Državna sekretarka Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Vlade Srbije Tatjana Matić pozdravila je donošenje Strategije razvoja digitalnih veština u Republici Srbiji za period od 2020. do 2024. godine.
Matić je, navodeći da je vlada, na predlog tog ministarstva, juče usvojila ovaj strateški dokument, ocenila da je time pokrenut proces uključivanja celokupnog stanovništva i privrede u digitalno društvo.
Vlada je, kako je istakla, prepoznala značaj digitalizacije za celokupni ekonomski i društveni progres, ali i potrebu da u ubrzanom tehnološkom razvoju ne izgubimo iz vida i pojedine pripadnike našeg društva.
Donošenje te strategije omogućava podizanje digitalne pismenosti svih građana, počev od najmlađih, koji su i najugroženiji, ali i starijih sugrađana, ženske populacije i drugih ranjivih grupa, poručila je ona.
Prema njenim rečima, strateške mere predviđaju i podršku razvoju profesionalaca u digitalnom sektoru.
Državna sekretarka je upozorila na to da je jedna od najvećih opasnosti tehnološkog ubrzanja, sa kojom se suočavaju i visokorazvijene ekonomije, stvaranje i produbljivanje digitalnog jaza među stanovništvom, koji proizvodi ogromne ekonomske razlike.
Kako bismo omogućili da digitalne tehnologije budu sredstvo za postizanje društvene jednakosti, a ne ekonomske polarizacije, i kako nijedan građanin ne bi ostao sa analogne strane digitalnog jaza, predvideli smo strateške mere koje će omogućiti ne samo razvoj digitalne pismenosti dela društva koji je već onlajn, već i onih koji još nemaju ni osnovne digitalne veštine, istakla je Matić.
S obzirom na stepen u kojem digitalne veštine dotiču svaki aspekt rada i života i obuhvataju različite oblasti kao što su obrazovanje, tržište rada, nauku, tehnologiju i inovacije, kao i trgovinske i industrijske politike, vizija strategije podrazumeva efektivnu međusektorsku saradnju i korišćenje svih raspoloživih resursa, dodala je ona.
Opšti cilj Strategije jeste unapređenje digitalnih znanja i veština svih građana, uključujući pripadnike osetljivih društvenih grupa, radi omogućavanja praćenja razvoja informaciono-komunikacionih tehnologija u svim oblastima i obezbeđivanja potreba privrede i tržišta rada.
Shodno tome, posebni ciljevi su unapređivanje digitalnih kompetencija u obrazovnom sistemu, unapređenje osnovnih i naprednih digitalnih veština za sve građane, razvoj digitalnih veština u odnosu na potrebe tržište rada, kao i celoživotno učenje IKT stručnjaka, navodi se u saopštenju resornog ministarstva.