja da je stečena krivičnim delom, zatim efikasno i delotvorno kažnjavati izvršioce krivičnog dela pranje novca i oduzimati nezakonito stečenu imovinu i na kraju uočavati i otklanjati pretnje od finansiranja terorizma i kažnjavati izvršioce krivičnog dela finansiranja terorizma, navodi se u saopštenju.

Ostali naslovi

I Nemci proteruju električne trotinete 
Srpska ekonomija
Posle Pariza, Brisela i Milana, i Nemačka ograničava upotrebu električnih trotineta
Vol Strit se okreće robotskim analitičarima
Srpska ekonomija
Vol Strit (Wall Street) se sve više okreće robotskim analitičarima, računarskim programima potpomognutim ljudskim analitičarima koji rade isto kao i ljudi u skupim odelima koji rade na analizi kapitalnih ulaganja
Dest razloga zašto se u Beču najbolje živi
Srpska ekonomija
Beč je izabran za najbolji grad za život listi britanskog časopisa „The Economist“. Postoji najmanje 10 razloga zašto se u austrijskoj prestonici kvalitetno živi
Izvozimo najbolje voće i povrće
Srpska ekonomija
Kestenje iz Kine, urme i grožđe iz Irana, pomorandže iz Grčke, paradajz iz Albanije i Turske, paprike veće od šake...Sve to nalazi se na pijačnim tezgama i rafovima velikih marketa
Broj korisnika Vocapa prešao dve milijarde
Srpska ekonomija
Vocap, mobilna aplikacija za dopisivanje, objavio je da ima više od dve milijarde korisnika širom sveta i da odlučno štiti njihovu privatnu komunikaciju
Croatia Airlines uvodi liniju Zagreb – Podgorica
Srpska ekonomija
Croatia Airlines (CA) u ovogodišnjem letnjem redu letenja uvodi nove međunarodne linije iz Zagreba za Sofiju i Podgoricu, potvrdili su iz hrvatskog nacionalnog avioprevoznika
Startap susreti u Beču – ViennaUP‘20
Srpska ekonomija
Jedna od najraznovrsnijih i najbrže rastućih startap zajednica u centralnoj Evropi predstaviće se u maju ove godine u glavnom gradu Austrije na manifestaciji „ViennaUP´20“. Od 11. do 17. maja posetioce očekuje više od 80 zanimljivih predavanja, radionica, konferencija, sajmova i susreta
Neophodna reforma Javnog preduzeća Putevi Srbije
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović predsedavala je danas sastanku Radne grupe za praćenje reforme putnog sektora u Srbiji, na kojem je bilo reči o dosadašnjim rezultatima i aktivnostima koje predstoje
Građani SAD danas će potrošiti 27 milijardi dolara
Srpska ekonomija
Analitičari prognoziraju da će građani SAD danas, na Dan zaljubljenih, potrošiti oko 27,4 milijarde dolara. To je veliki skok od prošle godine, kada je potrošeno više od 20,7 milijardi dolara
Suficit evrozone u robnoj razmeni sa svetom 226 milijardi evra
Srpska ekonomija
Evrozona je ostvarila suficit od 225,7 milijardi evra u robnoj razmeni sa ostatkom sveta 2019. godine, prema preliminarnim podacima objavljenim na veb sajtu evropske statističke službe, Evrostat