Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Počeli zvanični razgovori delegacija Međunarodnog monetarnog fonda

Beograd
Srpska ekonomija

Plenarnim sastankom, koji je održan danas u Narodnoj banci Srbije, započeli su zvanični razgovori s misijom Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), saopštila je NBS.

Razgovore je predvodila Jorgovanka Tabaković, guverner Narodne banke Srbije i guverner Srbije u Međunarodnom monetarnom fondu dok je misiju MMF predvodio Jan Kejs Martejn.

Tokom posete misije Međunarodnog monetarnog fonda, koja će boraviti u Beogradu od 24. do 28. februara, biće razmatrana aktuelna fiskalna, monetarna i ukupna makroekonomska kretanja, kao i izgledi i projekcije za naredni period.

Nakon razgovora donet je zajednički zaključak da treba nastaviti s politikama koje daju dobre rezultate.

Guverner NBS istakla je da će, pošto je institucija na čijem je čelu sve reformske ciljeve ispunila, Narodna banka Srbije nastaviti da daje punu podršku ekonomskom programu sprovođenjem politike kojom se više od sedam ipo godina unazad daje pun doprinos ukupnoj stabilnosti zemlje.

"Narodna banka Srbije neće menjati smer ni pravac – nastavlja da bude čuvar stabilnosti, da deluje proaktivno i da bude jedan od lidera u inovacijama", rekla je Tabaković.

Podsetila je i da, zahvaljujući dobro odmerenim merama, Narodna banka Srbije sedmu godinu zaredom inflaciju drži čvrsto pod kontrolom. Na kraju prošle godine međugodišnja inflacija iznosila je 1,9 odsto, što je i njen prosek za celu godinu.

Adekvatnim merama i politikama i učešće problematičnih kredita na kraju decembra spušteno je na nivo od 4,1 odsto, čime je njihovo učešće sada za 80 odsto niže nego u periodu kada smo počeli da primenjujemo Strategiju za njihovo rešavanje.

Predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda saglasili su se da su rezultati i na tom planu impresivni.

Analizirani su i faktori koji su doveli do toga da rast srpske ekonomije nadmaši sva očekivanja.

"S rastom ekonomske aktivnosti u 2019. od 4,2 odsto, koliko iznosi naša poslednja procena, Srbija je bila jedna od retkih zemalja u kojima je rast u 2019. godini nadmašio sve projekcije rađene u toku godine. Pored toga, s rastom bruto domaćeg proizvoda od 6,1 odsto u četvrtom tromesečju, Srbija je u najvećoj meri doprinela rastu regiona Zapadnog Balkana, što takođe potvrđuje da je politika koja se sprovodi u Srbiji adekvatna", ocenila je Tabaković. 

"I po izvozu smo se izdvojili, jer je Srbija jedna od retkih zemalja u kojoj je izvoz rastao brže u 2019. u odnosu na 2018. godinu”, navela je Tabaković, što je rezultat koji su predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda pohvalili.

U pogledu dinarizacije, posebno je značajan rast dinarske štednje u toku prošle godine od 30 odsto, kao pokazatelj rasta poverenja u domaću valutu. ž

Sadašnji nivo dinarske štednje pet puta je viši nego u 2012. godini, kada smo krenuli sa Strategijom dinarizacije.

"Srbija danas ima i dvanaestogodišnju dinarsku hartiju, što je odraz poverenja u stabilnost koju obezbeđujemo, a mi ćemo nastaviti da radimo aktivno na produženju dinarske krive prinosa", istakla je guverner NBS.

Razgovarano je i o januarskoj odluci J.P. Morgan-a da s pozitivnim izgledima razmatra uključivanje naših dinarskih obveznica u svoj indeks državnih obveznica zemalja u usponu.

"Njihova odluka nas posebno raduje, jer na tom uključivanju radimo dugo, naše sekundarno tržište se ubrzano razvija i dosta smo radili da taj cilj i ostvarimo", ocenila je Tabaković.

Predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda posebno su pozdravili i donošenje regulatornih rešenja kojima se podstiče dinarsko kreditiranje, sa akcentom na mala i srednja preduzeća.

Uz punu podršku održivom rastu i razvoju finansijskog tržišta, kao izuzetno važne za ukupan razvoj i napredak ocenjene su i aktivnosti Narodne banke Srbije na planu inovacija.

"S preko deset miliona transakcija u IPS NBS sistemu tokom petnaest meseci njegovog rada, Narodna banka Srbije, u saradnji s bankama, nastavlja da osavremenjuje platne usluge uvođenjem instant plaćanja i QR koda i na prodajnim mestima, tj. kod malih trgovaca", navela je Tabaković.

