Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Privreda Srbije na najpoznatijim svetskim sajmovima

Beograd
Srpska ekonomija

Skoro 50 srpskih kompanija iz industrije hrane i pića, sektora organske proizvodnje, kao i iz sveta mode, predstaviće se u narednih desetak dana, na prestižnim svetskim sajmovima počev od Moskve, preko Londona i Nirnberga do Dubaija. Nastupe na ovim sajamskim manifestacijama organizuju Privredna komora Srbije i Razvojna agencija Srbije, sa ciljem da domaće firme nađu nove kupce svojih proizvoda, dogovore poslovne aranžmane i partnerstva, povećaju izvozni učinak i upoznaju se sa najnovijim svetskim trendovima i tehnološkim dostignićima.

Na 27. međunarodnom sajmu hrane i pića „Prodexpo“ od 10. do 14. februara u Moskvi, u okviru Nacionalnog paviljona Srbije, proizvodne programe predstaviće 16 kompanija: MLEKARA ŠABAC, MEGGLE Kragujevac, BIO PANON Bačka Palanka, MLEKARA UB, CARNEX Vrbas, MITROS FLEISCHWAREN Sremska Mitrovica, YUMIS Niš, FRIGO VRELO Gornja Kravarica, VOĆAR Svilajnac, VINARIJA ZVONKO BOGDAN Palić, kao i beogradske firme ITN GROUP, MASTER FRUITS, MAMBIKOM AGRAR, ZLATIBORAC, FRUVITA i DOGMA BREWERY.

„Prodexpo“ (www.prod-expo.ru) je najveća i najznačajnija specijalizovana izložba prehrambene industrije u Ruskoj Federaciji i ZND, koju svake godine poseti blizu 70.000 posetilaca iz više od 110 zemalja. Posetioci su u prilici da se upoznaju sa proizvodnim programima oko 2.600 izlagača iz 70 zemalja i više od 30 nacionalnih štandova zemalja Evrope, Azije, Afrike, Amerike.

Kompanije naše tekstilne industrije od 9. do 11. februara izlagaće na vodećem modnom sajmu u Velikoj Britaniji „Pure London-Pure Origin“. Potencijalnim engleskim, kao i kupcima EU i drugih svetskih tržišta svoje proizvode predstaviće ariljske firme AMIBO PLUS i BOGUTOVO, JASIMPEX, Subotica, kao i beogradske kompanije MILOS BESPOKE i RUB. Nastup na „Pure London-Pure Origin“ (www.purelondon.com)organizuju PKS i RAS u saradnji sa Švajcarskim programom za promociju izvoza (SIPPO), saopštila je PKS.

Ovaj festival mode je mesto gde se Velika Britanija susreće sa ostatkom sveta, što je velika šansa za modnu industriju Srbije da se pozicionira na globalnom tržištu.

Srpski proizvođači organske hrane učestvuju i na najvećem svetskom sajmu u oblasti organske hrane BIOFACH 2020 (www.biofach.de/en), koji će se održati od 12. do 15. februara u nemačkom gradu Nirnbergu.

U okviru nacionalnog paviljona Srbije, pod sloganom „WE SPEAK ORGANIC“, srpski organski proizvođači predstaviće širok asortiman od svežeg, sušenog, liofiliziranog i zamrz­nutog voća i povrća do proizvoda od žitarica, džemova od organskog voća, niskoenergetskih namaza od maline. ECOAGRI SERBIA, Bela Crkva, DRENOVAC, Arilje, ZADRUGAR, Ljubovija, All NATURAL FOODS, Nova Pazova, MENEX, Kruševac, MASTER FOOD, Užice, ITN GROUP, Beograd, MIRAX AGRAR, Beograda, BIO PANON, Bačka Palanka, NISHA, Crna Trava, ORGANIC JOVIĆ, Čurug, izlažu na sajmu „BIOFACH 2020“ u organizaciji PKS i RAS, u saradnji sa SIPPO i uz podršku Nacionalne asocijacije Serbia Organica. BIOFACH se održava svakog februara, okupi više od 3.000 izlagača i obiđe ga preko 50.000 posetilaca iz više od 130 zemalja.

Već treću godinu zaredom firme iz Srbije učestvuju na jednoj od najvećih i najznačajnih specijalizovanih izložbi u Ujedninjenim Arapskim Emiratima i Zalivskom regionu, na Međunarodnom sajmu prehrambenih proizvoda „Gulfood“, sa oko 100 000 posetilaca iz 200 zemalja, koji će se ove godine održati od 16. do 20. februara u Dubaiju.

U okviru Nacionalnog paviljona Srbije proizvodni i izvozni potencijal predstaviće 14 srpskih kompanija: MASTER FRUITS Beograd, PIK Bečej, SICOBERRY Kraljevo, Fabrika dečije hrane Dobanovci, GMP Jermenovci, MEDINO Krnjevo, MAMBIKO AGRAR Beograd, PIP Novi Sad, FRUVITA Beograd, COLD PRESSOK Beograd, TISA COOP Kanjiža, FRIGO VRELO Gornja Kravarica, NATURA GUSTO Paraćin, REAL RED RASPBERRY Bečej.

