Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Kompanije nastavljaju da pomažu u borbi protiv korona virusa

Beograd
Srpska ekonomija

Tokom prošle nedelje, Fond B92 i Srpski filantropski forum uspeli su da uz podršku mnogobrojnih donatora nastave sa uspešnom akcijom prikupljanja sredstava i humanitarne promoći u borbi protiv korona virusa.

Zahvaljujući jednoj međunarodnoj kompaniji koja je želela da ostane anonimna, i njihovoj donaciji u iznosu od 5.100.000 dinara, obezbeđena su sredstva za nabavku 14 pacijent monitora za praćenje životnih funkcija. Prema podacima zdravstvenih institucija, ovi monitori su u vrhu potreba za vreme pandemije i komplementarni su sa respiratorima koji spašavaju živote obolelilma sa teškim simptomima, a medicinskom osoblju daju pouzdane podatke za donošenje najboljih odluka.

Kompanija Japan Tobacco International donirala je 2.475.000 dinara za kupovinu 15 infuzionih pumpi koje su namenjene Kliničkom centru Srbije, kao i 1.061.400 dinara za nabavku 2 pacijent monitora, spirometra i 5 pulsnih oksimetara za Opštu bolnicu u Senti.

Unilever je obezbedio 3.496 boca sredstva za dezinfekciju – domestosa, kao i kofe i džogere u vrednosti od 1.342.280 dinara. Ova donacija biće iskorišćena za dezinfekciju zdravstvenih ustanova koje su najviše pogođene korona virusom, 14 sigurnih kuća i nekoliko udruženja građana.

PSR Engineering Solutions izdvojio je 318.600 dinara za nabavku jednog pacijent monitora, dok je iznos od 112.000 dinara, koji će takođe biti usmeren na kupovinu pacijent monitora, obezbedio Zoran Kuljača.

U toku je i realizacija donacije kompanije Marbo Product u iznosu od 100.000 dinara za nabavku kombinezona i zaštitnih rukavica za mikrobiologiju KC Srbija, a ovoj službi doniran je i računar od strane jedne IT kompanije.

Članica Srpskog filantropskog foruma, UniCredit banka, izdvojila je 50.000 evra za nabavku neophodne opreme i materijala za bolnice, dok je kompanija Delhaize u istu svrhu donirala 6.000.000 dinara. Pored novčane donacije za nabavku sredstava za zdravstvene ustanove, kompanija Delhaize obezbedila je i donaciju u robi za Roditeljsku kuću „Zvončica“ i Opštu bolnicu Kikinda.

Fond B92 i Srpski filantropski forum, samo tokom prvih desetak dana ove akcije, uspeli su da animiraju donatore uz pomoć kojih su realizovane donacije u iznosu preko 100 miliona dinara. Ove organizacije svakodnevno rade na prikupljanju sredstava, nabavci i isporuci neophodne opreme, a na nedeljnom nivou nastaviće da izveštavaju javnost o postignutim rezultatima.

Svi donatori koji su u mogućnosti da pomognu u borbi protiv korona virusa mogu nas kontaktirati putem e-mail adresa fond@fondb92.org i office@filantropskiforum.com, kao i na telefon +381 60 40 50 492.

Ostali naslovi

 Rad IPS NBS sistema u martu
Srpska ekonomija
U IPS NBS sistemu, koji radi u režimu 24/7/365, za 31 dan u martu realizovana su 1.687.124 plaćanja
 Jakovljević: Naši profesori su na prvoj liniji odbrane od korona virusa
Piše: Vladimir Đurić
Rektor Kragujevačkog Fakulteta medicinskih nauka (FMK) Dr Vladimir Jakovljević ističe da se nastava na tom fakultetu za sada odvija preko interneta, iako su profesori zauzeti radom u bolnicama. Kada nadju vremena oni komuniciraju sa studentima
Potrebna pomoć osobama sa autizmom
Piše: Vesna Zdravković
Vanredno stanje zbog epidemije korona virusa dovelo je porodice čiji član ima autizam u veoma težak pololožaj. Izolacija ih je okovala brigama: kako da dođu do namirnica, sredstava za dezinfekciju i možda onog što je najgore - kako jednoj osobi koja ima taj razvojni poremećaj objasniti da više nema sportskih i drugih aktivnosti koje su im, pre svega služile kao vid terapije
Izdavanje dozvola za kretanje tokom policijskog časa
Srpska ekonomija
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Vlade Republike Srbije saopštilo je da će tokom vanrednog stanja, po ovlašćenju predsednice Vlade Ane Brnabić, u saradnji sa MUP-om kontrolisati i vršiti izdavanje dozvola za kretanje u vreme policijskog časa
Nacionalna platforma za prijavu volontera
Srpska ekonomija
Građani koji žele da volontiraju mogu da se prijave na dva načina – popunjavanjem prijave na sajtu www.budivolonter.gov.rs ili besplatnim pozivanjem Kontakt centra COVID-19 na broj 19819 svakim danom od 8 do 22 časa
Kol-centri u beogradskim opštinama za pomoć starijima
Srpska ekonomija
Građani Beograda, pre svega stariji od 65 godina, koji imaju potrebu da im se na kućnu adresu dostave osnovne životne namirnice ili lekovi mogu da se jave na brojeve telefona kol-centara pri gradskim opštinama. Dostava će se obavljati prema dogovorenim procedurama. Opštinski kol centri rade od 8 do 16 časova
Da se Zapadni Balkan uključi u sisteme zelenih koridora
Srpska ekonomija
Apel Marka Čadeža, predsednika Komorskog investicionog foruma zapadnobalkanske šestorke, da se Zapadni Balkan uključi u sisteme zelenih koridora za transport i zajedničke nabavke medicinske i zaštitne opreme, inicijativa da se našem regionu omogući uvoz zaštitne opreme iz EU bez prethodne autorizacije država članica, dobija sve širu podršku evropskih parlamentaraca
Predsednik Vučić obišao magacin medicinske opreme
Srpska ekonomija
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić obišao je danas magacinski prostor „Milsped Group” u Krnješevcima, koji je ustupljen za čuvanje medicinske opreme namenjene za snabdevanje zdravstvenih ustanova, i poručio da je Srbija efikasno radila na obezbeđivanju zaštitne opreme i respiratora
Moguće nove ekonomske mere ako kriza potraje
Srpska ekonomija
Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Siniša Mali izjavio je da će Vlada predstaviti nove mere pomoći privatnom sektoru ako kriza izazvana pandemijom koronavirusa u Srbiji bude trajala duže od tri meseca
Bečka bolnica AKH dobija 3 odeljenja za obolele od virusa COVID-19
Srpska ekonomija
Opšta bolnica u Beču, sa 1.763 kreveta najveća bolnica u Austriji, dobija tri odeljenja za obolele od korona virusa. Prethodnih dana tri bolnička odeljenja su ispražnjena, pacijenti premešteni a prostorije preuređene uz instalaciju dodatnih ventilacionih sistema za prijem pacijenata obolelih od virusa COVID-19