"S bruto stranim direktnim investicijama od 3,8 milijardi evra, Srbija je u prethodne dve godine privukla oko 55 odsto svih stranih direktnih investicija na Zapadnom Balkanu. Ključno je sačuvati stabilnost, ne menjati politike koje daju rezultate i nastaviti reforme u svim ključnim oblastima", zaključila je Tabaković.

Poseta misije predstavlja početak aktivnosti u okviru narednog, četvrtog polugodišnjeg razmatranja sprovođenja ekonomskog programa Srbije, koji je podržan Instrumentom za koordinaciju politika.

Treće razmatranje rezultata ekonomskog programa okončano je 19. decembra prethodne godine, kada je Odbor izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda doneo odluku o uspešnom završetku tog razmatranja, navedeno je u saopštenju.

 

Ostali naslovi

Nastup srpskih kompanija u Nirnbergu
Srpska ekonomija
Na svetskoj smotri u Nirnbergu, Srbiju predstavljaju svojim proizvodima: DECODE, Beograd, MIKROELEKTRONIKA, Beograd, DIGITAL LOGIC, Požarevac, BYTEOUT SOFTWARE, Beograd, MICRO CIRCUIT DEVELOPMENT, Novi Sad, SAGA (Beograd) i HIGH TECH ENGINEERING CENTER, Beograd, saopštila je Privredna komora Srbije
CEFTA olakšava trgovinu voćem i povrćem
Srpska ekonomija
Zajednički komitet CEFTA doneo je danas u Tivtu odluku o olakšavanju trgovine voćem i povrćem u CEFTA regionu, a pomoćnica ministra za trgovinu Srbije Olivera Jocić je rekla da je Srbija i na tom primeru, uprkos taksama Prištine na srpsku robu na KiM, pokazala da veruje u slobodnu trgovinu i uklanjanje svih barijera
Prosečna zarada bez poreza i doprinosa 59.772 dinara
Srpska ekonomija
Republički zavod za statistiku saopštio je da je prosečna zarada (bruto) obračunata za decembar 2019. godine iznosila 82.257 dinara, dok je prosečna zarada bez poreza i doprinosa (neto) bila 59.772 dinara
Puno prostora za saradnju sa Indonezijom
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović razgovarala je danas sa novim ambasadorom Indonezije u Srbiji Mohamadom Čandra Viđa Judom o mogućnostima za unapređenje saradnje dveju zemalja, saopštila je Vlada Srbije
Čakrabarti: Srbija da nastavi reforme, uložićemo još 600 miliona evra
Srpska ekonomija
Srbija je trenutno top investiciona destinacija i tako treba da ostane, kaže direktor Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Suma Čakrabarti koji hvali ekonomske rezultate naše zemlje, a najveće prilike za ulaganje vidi u inovativnim tehnologijama
Evropski kviz novca 17. marta
Srpska ekonomija
Treći Evropski kviz novca u Srbiji biće održan 17. marta ove godine. Udruženje banaka Srbije, kao organizator kviza, poziva učenike uzrasta od 13 do 15 godina širom zemlje da se najkasnije do 14. marta prijave za ovo takmičenje i time uđu u trku za atraktivnu nagradu
Preduzete mere u oblasti zaštite korisnika finansijskih usluga
Srpska ekonomija
U 2019. godini u postupku po pritužbama doneto je 20 rešenja, od toga je u 18 slučajeva izrečena i novčana kazna. Doneto je i jedno rešenje kojim su utvrđene nepravične ugovorne odredbe. U slučaju dve banke izrečene su novčane kazne iz Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga za postupanje suprotno Odluci o bližim uslovima oglašavanja finansijskih usluga
Susret premijerke Brnabić sa Palmerom i Čakrabartijem u Londonu
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić razgovarala je danas u Londonu, na marginama Investicionog samita o Zapadnom Balkanu, u organizaciji EBRD-a, sa specijalnim izaslanikom SAD za Zapadni Balkan Metjuom Palmerom, saopštila je Vlada Srbije
Izmene o postupku upisa u katastar
Srpska ekonomija
Skupština Srbije usvojila je izmene i dopune Zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti i vodova, kojima će ubrzati upis u katastar
Ljudski kapital jedan od najjačih resursa Srbije
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić istakla je danas u Londonu da je Srbija pravo mesto za ulaganje, što pokazuju podaci o privlačenju stranih investicija, ali i značajne poreske olakšice kada je reč o ulaganju u istraživanja, tehnologiju, inovacije i, pre svega, ljudski kapital, saopštila je Vlada Srbije