Posetioci „Gulfood“ potencijalni poslovni partneri, uvoznici i distributeri moći će da se upoznaju sa širokim asortimanom srpskih proizvoda od smrznutog voća i povrća, konzerviranog povrća, voćnih preliva, sušenog voća, meda, dečije ishrane i sokova za decu, hladno ceđenih sokova, butera i mleka od koštičavog voća, granola, voćnih sokova i kašastih voćnih nektara, tortilja, kvalitetnih voćnih džemova, proizvoda od ekstrudiranog pirinča, humusa do tradicionalne srpske zimnice. U 2019. godini PKS organizovala je učešće srpske privrede na 22 Međunarodna sajma od toga 17 u saradnji sa RAS-om. Na ovim sajmovima učestvovalo je ukupno 257 srpskih kompanija, realizovano je preko 9.700 kontakata, a ukupna vrednost dogovorenih, novih izvoznih poslova svih izlagača, iznosi preko 36,2 miliona evra.

Ostali naslovi

Rad RTGS i kliring sistema za januar
Srpska ekonomija
U RTGS sistemu i kliring sistemu Narodne banke Srbije u januaru, za 20 radnih dana, realizovano je ukupno 16,8 miliona plaćanja. Od ukupnog broja plaćanja, 3,4 miliona, ili 20,2%, čine nalozi za plaćanje u kliringu, a 13,4 miliona, ili 79,8%, nalozi za plaćanje u RTGS sistemu
Srpske kompanije na međunarodnom sajmu svežeg voća i povrća u Berlinu
Srpska ekonomija
Privredna komora Srbije (PKS) i Razvojna agencija Srbije (RAS) uz podršku USAID Projekta za konkurentnu privredu, drugu godinu za redom, organizovale su nastup 12 domaćih kompanija na međunarodnom sajmu svežeg voća i povrća „Fruit Logistica“, u Berlinu od 5. do 7. februara
Beogradski noćni market na pijaci Blok 44 pod sloganom Ljubav i vino
Srpska ekonomija
JKP „Gradske pijace” i „Beogradski noćni market” zakazali su pod sloganom „Ljubav i vino” prvo ovogodišnje zajedničko druženje za petak, 14. februar, od 18 do 24 časa na pijaci Blok 44, saopšteno je iz ovog komunalnog preduzeća
Sanacija mosta kod Karađorđeve kapije
Srpska ekonomija
Javno preduzeće „Beogradska tvrđava” izvodi sanaciju mosta ispred Karađorđeve kapije. Radovima je predviđena potpuna obnova mosta, zamena drvene konstukcije novom, kako bi se očuvalo kulturno dobro i osigurala bezbednost posetilaca, saopšteno je iz ovog preduzeća
Stručno usavršavanje zaposlenih na lokalu za efikasnije usluge građanima
Srpska ekonomija
Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave Vlade Republike Srbije organizovalo je danas okrugli sto o sektorskom usavršavanju zaposlenih u lokalnim samoupravama sa ciljem da usluga javne uprave i na lokalu bude efikasnija i kvalitetnija
Gornji Milanovac da se poveže sa auto-putem Miloš Vеliki
Srpska ekonomija
Potprеdsеdnica Vladе Srbijе i ministarka građеvinarstva, saobraćaja i infrastrukturе, prof. dr Zorana Mihajlović, sastala sе danas sa prеdsеdnikom opštinе Gornji Milanovac Dеjanom Kovačеvićеm i privrеdnicima iz ovе opštinе i sa njima razgovarala o izgradnji pristupnе saobraćajnicе od Gornjеg Milanovca do pеtljе Takovo na auto-putu „Miloš Vеliki“
Dolazak američke DFC potvrda stabilnosti Srbije
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović razgovarala je danas sa savetnikom direktora američke Razvojne finansijske korporacije (DFC) Kejlebom Mekerijem o mogućnostima saradnje u oblasti infrastrukturnih projekata
Od danas redovan režim saobraćaja od Ruzveltove do Takovske ulice
Srpska ekonomija
Na rekonstruisanom potezu od Ruzveltove do Takovske ulice od danas je uspostavljen redovan režim saobraćaja, kao i zonska naplata parkiranja, izjavio je glavni gradski urbanista Marko Stojčić
Beogradski Klimaton ovog vikenda
Srpska ekonomija
Klimatska akcija „Klimaton” održaće se ovog vikenda, 8. i 9. februara, u zgradi Gradske uprave Grada Beograda, saopšteno je iz Sekretarijata za zaštitu životne sredine
Ove godine BDP blizu 50 milijardi
Srpska ekonomija
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je Srbija danas jedna od zvezda učenika MMF, i da će ovu godinu završiti sa ukupnim BDP-om od skoro 50 milijardi evra