Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Za manje od 24 časa 2,3 miliona prijavljenih građana za 100 evra

Srbija
Sajt Vlade Srbije
Srpska ekonomija

Ministar finansija u Vladi Srbije Siniša Mali istakao je danas da se za manje od 24 časa prijavilo 2,35 miliona građana za jednokratnu pomoć od 100 evra, što je najbolja potvrda da je pogođena suština merama koje su donete, a da veliki broj prijavljenih u samo jednom danu opravdava tu pomoć države.

Mali je za RTS istakao da je ovo deo velikog paketa od 5,1 milijarde evra, koje je vlada izdvojila da pomogne privredi i stanovništvu.

On je najavio i da će građani, osim elektronski, moći da se prijavljuju za 100 evra i preko kol-centra, koji sutra počinje sa radom, uz napomenu da prijava traje do 5. juna.

Na tastaturi telefona ukucavate jedinstveni matični broj, broj lične karte i ostavljate govornu poruku koju banku birate.

U svim sredstvima informisanja, u štampanim medijima i onlajn, sutra ujutro ćemo izaći sa brojem telefona. Poziv će biti besplatan, a sistem brz i efikasan, precizirao je ministar.

Prema njegovim rečima, sutra će na račun čak milion penzionera biti uplaćena ova pomoć od 100 evra, a novac će moći da podignu već u subotu.

Mali je, govoreći o prvim uplatama na račune građana, pojasnio da će nakon uplata penzionerima, novac leći na račune onima koji dobijaju novčanu socijalnu pomoć, a potom onima koji se prijavljuju.

On je istakao da je izuzetno ponosan na sve ljude koji su učestvovali u kreiranju sistema prijavljivanja, koji odlično funkcioniše, i ukazao na to da je ceo sistem napravljen tako da građani ulože što manje vremena i napora da bi došli do 100 evra.

Građani biraju samo banku, mi sve ostalo radimo za njih. Ukoliko imaju račun u toj banci koju su izabrali, novac će biti uplaćen na taj račun, a ako ga nemaju, mi ćemo otvoriti zajedno sa bankama račun u banci koju su izabrali, precizirao je ministar.

Pomoć države je, kako je naglasio, pokazatelj snage i stabilnosti, ali i potvrda da je kriza iza nas, uz ocenu da je sada pravo vreme da razvijamo našu ekonomiju na pravi način.

Prema njegovim rečima, u celom svetu je na desetine miliona ljudi ostalo bez posla, zatvorene su brojne fabrike, dok je Srbija zadržala broj zaposlenih i prošle nedelje uspela da uplati minimalnu zaradu zaposlenima u privatnom sektoru.

Mali je, govoreći o isplati prve minimalne zarade, podsetio na to da je na račune 1.052.000 radnika legao taj novac prošle nedelje, te da će ista zarada biti uplaćena i prve nedelje juna i prve nedelje jula.

Država je najveći teret krize prouzrokovane koronavirusom preuzela na sebe, ponovio je on i pozvao građane Srbije da iskoriste ovu priliku, da dobiju novčanu pomoć, da veruju u svoju državu i u bolje sutra.

Srbija, kako je poručio, želi da bude najbolja zemlja u Evropi, sa najvećom stopom rasta naše ekonomije, uz uverenje da je sa podrškom države to realno.

Ostali naslovi

U junu posao za 100 najboljih diplomaca medicine u Srbiji
Srpska ekonomija
Ministar zdravlja u Vladi Srbije Zlatibor Lončar potvrdio je danas da je tokom vanrednog stanja zbog epidemije koronavirusa zaposleno 4.500 zdravstvenih radnika, a od toga 1.500 lekara,
Proizvodnja uglja povećana 5,3 odsto od početka godine
Srpska ekonomija
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, zajedno sa ministrom rudarstva i energetike Aleksandrom Antićem i ministrom finansija Sinišom Malim, obišao je danas novootvoreni površinski otkop Radljevo–Sever u okviru rudarskog basena "Kolubara"
MMF: Pad privrednih aktivnosti od tri odsto u Srbiji
Srpska ekonomija
Međunarodni monetarni fond predviđa smanjenje privrednih aktivnosti u 2020. godini u svim zemljama regiona Zapadnog Balkana, sa padom od tri odsto u Srbiji do devet odsto u Crnoj Gori, izjavio je šef Kancelarije MMF u Srbiji Sebastijan Sosa
Energetska efikasnost u vrhu prioriteta Vlade Srbije
Srpska ekonomija
Ministar rudarstva i energetike u Vladi Srbije Aleksandar Antić izjavio je danas da će pola milijarde dinara, koji su deo budžetskog fonda namenjenog za energetsku efikasnost, biti iskorišćeni, pre svega, za finansiranje projekata u lokalnim samoupravama
Za jedan dan podeljeno 6.700 vaučera za odmor u Srbiji
Srpska ekonomija
Potpredsednik Vlade Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić saopštio je danas da je prvog dana prijave za odmor u Srbiji podeljeno čak 6.700 vaučera, što navodi na zaključak da će u kratkom periodu biti distribuirano svih 400.000 vaučera
Isplata posebne novčane naknade
Srpska ekonomija
Nacionalna služba za zapošljavanje saopštila je da će danas izvršiti isplatu posebne novčane naknade za april 2020. godine
Avio-saobraćaj bez praznih sedišta, maske obavezne
Srpska ekonomija
Vazduhoplovne kompanije neće morati da ostavljaju prazna mesta u avionima radi socijalne distance između putnika
Majsko izdanje Izveštaja o inflaciji
Srpska ekonomija
Narodna banka Srbije objavila je Izveštaj o inflaciji – maj 2020, koji, kao i do sada, sadrži analizu aktuelnih makroekonomskih kretanja, nove projekcije inflacije i ekonomske aktivnosti, kao i pregled odluka monetarne politike u periodu od prethodnog Izveštaja o inflaciji
Srednji kurs dinara 117,5875
Srpska ekonomija
Zvanični srednji kurs dinara prema evru iznosi danas 117,5875 dinara za evro, što je neznatna promena u odnosu na juče, objavila je Narodna banka Srbije
MAT: Bez dramatičnih potresa na tržištu rada tokom vanrednog stanja
Srpska ekonomija
Srbija je vanredno stanje prošla bez dramatičnih potresa na tržištu rada, a iako je dobar deo kontigenta zaposlenih ostao u svojim domovima, izolovan i van radnog mesta, do sredine aprila nije evidentiran značajniji porast nezaposlenosti, navodi se u najnovijem izdanju Ekonomskog instituta "Makroekonomske analize i trendovi" (MAT)